SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Препоръчайте ми очила за компютър

Mishef

New member
Здравейте!

С новата работа ми се налага да зяпам в монитора доста часове подред и се усеща някакво натоварване на погледа. Имам нужда от очила за работа пред компютър.

Ще се радвам да ми препоръчате някакви модели, които ползвате и сте доволни. Също така ще помоля да посочите цена и магазини, от които могат да се видят (online или offline такива).

Благодаря предварително! :)
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Вероятно не си носил очила до момента, за това ще опитам да те въведа в света на късогледите ...

Обикновено рамките са това, което избираш трябва да са ти удобни, да се чувстваш комфортно с тях и да нямаш странното чувство, че те правят да изглеждаш зле. Всъщност мога да качат някоя и друга точка ;)
Цените на рамките варират най-много, като започват от 15лв и нагоре до без край. Обикновено за 30-50лв има подходящи рамки. Цената на рамката е според това колко е фешън, но и най-вече колко е здрава (еластична и в същото време здрава).

Важно е първо да решиш дали ще носиш очила само пред pc или ще ги носиш постоянно. Аз нося постоянно очила, които ползвам за пред компютъра, навън и за шофиране. Обикновено за тези три неща се препоръчват три отделни комплекта очила, тъй като има различни изисквания и нужди. Колкото повече екстри имат очилата (покриват повече нужни), толкова по-скъпи са.
Тоест очилата ти трябва да са поне 100лв, иначе нещо не е наред... :)
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Mlazarov е прав. Едни хубави очила варират между 80 и 100 лв. За момента, няма уебшоп за очила, аз следя нишата. По принцип е доста трудно, защото рамките трябва да се пробват за да се разбере дали са удобни. Ако се направи уебшоп биха могли да паднат цените с 30-50 % защото някои от разходите отпадат. Но все се чудя дали би имало интерес за това. Моят съвет е да идеш на преглед и след това пак пиши. Ако не ти се дават много пари, може да измислим нещо :), като за съфорумец.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

@mlazarov очилата смятам да ги нося само за пред компютър.

@theivo и @sdd Ще ида на очен лекар пък да видим, какво ще ми каже специалиста.

Интересно е, че четох тук докато чаках отговори от вас и доста от коментиралите по темата смятат, че няма нужда от очила за компютър, ако монитора ти е добър и ефекта от тях ще е минимален.. Даже някои мислят, че защитните очила напрягат повече окото, заради отражения, гледане в рамката и т.н. Има ли истина в тези твърдения?
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Интересно е, че четох тук докато чаках отговори от вас и доста от коментиралите по темата смятат, че няма нужда от очила за компютър, ако монитора ти е добър и ефекта от тях ще е минимален.. Даже някои мислят, че защитните очила напрягат повече окото, заради отражения, гледане в рамката и т.н. Има ли истина в тези твърдения?
Според мен има голяма доза истина в тези твърдения. Преди време правих служебно очила само със защитно покритие без диоптър, защото се налагаше с часове да вися пред CRT монитор при това на луминисцентно осветление, което страшно дразни окото.
Когато ме изритаха от тази работа, очилата ми останаха за спомен. Все още нямам нужда от стъкла с диоптър, но сега съм опитвал да ги ползвам и открих следното - на течно кристалния монитор, който ползвам и смея да твърдя, че е добър, тези очила не ми вършат и за 5 ст. работа, а напротив - повече ме уморяват точно поради странични отражения и отблясъци от странични светлини.
За себе си аз съм намерил спасението в обикновена 75 ватова лампа, която е поставена на около 60-70 см над монитора, така че да ми свети отпред на клавиатурата, но светлината и да не попада върху екрана пряко. Това омекотява светлината от монитора. Така изкарвам по 14 - 18 часа на ден вече 4 години и нямам проблеми, да чукам на дърво.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Такова животно няма - очила за компютър. Натоварването идва от това, че фокусираш дълго време на близо и очите се изморяват. Пробвай да четеш книга 5 часа без прекъсване и пак ще те заболят очите.

Трябва да си правиш почивки, примерно на всеки един час стани малко и гледай някъде на далеч, така се успокояват очите. :)
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

- допълнително напрягане може да има ако диоптрите не са определени правилно/ определени са правилно, но не е съобразено доколко реално може да ги понесе окото/ все още има период на адаптация/ има някаква грешка при монтажа на стъклата
- дискомфорт може да има ако / не сте подбрали удобна рамка/ не сте свикнали
- ти отражения са глупост някаква


По принцип ако носиш очила по добре да са с антирефлексно покритие, то е всъщност "очила за компютър", но ако не носиш очила по принцип според мен няма нужда и от очила за компютър защото антирефлекса изчиства образа в самата леща , а ако няма нужда от леща, то защо да слагаш леща.

Въпреки , че има други покрития , като например едни което отблъсква инфрачервените лъчи и го ползват при при самолетите....абе обширна тема...ти иди на преглед, аз ще разровя пак в литературата да си припомня нещата

леща - в смисъл на диоптрично стъкло
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Интересно е, че четох тук докато чаках отговори от вас и доста от коментиралите по темата смятат, че няма нужда от очила за компютър, ако монитора ти е добър и ефекта от тях ще е минимален.. Даже някои мислят, че защитните очила напрягат повече окото, заради отражения, гледане в рамката и т.н. Има ли истина в тези твърдения?


Да, по принцип при CRT мониторите имаше нужда от такива очила най-вече. Дори ако си спомняте имаше (и още има по някои канцеларии) монитори с предпазни стъкла. Имам колеги, които казват , че усещат облекчение с ползването им и на LCD монитор , та според мен е индивидуално за всеки.

Така че, пак ти препоръчвам да се прегледаш при специалист, а и можеш и сам да прецениш как ти се отразява висенето пред монитора продължително - Зачервяване на очите, главоболие... ако изпитваш подобен дискомфорт - очила.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

С очите шега не бива. Носил съм очила за компютър, но само когато бях на CRT. Сега с LCD-то не нося, просто защото не ми се изморяват очите толкова много. Очилата си ги взех през 2001 /зимата/ за цена 195лв. и не съжелявам за което. Стъклото ми беше специално от новите/за тогава/, които поглъщат лъчението от тръбата.
В последствие се научих да правя упражнения за отмора. На всеки 90 минути работа 10 минути гледам през прозореца или излизам навън и гледам във всички посоки.
Така че освен очилата и упражнения трябва. И както казаха по - горе очила за компютър под 100лв - няма.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Такова животно няма - очила за компютър.
Как да няма, бе Джони? Ти разби една цяла индустрия :).
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

По принцип има очила които са с френски стъкла с антирефлексен филтър, тях препоръчват за пред компютър, може да са без абсолютно никакъв диоптър, слагат се само пред компютъра или при четене.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

Искам да внеса няколко корекции :

- няма такова нещо като анти рефлексен филтър - има анти рефлексно покритие, което не е само запазена марка на френските производители ( просто френски стъкла звучи по-добре и струва повече ) , това е просто един няколко слоен филм който се нанася на стъклото в специална камера, разработката е немска и се прилага за първи път през забравих вече коя световна война на перископите на подводниците за да се намалят отблясъците от морските вълни

- това за четенето пък ....книгата няма отблясъци

- антирефлекса "обира" отблясъка от самата леща ( стъкло ) , няма леща , няма нужда от антирефлекс...как да го обясня по-разбираемо?
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

съгласен за очилата за компютър - няма нужда ако нямаш късогледство разбира се просто се старай да не се кьориш с часове и да се раздвижваш постоянно.
 
Re: Препоръчайте ми очила за компютър

тва пък за късогледството направо ме изуми. Без значение дали човек е късоглед или дълекоглед той има нужда от очила, като до 40г. възраст диптъра за далеч и четене е един и същ, след това настъпват физ.промени и се налага прибавянето на доп.диоптър за четене. Без значение дали е късоглед или далекоглед човек ако носи очила то те е хубаво да са за "компютър" ( тоест с антирефлекс )
 
За: Препоръчайте ми очила за компютър

За: Препоръчайте ми очила за компютър

В този сайт има огромно разнообразие от очила . Оптиката е вносител така че няма по-ниски цени .
Ееее, най-после :) Година и нещо го пече монитора човека
 

Горе