SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Енергоспестяващите крушки били вредни...

scoobydoo

Know you can!
Тъкмо заредих с енергоспестяващи крушки и разбирам че те пък били вредни...
Рак на кожата и други кожни проблеми, увреждане на ретината и очите, мигрена, безсъние, нервни разстройства и т.н. (четох в една статия)
То вече човек да се чуди на какви крушки да минава. Искате ли да обсъдим този въпрос?
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

На мен и самата светлина от тях ми е неприятна.
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Сигурно си взел от тези със студено бялата светлина - синьо и за това да ти е неприятно защото сме свикнали на топло бялата светлина - жълто - има такива със същата светлина като тези с жичката.
Иначе не знам дали са вредни. Според мен е най-добре да се вземат ЛЕД крушки само дето са скъпички, но пък издържат много по-дълго и са на половин още по-икономични и с времето се изплащат многократно.
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Аз имам едни светодиодни, ама явно съм взел боклуци някакви, защото всички изгоряха бързо. След това прочетох в интернет че ги правели с по-високо напрежение от колкото трябва и за това им запоих резистор. След поправката вече си бачкат, но много слабо светят. Явно трябват супер много светодиоди, а това ги прави още и още по-скъпи. А дори боклуците са скъпи а истинските сигурно ще ми излязат по 50 лева едната :D

Аз се чудя за халогенните. Какво ще кажете за тях?
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Аз имам едни светодиодни, ама явно съм взел боклуци някакви, защото всички изгоряха бързо. След това прочетох в интернет че ги правели с по-високо напрежение от колкото трябва и за това им запоих резистор. След поправката вече си бачкат, но много слабо светят. Явно трябват супер много светодиоди, а това ги прави още и още по-скъпи. А дори боклуците са скъпи а истинските сигурно ще ми излязат по 50 лева едната :D

Аз се чудя за халогенните. Какво ще кажете за тях?

Почти цялото ми осветление е с халогенни, не си струва. Първо, че много греят, второ горят доста често, а една 35W на филипс е около 10 кинта. Аз сериозно се замислям за LED, много са икономични, но не знам дали ще мина само с нови осветителни тела или трябва да се пипа нещо по самата мрежа. Ако някой има идея да подскаже.
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Вредни са и това се знае от самото начало.
Отделно че са и природо-унищожителни.
Ако счупите едисонка нищо няма да се случи, докато тези новите енергоспестяващи са пълни с някакви химикали, и трябва да се изхвърлят на специални за това места.
Пълен шит са, но доста народ се подведе по зарибяващата кампания.
То и ЕС натиска здраво за енергоспестяващите, забраниха 100 ватовите едисонки и искат като цяло да ги забранят... Нарочно ги направиха с по-кратък живот и тн.
Реално една качествена едисонка може да кара с десетилетия. Преди да започнат да прилагат така наречената "програмирана смърт", производителите на крушки са били стигнали до стандарти от по 200 000 часа живот на крушка.
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Аз имам едни светодиодни, ама явно съм взел боклуци някакви, защото всички изгоряха бързо. След това прочетох в интернет че ги правели с по-високо напрежение от колкото трябва и за това им запоих резистор. След поправката вече си бачкат, но много слабо светят. Явно трябват супер много светодиоди, а това ги прави още и още по-скъпи. А дори боклуците са скъпи а истинските сигурно ще ми излязат по 50 лева едната :D

Аз се чудя за халогенните. Какво ще кажете за тях?

Да качествените LED са там някъде 50-60лв едната еквивалент на 100 ватова обикновена - т.е. LED 10W

Greeny - нищо не се преправя по мрежата - завърташ си я и готово.

Халогените наистина много горят, пак си харчат и са скъпи.....
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Определено бъдещето принадлежи на LED крушките. Аз подмених всички у дома и сметките за ток паднаха доста :) От много време ги ползвам и нямам оплаквания. Светлината е чудесна. Относно това дали са вредни Енергоспестяващите крушки, има доста информация изписана в мрежата. При всички положения е вярно, че при счупване не трябва да се изхвърлят при битовите отпадъци (съдържат макар и малко количество живак, което би трябвало да не навреди на хората).
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Съдържат живак и затова трябва да се изхвърлят на специални места. Наистина ЛЕД крушките са алтернативата, но цената е ...
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

В едната стая имам LED крушки, от тези първите, които се появиха по китайските сайтове по 15-20$ беше бройката, то си е според модела де, но тези бяха г/д толкова. Светенето е ок, но си личи, че са правени в час по труд и техника - малко шават модулите. Иначе консумацията според спецификациите е г/д 60-65% от тази на "енергоспестяващите" със същото светене (поне на око е същото).

Не знам тук каква им е цената, когато ги вземах, нямаше по нашите магазини. Идеята им беше само да се тества, но си останаха за постоянно :)
 
За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Както и подозирах халогенните явно наистина много горят. Аз не казах умишлено, че и аз веднъж тествах една. Много бързо изгоря обаче. Иначе ми харесва.
Тези светодиодни явно трябва да са от качествените, а те пък са с космически цени. Само това ли е алтернативата? Доста лошо ако е така.
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Халоген през траф на 12V и нямаш грижи с години.
 
За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Халоген през траф на 12V и нямаш грижи с години.

12V горят по редко, но пък чак с години... (личен опит)
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Толкова опит имам с това, колкото всички SEO оптимизатори заедно в този форум на тема SEO :) 12V халогенки издържат с години, стига да не позволиш прекомерно загряване, както най-често се случва с луничките, особено поставени в гипскартон напълнен с изолация :) А, да и все пак говоря за качествени , а не за китайки от пазара.
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Преди да започнат да прилагат така наречената "програмирана смърт", производителите на крушки са били стигнали до стандарти от по 200 000 часа живот на крушка.
За съжаление това е истината.
На 3 мин. и 40 сек. ще видите крушка която свети 110 г. без прекъсване.
 
За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Толкова опит имам с това, колкото всички SEO оптимизатори заедно в този форум на тема SEO :) 12V халогенки издържат с години, стига да не позволиш прекомерно загряване, както най-често се случва с луничките, особено поставени в гипскартон напълнен с изолация :) А, да и все пак говоря за качествени , а не за китайки от пазара.

Дай линк ако може, да видя къде се продават такива и как вървят. Те за e27 ли са? Как се правят тези 12 волта?

@ianis-build
Мдам. Напълно съм съгласен, че умишлено се произвеждат некачествени продукти за да има по-добра икономика.
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Тези за които говоря аз са за специални осветителни тела с вграден трансформатор. На Е27 има халогенки, изглеждат като нормалните крушки с прозрачен балон, но са на 220V и следователно живота им е около година.
 
За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

За: Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Тези за които говоря аз са за специални осветителни тела с вграден трансформатор. На Е27 има халогенки, изглеждат като нормалните крушки с прозрачен балон, но са на 220V и следователно живота им е около година.

А ясно. Ами тогава тези по 1 година дето издържат също звучат добре. Те на каква цена са долу горе? Отново ако може линк ще е супер (или поне марка).
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Съдържат живак и затова трябва да се изхвърлят на специални места. Наистина ЛЕД крушките са алтернативата, но цената е ...
Извинявай, но типичната енергоспестяваща лампа е ... луминисцентна такава. Вътре има електроника, която да я запали с високо напрежение, луминофор и газ, който горейки придава чрез луминофора светлина във видимия спектър. Вредното е самият луминофор, а живак има в метал-халогенните лампи, които ползват живак, който запалвайки се става на живачни пари, които "светят". Не знам за вас, но аз луминисцентните лампи ги знам от детските си години, които са доста назад в миналото - никой не се е оплакал от рак, катаракта и прочие. Проблема на дългите луминисцентни лампи, ако може да се нарече такъв, е че светят с честотата на електрическата мрежа - 50 херца, а за да се коригира този проблем едно време започнаха да се групират по 2, 3 и повече лампи. Съвременните енергопестящи лампи, които работят на този принцип светят с изправен ток и съответно паразитното трептене липсва. Кой какво пише по форумите трябва да се прецежда внимателно, защото много глупости се пишат.
Рак причинява и Слънцето, нали?
 
Re: Енергоспестяващите крушки били вредни...

Аз помня и времето, когато в детската градина ни облъчваха с кварцови лапмБи и ни даваха хапчета йод. После се оказа, че и двете практики са вредни, но това нищо не доказва :). Който иска, да чете и да се образова.
 

Горе