SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

martinmarinov

New member
Здравейте, наскоро пуснах проектчето - bg-web.info. Общо взето това е система за опростено и безплатно създаване на сайтове с произволен брой страници/многоезична поддръжка и тн. Идеята е да се ползва от български потребители с нулев технически опит в дизайна и програмирането.

Как го намирате? И примерно: бихте ли го препоръчали на някого (т.е. смятае ли си че ще бъде полезно за потребителите)? Някакви препоръки? (Освен очевидното: че в момента няма голям избор на темплейти)
 
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Вместо да го препоръчам на някого, по-скоро бих му дал оферта да му направя сайт... ;D

Хаха, ама офертата ти няма да е безплатна :)

Не съм казал че трябва да го препоръчвате наистина, просто дали смятате че някой потребител би го направил към някой свой приятел :)
 
  • Like
Реакции: teo
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Мен ме притесняват две неща:

1. дали няма да се натъпче със спам
2. колко дълго ще изкара (без значение дали първо ще се натъпче със спам)

Гледам взел си .инфо домейн
предлагаш го безплатно
ще има още доста работа по темплейти и т.н.

Аз ти давам две седмици докато ти се изпари ентусиазма. След това вероятно сайтчето ще си остане на самотек докато изтече домейна.

Честно - това са ми притесненията
 
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Мхм, много вероятно да е така. А info домейна беше, защото само този беше свободен и достатъчно евтин за да се направи инвестицията в старта на новия домейн. И да, темплейтите се правят бавно... Ще видим :)

P.S. Имам въпрос към SEO гуротата. Как да направя всеки нов регистриран поддомейн да влиза в Google? Вероятно да направя един скрипт дето генерира всички регистрирани сайтове, но после как да го скрия google да не го index-ва самия него, а само линковете? robot.txt?
 
Последно редактирано:
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Мхм, много вероятно да е така. А info домейна беше, защото само този беше свободен и достатъчно евтин за да се направи инвестицията в старта на новия домейн. И да, темплейтите се правят бавно... Ще видим :)

P.S. Имам въпрос към SEO гуротата. Как да направя всеки нов регистриран поддомейн да влиза в Google? Вероятно да направя един скрипт дето генерира всички регистрирани сайтове, но после как да го скрия google да не го index-ва самия него, а само линковете? robot.txt?

Няма нужда да правиш кой знае какво - изкарай последните 10 регистрирани на хоума. Практически зорът за индексация и популяризация на събдомейна е на ползвателя му.

Не искам да ти кърша ентусиазма - просто захващаш нещо, което изначално изглежда обречено. Фактът, че си избрал "достатъчно етин (домейн) за да се направи инвестицията" показва, че сам не си много наясно за къв изобщо го правиш тоя сайт. Има още едно нещо. Един уордпрес и хвръкваш. Темплейти бол, адони, каквото ти душа иска. Сетваш го за няколко часа и имаш дефакто същото, което предлагаш в момента със стократно повече възможности и на популярна система. Идея си нямам защо си почнал всичко от нулата.

Проблемът е, че дори да продължиш упорито да работиш за развитието на тоя сайт с популяризацията му просто ще го убиеш. Като гледам какъв хостинг си избрал мога само да гадая дали си се охарчил повече от лев-два. Хостингът ти ще клекне дни след като сайтът започне да се пълни с потребителско съдържание. Да не говорим, че си избрал хостинг, за който има изключително много отзиви (далеч не позитивни). Аз нямам преки впечатления но лек сърч из форумите ме хвърля в потрес.

За мен основното си остава - предлагаш нещо за без пари, което иска доста ресурси (време за модерация, доработка, пари за хостинг). Колко време мислиш, че ще изкараш?

Има и още един проблем - едва ли ще съм първият, който ще си зададе подобни въпроси. В резултат - защо да се пъна да качвам съдържание на нещо, което утре няма да го има?

М др поне домейнът е стар

Не те карам да се отказваш - просто си разгледай бизнес модела
 
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Казваш "100% професионално качество".
Дизайна дето си му сложил не ми говори за 100% професионално качество.

Казваш също "Безплатен web-сайт за вашия бизнес".
Аз мисля, че бизнеса няма да спечели от безплатното, а от качественото, надежното, вдъхващото доверие.
 
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Да, напълно съм съгласен за WordPress. Но като програмисти често забравяте че повечето възможности не означава по-добро. За мен таргет групата са хора, които си нямат и понятие от уеб сайтове и които, ако видят настройките на World Press ще се уплашат. Най-малкото сайта ми е създаден да е user-friendly на български, а не просто локализиран. Така целя той да е най-удобен за хора от типа на собственици на семейни хотели, на училища, на малки фирми и заведения. Да им дам основна функционалност, която биха получили, например от заплащане на някаква сума 200 - 300 лв за някаква фирма, с тая разлика че аз им я давам безплатно и те могат по всяко време да променят съдържанието без да знаят HTML, etc.
И да, дизайна на сайта не е най-хубав, но това все още е бета. Разработил съм и система за заплащане на различни услуги; закупуване на къстъм темплейти; премахване на реклами от сайт и тн. Но за тя след като видя че има смисъл да създавам фирма и да плащам осигуровки. За хостинг провайдъра съм съгласен, не сруват. (Преди няколко дни беше им хакнат целия сървър и сложи сайта ми в черните списъци за известно време, нямам думи). От опит знам че като се натоварят ще ме резнат, ама обмислил съм за scalability и съм готов в момента в който това се случи да си сменя провайдера. За сега важното е да получавам feedback от потребителите. Ясно е че проекта е в самото начало и разрастването му зависи основно от интереса, аз смятам че в БГ има достатъчно семейни хотелчета и училища, които не могат и нямат бюджета да си направят сайт, така че това е възможност за тях :) Иначе темплейта на основната част на сайта лесно се сменя. :)

P.S. Ето най-хубавия темплейт (от двата :D), които до момента имам :) - http://martinmarinov.bg-web.info/
 
Последно редактирано:
Re: BG-web - безплатни уебсайтове - мнение

Няма да направиш услуга на нито един "бизнес" с безплатна услуга без гарантирана поддръжка.

Напротив - ще им навредиш и ще ги накараш след понесени вреди да си платят за качествен сайт.
 

Горе