SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

хакнат сайт

vb2005

New member
Някой може ли да ме посъветва какво да правя като са ми хакнали сайта и го знам, кой го е направил - има го в лог файловете. В полицията дали ще ми обърнат внимание - щото все пак това ми донесе големи загуби, и мисля че си е престъпление от всякъде
 
Re: хакнат сайт

Няма да ти обърнат. Само ще се спукат от смях зад гърба ти като излезеш ;)
 
Re: хакнат сайт

Дори и да ти обърнат внимание, едва ли ще осъдиш евентуалният извършител, тъй като са много назад с този материал :) а ако случайно се служи обратното - едва ли ще е в рамките на година (или 2)

П.П. от опит го казвам ;)
 
Последно редактирано:
Re: хакнат сайт

никой не му казва к'во да прави ;) всеки има право да изкаже мнение по въпроса, при условие че е потърсено такова. а ти не мисля че говориш по темата, ама хич
 
Re: хакнат сайт

Знаеш кой го е направил? Имало го в лог-файловете? Там какво виждаш? IP-адрес най-вероятно. А ако например е ползвал незащитена свободна мрежа? Само предполагам, разбира се. И полицаите отидат и позвънят на звънеца на нищо неподозиращ човек.
 
Re: хакнат сайт

Дори и да ти обърнат внимание, едва ли ще осъдиш евентуалният извършител, тъй като са много назад с този материал :) а ако случайно се служи обратното - едва ли ще е в рамките на година (или 2)

П.П. от опит го казвам ;)

Готов съм и време да вложа и пари да дам - щото ми писна, ако никой нищо не направи от полицията - значи и аз мога да правя такива зулуми безнаказано
 
Re: хакнат сайт

Какво значи, ако ти се занимава!? Според мен е длъжен да се жалва в полицията. Особено ако виновния е българин и има икономически интереси.
Защо плащаме данъци?!
Като се получават по n броя месечно подобни жалби, полицаите ще се наложи да се образоват и да се задействат.
 
Re: хакнат сайт

Какво значи, ако ти се занимава!? Според мен е длъжен да се жалва в полицията. Особено ако виновния е българин и има икономически интереси.
Защо плащаме данъци?!
Като се получават по n броя месечно подобни жалби, полицаите ще се наложи да се образоват и да се задействат.

Щото реално ако тръгне да го съди, първо ще му отнеме минимум година и ще плаща и разходи покрай дела, а накрая не се знае и какво ще вземе от всичко това ( ако спечели ), което за мен си е загуба на време. Ако подаде само жалба в полицията просто ще намерят виновника и вероятно само ще го предупредят и това е ( от личен опит знам ).

А и каква е гаранцията, че след време някой друг няма да се появи и той да му хакне сайта... отново по дела ли ще ходи? Мисля, че по-разумно ще е просто да помисли за по-добра защита на сайта.
 
Re: хакнат сайт

Щото реално ако тръгне да го съди, първо ще му отнеме минимум година и ще плаща и разходи покрай дела, а накрая не се знае и какво ще вземе от всичко това ( ако спечели ), което за мен си е загуба на време. Ако подаде само жалба в полицията просто ще намерят виновника и вероятно само ще го предупредят и това е ( от личен опит знам ).

А и каква е гаранцията, че след време някой друг няма да се появи и той да му хакне сайта... отново по дела ли ще ходи? Мисля, че по-разумно ще е просто да помисли за по-добра защита на сайта.

И съм съгласн с теб и не съм.
За идеята за защита съм съгласен, спор няма. По добре е човек да си плати за защита и да му е мирна главара.
За другото обаче не съм съгласен.
1. От доста време компютърните престъпления са инкриминирани и се преследват от закона по НПК. Правозащитните органи са длъжни да направят нещо по жалбата ти.
2. Ако се стигне до дело, то най-вероятноще има достатъчно доказателства за вината на въпросния хакер. И делото ще е наказателно с повдигнато обвинение от прокуратурата. Колегата ще се включи в него с частен иск. Няма да му струва много и като спечели, ответника ще му възстанови разходите. Обикновено, като се печели дело се оказва, че хонорарите на адвоката са били супер гоелми ( предполагам се досещате защо).
3. Човек е длъжен от самоуважение да си потърси правата. Какква е рзликата дали ще ти хакна сайта или ще ти разбия офиса? Особено ако бизнеса ти се развива тясно в интернет.
 
Re: хакнат сайт

И съм съгласн с теб и не съм.
За идеята за защита съм съгласен, спор няма. По добре е човек да си плати за защита и да му е мирна главара.
За другото обаче не съм съгласен.
1. От доста време компютърните престъпления са инкриминирани и се преследват от закона по НПК. Правозащитните органи са длъжни да направят нещо по жалбата ти.
2. Ако се стигне до дело, то най-вероятноще има достатъчно доказателства за вината на въпросния хакер. И делото ще е наказателно с повдигнато обвинение от прокуратурата. Колегата ще се включи в него с частен иск. Няма да му струва много и като спечели, ответника ще му възстанови разходите. Обикновено, като се печели дело се оказва, че хонорарите на адвоката са били супер гоелми ( предполагам се досещате защо).
3. Човек е длъжен от самоуважение да си потърси правата. Какква е рзликата дали ще ти хакна сайта или ще ти разбия офиса? Особено ако бизнеса ти се развива тясно в интернет.

Както каза един колега, все още в тази част нашите органи са доста незапознати. Преди няколко месеца един фотограф беше съдил Български вестник, че са ползвали негова фотография в вестника си, без да имат разрешение за това.

По-принцип по телевизията казват горе-долу, че за подобно престъпление има доста солени наказания... да ама не... в последствие фотографа спечели делото след около година и няколко месеца, а вестникът беше осъден да изплати на фотографа някъде около 100-150 лв, което е смешна сума за нервите които изтърпяваш докато чакаш година...

Лично аз за подобна сума не бих ходил да си блъскам главата по съдилища..., а не вярвам да получи много голяма сума от цялата тази работа. Да не говорим, че има сума глупости за доказване на възможните загуби, а ако и бизнеса му е в сивият сектор, може да си навлече повече ядове, отколкото да спечели нещо насреща...

Да не говорим, че в повечето случай с подобни неща се занимават деца, които биха получили условна най-много :)
 
Re: хакнат сайт

Няколко пъти съм имал подобни случаи обаче хакерите бяха от чужбина и нищо не можах да направя. Ситуацията е примерно имаш онлайн магазин - ония пуска поръчка и след това влиза и си я одобрява сам - маркира я като платена. След това аз му я изтривам, той влиза и я маркира пак, изтривам я пак, после хаква скрипта и изтрива разни таблици, има достъп до данните на всички клиенти - това е което ме дразни най много. Обаче ги има и неговите данни - име, адрес, телефон - тъпашка работа.
 
Re: хакнат сайт

В една нормална държава би могъл да се обърнеш към полицията :)
Но спомни си къде живееш, пич!

Просто няма начин...
 
Re: хакнат сайт

В една нормална държава би могъл да се обърнеш към полицията :)
Но спомни си къде живееш, пич!

Просто няма начин...

Абе мен са ме викали като свидетел за подобен случай - от полицията ми искаха IP адреси на хора, които са посещавали един от моите сайтове - така, че правят нещо хората.
 
Re: хакнат сайт

Няколко пъти съм имал подобни случаи обаче хакерите бяха от чужбина и нищо не можах да направя. Ситуацията е примерно имаш онлайн магазин - ония пуска поръчка и след това влиза и си я одобрява сам - маркира я като платена. След това аз му я изтривам, той влиза и я маркира пак, изтривам я пак, после хаква скрипта и изтрива разни таблици, има достъп до данните на всички клиенти - това е което ме дразни най много. Обаче ги има и неговите данни - име, адрес, телефон - тъпашка работа.

вместо да се хъбиш в излишни постове тук във форума, седни и виж какъв е проблема на CMS-а. Защити го, не може веднъж да са чужди хакери, веднъж да е наш и ти да се чудиш на кои власти да се оплачеш... Хората ти го казаха в прав текст - обърни внимание на cms-а, наеми си админ или там каквото може да ти помогне. Ако не искаш да даваш пари просот си постни тук логовете от апаче и проблема да ти кажат хората как да го решиш.
 

Горе