SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Sitemap

paobg

New member
Здравейте,

за генериране на карта на сайта използвам локална програмка на име Sitemap Generator 2. Понеже адресите са ми на кирилица и в XML файла имат вида: http://site.bg/видео ......

1. Интересува ме дали използвам правилен софтуер и ако има някой, който да ми препоръчате ще се радвам? Също така това ли е правилният формат за адресите или може и в xml файла да са на кирилица?

2. Другото важно нещо, което ме вълнува е дали всеки път когато примерно променя име на дадена страница, добавя нова страница или пък изображение, трябва да генерирам нов сайтмап и да го ъплоудвам.

Благодаря предварително.
 
Re: Sitemap

Inspyder Sitemap Creator работи коректно с кирилица и я изписва в адреса. Може да ги ползваш и в xml файла без проблеми. От изброеното само при добавяне на картина, не трябва да правиш нова карта, но само при условие, че не е на нова страница. Всичко ново трябва да се добави, за да се индексира.
 
Re: Sitemap

Благодаря ти за бързия отговор :)

И без да съм търсил програмката се сетих да питам. Free ли е?

И другото, което се сетих е, дали при Resubmit на Sitemap-a ще има временен спад в индексирането на старите страници или ще си захване само новото?
 
Re: Sitemap

Да, това е така, но г. сканира картата, а после истинските адреси и се получава дублиране на съдържание. Това съм изпитал лично на гърба си.
 
Re: Sitemap

аз ползвам това - www.xml-sitemaps. com - инсталирам го, настройвам го, слагам кронджоб, добавям сайтмапа в GWT и забравям за него, само чат-пат проверявам за счупени линкове...
 
Re: Sitemap

Изникна и следвашият ми въпрос:

При запазване на xml-a с адреси на кирилица има ли значение encoding-a. Тъй като видях, че по подразбиране и тази програма и предишната запазват в ANSI, а си мисля, че е по-добре да е в UTF-8. Има ли някакво значение?

А също така има ли и значение с какъв приоритет ще бъдат адресите, тъй като в един случзй автоматично ги прави на 0.5 а друг автоматичен случай са различни?
 
Последно редактирано:
Re: Sitemap

Сетих се да питам, в моя случай с аукциона за всеки нов аукцион ли ще трябва да правя мап?
 
Re: Sitemap

Изникна и следвашият ми въпрос:

При запазване на xml-a с адреси на кирилица има ли значение encoding-a. Тъй като видях, че по подразбиране и тази програма и предишната запазват в ANSI, а си мисля, че е по-добре да е в UTF-8. Има ли някакво значение?

А също така има ли и значение с какъв приоритет ще бъдат адресите, тъй като в един случзй автоматично ги прави на 0.5 а друг автоматичен случай са различни?
Картата се започва с този ред:
Код:
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>
или поне с него я започва Inspyder Sitemap Creator.
Приоритетът си избираш ти, ако ползваш тази програма. Аз лично не го извеждам (имаш опция какво да се изведе в картата - lastmod, changefreq и priority). Оставил съм Г. да си ги реди според датата на ъпдейт на страницата и нямам проблеми досега с индексацията.
 
Последно редактирано:
Re: Sitemap

Нов сайтмап ти трябва след всяко добавяне/премахване на страница на сайта. Затова най-лесно е скриптът да е автоматичен и да се пуска с кронджоб сам, примерно по някое време нощес...
 
Re: Sitemap

Нов сайтмап ти трябва след всяко добавяне/премахване на страница на сайта. Затова най-лесно е скриптът да е автоматичен и да се пуска с кронджоб сам, примерно по някое време нощес...

Пропуснал си да отбележиш факта, че ти също използваш платен генератор. А дали ще е ръчно или автоматично, моята карта се прави за по-малко от 3-4 минути, така че не е проблем да се натисне един бутон след пускането на нова страница. :) При това генераторът има възможност сам да я ъплоудне на сайта и да пингва търсачките.
 
Re: Sitemap

Да, платен ползвам. Иначе няма разлика дали е генериран ръчно, или автоматично :) Ако иска, може и на ръка да си го пише :)
 
Re: Sitemap

Ами да те всичките ми карти започват с:

Код:
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>

Обаче има една голяма заблуда в част от генераторите, защото ако се отвори xml-a с един Notepad и се даде Save As... там енкодинга е ANSI, което обезмисля каквито и да е дефиниции в началото на файла. Та за това исках да питам кой вариант е по-изгоден.
 
Re: Sitemap

Ами да те всичките ми карти започват с:

Код:
<?xml version='1.0' encoding='UTF-8'?>

Обаче има една голяма заблуда в част от генераторите, защото ако се отвори xml-a с един Notepad и се даде Save As... там енкодинга е ANSI, което обезмисля каквито и да е дефиниции в началото на файла.

Дори и в Нотепад може да зададеш утф-8 енкодинга на файла.
 
  • Like
Реакции: ivor
Re: Sitemap

Почти...

Във всеки ноутпад можеш да избираш енкодинга на файла дали да е Ansi или Utf-8. Или поне с всеки във win Xp и vista. Седмица още нямам и за него не мога да кажа.
 

Горе