SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Данъчно облагане реклама в Интернет

Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ами не съм съгласен и ще обясня защо. чл.4. ал3. т.5 коато си цитирал казва "лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение". Аз не получавам месечно възнаграждение, Най-малкото защото, ако си задържа плащането от Гугъл, няма да е месечно. Парите от Гугъл не са и възнаграждение, а плащане за извършена услуга. Тази точка я въведоха, за да накарат разботещите без трудови договори да са задължени за социални осигуровки. Така че не попадам в тази точка.
Това е твоето тълкуване, гарантирам ти, че на данъчните няма да бъде такова. Има огромна разлика в датата на възникване на данъчно събитие и датата на плащане

Както казах преди малко, не полагам труд без трудово правоотношение, това се отнася за работещите без договор.
Данъчните третират поддръжката на уеб сайт като труд (включително публикуването на новини, статии и тн.). Ако успееш да ги убедиш в противното за сайт, който се поддържа, шапка ти свалям.

Ще ти кажа, че съм консултирал със счетоводна къща преди да подам декларацията. Според мен хората са длъжни да знаят двете становища (твоето и моето) и да изберат за себе си.
Това е много добре, че си се консултирал. Естествено, че трябва да знаят всички гледни точки и като избират да са наясно, че избират и какви рискове поемат, в случай, че данъчните (и евентуално по-късно съд) са на друго мнение.

Естествено, ако са решили да се осигуряват, няма лошо.
Аз лично нямам проблем с осигуровките, защото от години съм на максимума, но да, всеки да избира и да си носи последствията, били те положителни или отрицателни ;)
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

@flasher
Ще трябва да си осигуряваш и управителя. Т.е. пак тебе си втори път.

е аз за какво да се осигурявам 2 пъти?

неможе ли само веднъж
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

е това с двойното осигуряване нали го отмениха
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Данъчните третират поддръжката на уеб сайт като труд (включително публикуването на новини, статии и тн.). Ако успееш да ги убедиш в противното за сайт, който се поддържа, шапка ти свалям.
Има голяма разлика между полагане на труд и полагане на труд по трудово правоотношение. Аз полагам труд в градинката си и отглеждам домати, това е полагане на труд без трудово правотношение. Вариант две - мързи ме и си вземам някой от улицата да ми копае, защото ме мързи. Той вече полага труд по трудово правоотношение.

Да, двойното осигуряване беше отменено. На Иво му е малко старо инфото.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Има голяма разлика между полагане на труд и полагане на труд по трудово правоотношение. Аз полагам труд в градинката си и отглеждам домати, това е полагане на труд без трудово правотношение. Вариант две - мързи ме и си вземам някой от улицата да ми копае, защото ме мързи. Той вече полага труд по трудово правоотношение.
Така е, но в момента в който започнеш да продаваш тези домати, дължиш осигуровки. Същото е и със сайтовете. Правиш си го за кеф, полагаш труд, няма проблеми. В момента, в който започнеш да изкарваш и пари от него, трябва и да се осигуряваш.

Да, двойното осигуряване беше отменено. На Иво му е малко старо инфото.

Не и ако имаш два договора, един за управление и контрол и един трудов.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Това е твоето тълкуване, гарантирам ти, че на данъчните няма да бъде такова. Има огромна разлика в датата на възникване на данъчно събитие и датата на плащане
Тъй ли? И как по точно ще разберат "датата на данъчното събитие" освен по плащането?
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Тъй ли? И как по точно ще разберат "датата на данъчното събитие" освен по плащането?

Като ти поискат разпечатка на приходите от панела на AdSense. Като откажеш да им я дадеш, нямаш документи, които да доказват, че си прав и следва ревизионен акт.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ти вярваш ли си на тези глупости? В панела ми (компютърни и други архиви) данъчните могат да гледат само при много конкретни условия, включващи икономическа полиция например. Стига си съчинявахте странни казуси!

Данъчно събитие има при документ за фискално такова останалото са празни приказки. Разпечетка от панел не е никакъв документ.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Като ти поискат разпечатка на приходите от панела на AdSense. Като откажеш да им я дадеш, нямаш документи, които да доказват, че си прав и следва ревизионен акт.

тука се намесва приятеля photoshop :)
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ти вярваш ли си на тези глупости? В панела ми (компютърни и други архиви) данъчните могат да гледат само при много конкретни условия, включващи икономическа полиция например. Стига си съчинявахте странни казуси!

Данъчно събитие има при документ за фискално такова останалото са празни приказки.

Колко често си имаш вземане даване с данъчни?
Аз всеки ден.

Данъчното събитие много често съвпада със счетоводното. Счетоводното пък е на така нареченият принцип на начисление, а не на плащане (анг. accrual basis Vs. cash basis).
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Иво, не искам да споря, просто искам хората да знаят, че има и друга позиция освен твоята. Много искам някой данъчен да ми се направи на интересен. Ще го скъсам от ходене по съдълища.

Иво, данъчбите си тълкуват законите, както искат, но просто хората не ползват съдебната система, за да им се опрат.

абе нали при плащане с чек получаваш оригинална хартийка заедно с него
е те тва ти е документа към чека и там си има дати
За чека данчъното събитие възниква, когато ти го осребрят т.е. парите се появят в банковата ти сметка.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Иво, не искам да споря, просто искам хората да знаят, че има и друга позиция освен твоята. Много искам някой данъчен да ми се направи на интересен. Ще го скъсам от ходене по съдълища.
Абсолютно си в правото си. Ако имаш читав адвокат, имаш огромен шанс да спечелиш.

Иво, данъчбите си тълкуват законите, както искат, но просто хората не ползват съдебната система, за да им се опрат.
И тук си абсолютно прав. Тълкуването на законите от данъчните, понякога просто е през твърде изкривената тяхна гледна точка. :)

За чека данчъното събитие възниква, когато ти го осребрят т.е. парите се появят в банковата ти сметка.
Тук не си прав, но не мисля да влизам в детайли и да те убеждавам защо не е така.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Тук не си прав, но не мисля да влизам в детайли и да те убеждавам защо не е така.

Убеди мен, защо все съм си мислел, че данъчното събитие възниква при постъпване на парите в сметката!
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

ЗДДС
ДАНЪЧНО СЪБИТИЕ И ДАНЪЧНА ОСНОВА

Възникване на данъчно събитие и изискуемост на данъка

Чл. 25. (1) Данъчно събитие по смисъла на този закон е доставката на стоки или услуги, извършена от данъчно задължени по този закон лица, вътреобщностното придобиване, както и вносът на стоки по чл. 16.
(2) Данъчното събитие възниква на датата, на която собствеността върху стоката е прехвърлена или услугата е извършена.

ЗКПО
Данъчно признати приходи и разходи

Чл. 25. За целите на определяне на данъчния финансов резултат, когато в този закон е посочено, че приход (разход) или печалба (загуба) е признат за данъчни цели в годината на счетоводното му отчитане, с него не се преобразува счетоводният финансов резултат за текущата или следващи години.

Изискване на счетоводните стандарти (НСС 18, МСС 18 е аналогичен):
Оценка на приходите

3.1. Приходът се определя по справедливата стойност на полученото или подлежащото на получаване възнаграждение под формата на парични средства или парични еквиваленти.
--------
Признаване на приходи

5.1. Приходът се признава, когато:

а) е вероятно предприятието да има икономическа изгода, свързана със сделката;

б) сумата на прихода може да бъде надеждно изчислена;

--------
Извършване на услуги

7.1. Приходът, свързан със сделката за извършване на услуги, се признава в зависимост от етапа на завършеност на сделката към датата на съставянето на счетоводния баланс, при условие че резултатът от сделката може да се оцени надеждно.
Вероятно ли е да имате икономическа изгода? - Да
Можете ли да изчислите надеждно сумата? - Да
Етап на завършеност? - салдото Ви в AdSense към определена дата

Правилник за приложение на ЗДДС
ДАТА НА ВЪЗНИКВАНЕ НА ДАНЪЧНОТО СЪБИТИЕ

Чл. 31. (Изм. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) Услугата се счита за завършена по смисъла на закона на датата, на която възникват условията да бъде признат приходът от нея съгласно Закона за счетоводството и приложимите счетоводни стандарти.

Чл. 32. (1) Когато авансови или частични плащания предхождат прехвърлянето на правото на собственост или другите вещни права върху стока или завършването на услугата, данъчно събитие възниква на датата на всяко плащане.
Плащането има отношение към данъчното събитие само и единствено ако е авансово.

Ако не ми вярвате, посъветвайте се със счетоводител/данъчен консултант. Но някой сериозен, а не който води 5 ЕТ-та.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ако ме баннат от АС, преди да съм си получил дължимите суми, а междувременно някой данъчен ми е изискал разпечатка от АС панела и там пише, че на ден съм изкарвал примерно по $20, какво става?

Ще ми плащам ддс и т.н. за суми, които не съм получил само защото го пише в някаква страница?

Данъчно събитие може да е момента, в който си осребря чека или си взема парите от УЮ и имам документи за това, а не какво пишело в някаква страница.
 
Последно редактирано:
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Ако ме баннат от АС, преди да съм си получил дължимите суми, а междувременно някой данъчен ми е изискал разпечатка от АС панела и там пише, че на ден съм изкарвал примерно по $20, какво става?
Приспадаш прихода с обратен знак в периода, в който те баннат.

Ще ми плащам ддс и т.н. за суми, които не съм получил само защото го пише в някаква страница?
Мисля стана ясно, че ДДС не дължиш.

Данъчно събитие може да е момента, в който си осребря чека или си взема парите от УЮ и имам документи за това, а не какво пишело в някаква страница.
По твоята логика, 90% от строителните фирми, които работят с държавата трябва да са на милиони загуба през 2009.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

Много заорахте в сфера, в която е пълна мътилка.

Няколко неща:

1. Не само данъчните, но всеки си тълкува законите както му падне. Не само тези, а по принцип.

2. Специални тълкувания, членове, алинеи за доходи по Интернет няма и не са мислени за такива ситуации. И скоро няма да има. При което ефекта от това всеки да си ги тълкува както си иска се усилва.

3. Данъчните (а и не само те) нямат никаква практика и подготовка да разгледат документите на доста по-прости сценарии, като примерно, една софтуерна фирма. Даже това им е пълна мъгла. А вие задълбавате още по-навътре в темата. Дали са от трудова дейност или не или дали се плаща ДДС или не, щото преводите на парите преди идвали от САЩ, пък сега от ЕС.


Та по темата колкото мнения от счетоводители да поискате толкова различни отговори ще получите.


И дали е трудова дейност или не - примерно, първия сайт от подписа ми. Ако му туря реклами, това дали ще се отчита като трудова дейност или като просто отдаване на наем на площи за рекламни цели с/у някаква сума. Примерно както хората от някои блок дават калкана (стената, която няма прозорци) да изплякат там една реклама, или пък светещи реклами горе на покрива.

Както виждате темата е много сложна и липсват практики и тълкувания.

И накрая един съвет от мен. Преди бях фен на държавата и на идеята, че е добре да се плащат данъци. Само, че като гледам как се краде яко от тези данъци и насреща не получаваме нищо. Просто едни хора си купуват големи, лъскави, черни коли, щото са спечелили някаква държавна поръчка. А това е върха само - видимата част. Невидимата са хотели, банкови сметки в чужбина и пр.

Така, че колкото по-малко декларирате, толкова по-добре. Колкото по-малко платите, толкова по-добре.
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

шашава работа
сега получавам като физ. лице
при положение че пусна фирма
в името на бенефиста както трябва да се промени
пак ли пиша моето име - само че вече като юридическо лице
или трябва името на фирмата

става въпрос за профила в гоогле
 
Re: Данъчно облагане реклама в Интернет

шашава работа
сега получавам като физ. лице
при положение че пусна фирма
в името на бенефиста както трябва да се промени
пак ли пиша моето име - само че вече като юридическо лице
или трябва името на фирмата

става въпрос за профила в гоогле

според мен трябва да направиш фирмен account в adsense.
 

Горе