SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Kompota

New member
В последния брой на списание .net в рубриката "проблясъци" е цитирано някакво дизайнерче:

"Оптимизацията за машини за търсене (SEO) не може да се причисли към маркетинговите методи. Тя не трябва да се извършва от хора, които имат мозък и душа. Който ви иска пари за SEO, значи ви изнудва"

Значи ако аз му поискам да ми спретне дизайн за без пари, и той ми откаже, значи ме изнудва ?

Много се дразня от такива "аристократчета", които бидейки тясно специализирани във фотошопа и умеещи да създават прилични дизайни, се мислят за богове. Този тип дава ли си сметка, че мирогледът и обхватът на дейността на един истински оптимизатор са много, ама много отвъд един photoshop или illustrator ? Или че въпросният оптимизатор реализира неща, които пишман-дизайнерчето даже и след 100 години няма да сънува ?

То не че няма безмозъчни "оптимизатори" де, ама това са онези с офертите за по 100 лв. А той на мен какъв дизайн ще ми предложи за 100 лв ?
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

К'ви сме гадни ние безмозъчните и бездушните SEO-та :)

Друго си е да си дизайнер ... имаш мозък (като на кокошка), душа (като на хлебарка) и мислиш за клиента ... каквото аз мисля на лондонското левски :)

Смърт за всичкото дизайнер, ние сме за текстов уеб :)

P.S. btw хората търсят в нета информация, а не дизайн ! ФАКТ !
 
Последно редактирано:
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Ами, това е мнение на един конкретен човек. Какво е от това?
Всички сме творчески личности, всеки има право на мнението си...
Не бива да го възприемаме, като 100% вярно твърдение, иначе по цял ден ще трябва да копипействаме тъпотии на разни гении...
100 лв. далеч не е критерий за определяне на мозъчност/безмозъчност. Ама това е тема за друг разговор.
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Смърт за всичкото дизайнер, ние сме за текстов уеб :)

LYNX ftw!
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

А не са ли дизайн и SEO тясно свързани ;)

Според мен така си е. Обаче в този топик няма как да се признае това. :D
А много по-често е по-важна една идея и един нормален програмист до теб. :D
FaceBook, digg, twitter не бяха кой знае какво нито в дизайна, нито в СЕО ... в началото де...
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

А не са ли дизайн и SEO тясно свързани ;)

По-старите хора му викаме : опаковка и съдържание :) ... И наистина е вярно, че опаковката продава ... но еднократно :)
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

По-старите хора му викаме : опаковка и съдържание :) ... И наистина е вярно, че опаковката продава ... но еднократно :)

Абе не е така, я виж децата как се палят по опаковките :)
После питат защо кравите не са лилави :)

Някой възрастни не са по-различни... ;)
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Разликата между уеб дизайна и seo-то е, че едното ти бърка в джоба а другото ти пълни джоба :)
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Скоро бях на курс по плзваемост та там някакъв гуру в ползваемостта ама наистина от световно ниво беше направил 13 или 15 (вече не помня) фактора всеки от които си има някаква тежест и колкото ти е по близо саита до 100 толкова ти е по-добър.Красивият дизаин беше с най-ниската тежест 2 и единствено тои беше с толкова имаше само още нещо с 4 и всички други бяха по-високо.Много ме изкефи щото дизаинерите се чувстват едва ли не хора на изкуството и за 1-2 авторски картинки и 6-7 свалени от нета бутони искат хиляди левове.Хубавото е че наистина хората търсят СЪДЪРЖАНИЕ.
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Решението е много лесно:

дизайнера и произволен оптимизатор от тук, пускат нов проект и след месец-два се проверява кой има повече потребители и чии "маркетинговите методи" са по-ефективни. :cool:
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

И двата етапа в разработването на уеб сайт си имат своята огромна значимост, не мисля, че темата трябва да се свежда до спорене кое е по-важно.

И в двете стада си има мърши а дизайнера породил тази дискусия явно е от тях :), такива хора по-добре да се оставят да тънат в невежество.

Само немога да разбера защо списание .NET го цитират?!
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Решението е много лесно:

дизайнера и произволен оптимизатор от тук, пускат нов проект и след месец-два се проверява кой има повече потребители и чии "маркетинговите методи" са по-ефективни. :cool:

А може ли аз да се включа с екип от дизайнер, специалист по SEO, специалист по ползваемост и копирайтер да видим кой метод е най ефективен ;)

И двата етапа в разработването на уеб сайт си имат своята огромна значимост, не мисля, че темата трябва да се свежда до спорене кое е по-важно.

И в двете стада си има мърши а дизайнера породил тази дискусия явно е от тях :), такива хора по-добре да се оставят да тънат в невежество.

Само немога да разбера защо списание .NET го цитират?!

Всъщност иситната е винаги посредата и дори не е само въпрос до SEO vs. дизайн а има и други елементи в един сайт (да кажем, елементите за които отговарят хората, които изброих по-горе).

Ще ви дам и един пример - замислете се как някой си търси новини - 80-90% от хората си имат любим сайт независимо кой и влизат директно там да си ги четат а не ги търсят постоянно в гугъл и чак, когато някой не може да намери нещо там търси в търсачките конкретното нещо, което го интересува. И ако вашия сайт няма от всичките елементи трудне ще стане един от любимите.
Естествено качествения кънтент е най-важното (конкретно в медиен сайт), обаче ако човек не може да се ориентира в сайта или бива отблъснат от дизайна (има и такива случаи) дали този сайт ще му стане любим?

P.S. Не знаех, че в длъжностната характеристика на SEO-тата влиза и копирайтинга.
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

yellowdino каза:
P.S. Не знаех, че в длъжностната характеристика на SEO-тата влиза и копирайтинга.

Според мен, копирайтинга е доста по близо до SЕО-тo, отколкото дизайна в чистата му форма. В смисъл, Seo "expert-a" трябва да е доста запознат с копирайтинг-а, и не чак толкова с дизайн-ването.
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Ще си позволя да се самоцитирам:
Чакай ти от умрял писмо, от курва пари и от дизайнер СЕО ;D.
 
Re: Поредният "компетентен" на тема SEO умник

Нещо любопитно - на база опита ми в три сфери за производство и предоставяне на услуги, миналага година си играх да изчислявам за един учебник средните загуби(пропуснати ползи) в процент от сумата на активите, които ще претърпи или е претърпяла всяка една фирма (със сума на актива до 3млн) при първи фирмен сайт в течение на първите две години при средна норма на печалба 15%(приемаме че за толкова управителите се усещат и влизат в час за какво точно служи един сайт и как се прави при типизирано поведение). Та по "вина" на дизайнерите или собствениците с "дизайнерско" мислене, които са болшинство, този параметър се колебае между 18..20%.
 

Горе