SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Пречи ли JavaScript в <head>

yordanp

New member
Преглеждах кода от сайт и забелязах, че между таговете <head></head> има JavaScript.
Притеснява ме това, че едва след 300 реда JavaScript следва първата ключова дума в сайта (заглавие).
Дали това е пречка, че се избутва ключовата дума толкова? Или това, че е JavaScript и във <head>, не би повлияло въобще?
 
За: Пречи ли JavaScript в <head>

За: Пречи ли JavaScript в <head>

Разбира се, че не:)

Не се втелясвай в кода а в резултата, от сео гледна точка ти е важно какво вижда потребителя, а не колко код имаш.
 
Re: Пречи ли JavaScript в <head>

Не влияе по такъв начин. Единственото, което прави, е че ти забавя зареждането. Ако кода ще работи коректно преди </body> тага (на края на страницата), то премести го там.
 
Re: Пречи ли JavaScript в <head>

Точно там им е мястото на всички скриптове. Ето няколко полезни съвета:

1. Премести го във външен файл, така че само да се вика от head.
2. По възможност го направи и викай асинхронно чрез async атрибут.
3. След тага </head> добави: <?php flush(); ?> , за да може когато head частта е готова, браузърът да започва да зарежда асинхронно файловете, които се викат в нея, докато се прави заявката и за body-то.
 
За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

Точно там им е мястото на всички скриптове.

Това не е съвсем вярно. Съвсем легитимно е скриптове да се слагат непосредствено преди затварящия body tag. Дори част от рекламните скриптове го препоръчват.

Останалото е вярно - скриптовете се изпълняват синхронно (стандартно, освен ако не се зареждат на document.ready или window.load или нещо от сорта) и ако е нещо, което не пречи на изпълнението на сайта (т.е. съдържанието може да се зареди, а скриптът - след това), тогава footer-ът е разумно място.

Ако скриптът се изпълнява за милисекунди, няма никакъв проблем. При повече забавяне това се отразява и на pagespeed, както и там на SEO нещата.
 
Re: Пречи ли JavaScript в <head>

аз мисля и съм видял друго обаче

колкото е по-малко JS или няма пък въобще - по-лек е и се класира по-добре сайта.

имаме сайтове изцяло без джава срипт и са много добре позиционирани

това е тествано и го виждам реално


все пак това е браузърен език, бави се, даже в Мозила съм сложил добавки да го забраняват

а в сайта Майкрософт съм чел инструкции които дават на юзърите им да си го спират, за да се пазят от вируси
 
За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

а в сайта Майкрософт съм чел инструкции които дават на юзърите им да си го спират, за да се пазят от вируси
Колите по улиците също много пушат и вредят на хората, пък могат и да те прегазят, ама никой не ги забранява. ;)
 
Re: За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

Re: За: Re: Пречи ли JavaScript в <head>

Това не е съвсем вярно. Съвсем легитимно е скриптове да се слагат непосредствено преди затварящия body tag. Дори част от рекламните скриптове го препоръчват.

Идеята е вече всичко да се пише асинхронно, така че мястото на JS вече е в head, за да започва да се зарежда успоредно с другото съдържание, а не чак когато страницата вече се е заредила. Така се намаля времето за зареждане, сайтът е бърз, потребителят получава функционалностите при първа възможност...

Скриптовете, които съветват да ги слагаш във футъра, просто не написани по новите правила ;)

Примерно Analytics кода вече се слага в head.
 
Последно редактирано:

Горе