SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

В тази тема ми е интересно мнението на SeoLab
Duster, чета темата от началото, исках няколко пъти да се включа на някой от глупостите изписани тук, но реших да се въздържа :)
И така си имам много приятели :)
Иначе за сега нямам, какво да кажа по въпроса, аз си работя, за другите не знам :)
Може и да има промени и проблеми, когато дойдат, ще бъдат за всички :)
А аз също чакам със своите ресурси и не само.
Очаквам да се разреди малко въздухът, което ще е полезно и доходоносно за оцелелите :)
Което и забелязвам с радост, че се случва.
Имам прехвърлени над 10 сайта от колеги и куп запитвания в последните няколко дни.
Имам и уплашил се клиент, но всеки сам си решава за себе си.
Аз предупреждавам за всички рискове и не крия нищо от клиентите си.
Също така, не е само САПЕ, има още куп други възможности.
Не се ограничвайте толкова :)
Линковете никой не е отменил все още, като фактор.
Друго нямам, какво да кажа.
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Линковете никой не е отменил все още, като фактор.

Драго, прав си, но все пак иде реч за ПЛАТЕНИТЕ линкове :)

Като гледам обаче ударите на Гугъл по флората започвам да се чудя кои ще са естествените линкове. Удряме новинарските сайтове (те и без това в България не дават линкове без да си платиш или трампиш нещо). Удряме блоговете, защото и там фирмите са си платили за поста. Артикъл директориите отдавна не се броят за живи и доверието в почти всички е отрицателна стойност ...

Покрай SEO Конференцията се нагледах на качествени постове, с полезно съдържание в авторитетни сайтове, които с лекота събират над 100 шервания, над 1000 лайка, над 100 туита и плюса и какви ли не още социални сигнали, НО нито един линк.

Май настана време да отменим линковете като фактор :)
 
Re: Sape.ru си отива

За това говоря Митак, че Гугъл е крайно време да увеличи тежестта на социалните сигнали за сметка на връзките.
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

За това говоря Митак, че Гугъл е крайно време да увеличи тежестта на социалните сигнали за сметка на връзките.

И тогава от антиспам мерки в SERP-а, ще трябва да си насочат всички ресурси в антиспам мерки в G+ и останлите SNs
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

За това говоря Митак, че Гугъл е крайно време да увеличи тежестта на социалните сигнали за сметка на връзките.

Според мен това няма да доведе до нищо добро и ще се опитам да се обосновя.

Ясно е, че ако имаш сайт, подобен на lifehack.bg ще събираш много социални сигнали. Хората харесват статиите, които се пишат защото са общополезни. Повтарям - общополезни, а не тясно специализирани.

Обаче няма как да не захапя отново фирмените сайтове - хамалите, лаптопите, климатиците, ремонтите и т.н. и .т.н.

Въпросът ми е как подобен тип сайт ще създаде толкова впечатляващо съдържание, че да получава по няколко хиляди лайка, плюса, туита? На всеки пост!

Отговорът за мен е ясен - не може.

Да обаче сега си представяме, че Гугъл намаляват стойността на връзките и увеличават социалните сигнали. Е как тогава ще процедира оптимизатора?

Отговорът - ще купува социални сигнали. То вече си има такива услуги, но все още в малки мащаби - Fiverr: Graphics, marketing, fun and more online services for $5.

Тук очаквам някой да ме опрекне с това, че има значение и това какъв автор публикува връзки, колко други авторитетни автора му плюсват публикациите и т.н.

Съгласен съм - може и да има.

Но от друга гледна точка не можеш да станеш авторитетен автор, като постоянно пускаш рекламни връзки (сайтове, които се оптимизират). Нали в крайна сметка социалните мрежи са за общуване. От друга страна, ако вече утвърден авторитетен автор вземе постоянно да пуска сайтове и публикациите в редица от тях, които той оптимизира, той ще започне да губи своя авторитет, защото на хората ще им писне, че им флуудва нюз фийда. Ще започнат да го unfollow-ват и т.н.

Освен това, авторитетен автор се изгражда доста по-лесно, отколкото авторитетен сайт. Тоест за да се постигне това всичко опира до пари. Можеш да си купиш последователи, можеш да си купиш коментари, плюсове, шервания и т.н. За сравнение - можеш да купиш много връзки на даден сайт, но има голяма вероятност той да бъде наказан. Тоест, авторитетен сайт ще се направи доста по-трудно. А и ще отнеме повече време. Един автор няма как да бъде наказан за това, че има много последователи и получава много коментари и споделяния.

И тогава отново ще започне един спам... но този път социален.

Точно за това смятам, че авторството и в частност социалните сигнали не трябва да бъдат водещи в алгоритъма. Това означава, че инфлуенсърите ще са най-добрите в SEO-то. Което не значи, че резултатите ще бъдат най-релевантни.

Точно затова наскоро зададох въпроса си към Google дали правят разлика между релевантност, авторитет и полезност и на базата на кое от трите генерират резултатите си.
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

Тук очаквам някой да ме опрекне с това, че има значение и това какъв автор публикува връзки, колко други авторитетни автора му плюсват публикациите и т.н.


Има значение:) Но факторите не са чисто технически... Авторитет на споделящия, колко му е вярна фен базата... пак се води линкбейтинг, обаче по много интелигентен, креативен и често скъп начин :)
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Драго, прав си, но все пак иде реч за ПЛАТЕНИТЕ линкове :)

Като гледам обаче ударите на Гугъл по флората започвам да се чудя кои ще са естествените линкове. Удряме новинарските сайтове (те и без това в България не дават линкове без да си платиш или трампиш нещо). Удряме блоговете, защото и там фирмите са си платили за поста. Артикъл директориите отдавна не се броят за живи и доверието в почти всички е отрицателна стойност ...

Покрай SEO Конференцията се нагледах на качествени постове, с полезно съдържание в авторитетни сайтове, които с лекота събират над 100 шервания, над 1000 лайка, над 100 туита и плюса и какви ли не още социални сигнали, НО нито един линк.

Май настана време да отменим линковете като фактор :)

То за всеки е ясно, че линкове просто така никой не слага или е огромна рядкост.
Ние и да ги отменим, Гугъл няма, как да го направи на този етап, защото СЕРПът ще стане кошмарен.
Мисля си, че Гугъл сами не знаеха мащабите на задачата, която седи пред тях.
Факт, че е така е малко инсайд иформация, която ми каза мой приятел, който има някакви контакти с Гугъльовците и според тях, борсите (респективно САПЕ) практически не влияели на СЕРПа.
Дори помолили човека, да им покаже сайтове, които ползват купени линкове от САПЕ :)
На тях и през ума не им е минавало, че някой може да вземе руски линк, с който елементарно може да се извади сайт в ТОПа в която и да е ниша.
Тяхната борба първоначално е била срещу англоезичните мрежи от сайтове, от които са се продавали линкове.
И ако се върнем назад, ще си спомним, че 1-вия удар понесоха именно тези мрежи.
Можете да ми вярвате на думите, можете да си мислите, че са измислици, всеки има право на свое мнение, аз казвам, какво знам от достоверни източници.
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Драго, прав си, но все пак иде реч за ПЛАТЕНИТЕ линкове :)
Че иначе откъде ще се вземат :)? Кой нормален (както и в БГ) ще сложи линк към сайт, вътрешната страница, по правилен начин и т.н.? Ще сложи, освен ако те плюе :) ?

Покрай SEO Конференцията се нагледах на качествени постове, с полезно съдържание в авторитетни сайтове, които с лекота събират над 100 шервания, над 1000 лайка, над 100 туита и плюса и какви ли не още социални сигнали, НО нито един линк.

Май настана време да отменим линковете като фактор :)
Според мен този пример не е много удачен - излизаме извън рамките на класическо seo като дефиниция на аудиторията тук :)
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Ние и да ги отменим, Гугъл няма, как да го направи на този етап, защото СЕРПът ще стане кошмарен.
Ако гугъл отмени линковете като фактор, както ти много правилно отбелязваш, това би ознавачало да разруши фундамента, върху който е построил алгоритъма си за ранжиране. Не е лошо да погледнете началото на Гугък като идея и какво му е помогнало да стигне до сегашния си размер. Да, надграждало се е в най-различни насоки, да добавяли са се фактори, но никога и никъде, дори и след последните актуализации, никой от гугък не е дал сигнал, че ще тръгнат към отмяна на фактора връзки към вашия сайт. Друг е въпросът, че вече не всеки линк е линк, който носи ползи.

Видях, че някой спеменава за ролята на авторитета на автора. Всъщност, доста обосновано, експерименти на водещи фирми за СЕО показват, че към момента това няма или има минимална стойност в рамките на статистическата грешка. Да, в бъдеще най-вероятно гугъл ще вземат под внимание собствената си рожба.
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

Според мен това няма да доведе до нищо добро и ще се опитам да се обосновя.

Ясно е, че ако имаш сайт, подобен на lifehack.bg ще събираш много социални сигнали. Хората харесват статиите, които се пишат защото са общополезни. Повтарям - общополезни, а не тясно специализирани.

Обаче няма как да не захапя отново фирмените сайтове - хамалите, лаптопите, климатиците, ремонтите и т.н. и .т.н.

Въпросът ми е как подобен тип сайт ще създаде толкова впечатляващо съдържание, че да получава по няколко хиляди лайка, плюса, туита? На всеки пост!

Отговорът за мен е ясен - не може.

Да обаче сега си представяме, че Гугъл намаляват стойността на връзките и увеличават социалните сигнали. Е как тогава ще процедира оптимизатора?

Отговорът - ще купува социални сигнали. То вече си има такива услуги, но все още в малки мащаби - Fiverr: Graphics, marketing, fun and more online services for $5.

Тук очаквам някой да ме опрекне с това, че има значение и това какъв автор публикува връзки, колко други авторитетни автора му плюсват публикациите и т.н.

Съгласен съм - може и да има.

Но от друга гледна точка не можеш да станеш авторитетен автор, като постоянно пускаш рекламни връзки (сайтове, които се оптимизират). Нали в крайна сметка социалните мрежи са за общуване. От друга страна, ако вече утвърден авторитетен автор вземе постоянно да пуска сайтове и публикациите в редица от тях, които той оптимизира, той ще започне да губи своя авторитет, защото на хората ще им писне, че им флуудва нюз фийда. Ще започнат да го unfollow-ват и т.н.

Освен това, авторитетен автор се изгражда доста по-лесно, отколкото авторитетен сайт. Тоест за да се постигне това всичко опира до пари. Можеш да си купиш последователи, можеш да си купиш коментари, плюсове, шервания и т.н. За сравнение - можеш да купиш много връзки на даден сайт, но има голяма вероятност той да бъде наказан. Тоест, авторитетен сайт ще се направи доста по-трудно. А и ще отнеме повече време. Един автор няма как да бъде наказан за това, че има много последователи и получава много коментари и споделяния.

И тогава отново ще започне един спам... но този път социален.

Точно за това смятам, че авторството и в частност социалните сигнали не трябва да бъдат водещи в алгоритъма. Това означава, че инфлуенсърите ще са най-добрите в SEO-то. Което не значи, че резултатите ще бъдат най-релевантни.

Точно затова наскоро зададох въпроса си към Google дали правят разлика между релевантност, авторитет и полезност и на базата на кое от трите генерират резултатите си.
A
Ако въобще ти отговорят(всички знаят отговора-полезност (с допълнение достоверност))
но конфликта за който говориш найстина ще се задълбочава най вече със сайтовете представящи оф-лайн бизнес
много от които са доста по тръстед в живота от най напудрените в топа и много от собствениците им скоро няма да инвестират в СЕО (а и как биха могли като не знаят какво купуват, от кого да го купят, как да проверят какво са купили и как да определят какъв бюджет да определят за това което не знаят какво е и не могат да го претеглят)
Т.Е. според терминологията в форума ще е доста релевантно Г да отчита оф лайн колко тръстед е някой бизнес(от тези за които говори колегата) и да му придава адекватна тежест в мрежата.Ясно е че за това може и Г да няма ресурс на този етап но според мен е някъде в бъдещето и този въпрос.Няма да се изненадам ако след време за верификация на гореспоменатия тип офлайн бизнес с некво сайтче от старата школа Г поиска копие от данъчна декларация 5 години назад примерно.Сигурно ще се съгласите колко найстина тръстед малки бизнеса има които няма да наемат хора/фирми за СЕО то си.
За останалия контент в нета за който някои се грижи/дава пари/време/чете/ всеки променен критерии ще увеличи спама, и сайтовете от втория вид, пак ще се адаптират.Но това Г го знаят и вероятно готвят друго.
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

всички знаят отговора-полезност (с допълнение достоверност))

Не съм много сигурен :) Ако някой доктор-специалист в дадена област е открил нещо революционно и го публикува в скромния си блог, дали ще е преди статия в mashable.com например? Въпреки, че статията му ще е много по-подробна и полезна за потребителите.

Още един пример: Преди време имаше едно сайтче, което предлагаше безплатни, супер изчистени теми за WP. Темите се открояваха с това, че се зареждаха изключително бързо. Нямаше никакви претруфени неща по тях. Да, бяха грознички, но бяха добри за SEO. След последните ъпдейти вече не мога да попадна на този сайт. Попадам на авторитетни сайтове в които има някакви теми, но не са тези, които ми трябват.

Но - искам вече да не влизам в офтопици, защото го направих няколко пъти в темата.
 
Re: Sape.ru си отива

Yendex се бореха преди години със Сапе, не успяха да направят нищо, но много ще интересно ако Г. успеят да измислят нещо, който сайтове ще наказват тези който продават или тези който купуват линкове
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

Yendex се бореха преди години със Сапе, не успяха да направят нищо, но много ще интересно ако Г. успеят да измислят нещо, който сайтове ще наказват тези който продават или тези който купуват линкове

Незнам доколко са се борили, само знам че шефа на Яндекс е продавал и все още продава връзки в сапе :D narod.ru е сайт на Яндекс. Колко връзки продават от там не е истина...
 
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

Незнам доколко са се борили, само знам че шефа на Яндекс е продавал и все още продава връзки в сапе :D narod.ru е сайт на Яндекс. Колко връзки продават от там не е истина...

1. Яндекс не се е борил и не се бори със Сапе. Едно, че не е имало смисъл, друго, че косвено са свързани.
2. Юкоз купи Народ преди няколко дни
3. Кой е "шефа на Яндекс"? Имаш ли представа за каква компания става въпрос и какви са нейните мащаби? Се едно се обсъжда някой местен селяндур като Черепа, егати... А стегнете се малко и го давайте по-професионално - на конференции ще ходите.
 
Последно редактирано:
За: Re: Sape.ru си отива

За: Re: Sape.ru си отива

Незнам доколко са се борили, само знам че шефа на Яндекс е продавал и все още продава връзки в сапе :D narod.ru е сайт на Яндекс. Колко връзки продават от там не е истина...
Това е достойно за виц на годината...честно :)
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Kaто не искате да давате инфо за връзките между руските сайтове, така става - въртят се градски легенди. Може би w1ck3dgam3 има предвид това.
 
За: Sape.ru си отива

За: Sape.ru си отива

Ами щом яндекс не се "бори" със сапе-то, значи сапе-то не си отива, те руснаците са борят за яндекс. Ако направят всички линкове да се слагат ръчно, и матю къц няма да ги хване.
 

Горе