SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Блокиране на много IP адреси

Re: Блокиране на много IP адреси

Само да уточня че в последствие се оказа че този код ми пречи да бъде приет RSS фийда ми в някой социалните мрежи от тип блогтроникс. Така че имайте предвид че може да имате някакви проблеми след като го добавите :).
 
Re: Блокиране на много IP адреси

Тоя код е копиран от интернет, сигурен съм че дори не го е тествал. Нали пише полезни статии за да набира линкове ;)

Аз мога да споделя повече защото съм го изпробвал на над 50 сайта и все още го използвам но в моднат вариант на поне 10 от тях. Съвета ми е: не го използвайте. Качвате го и нищо не върши, само бели :)

С което и фрий прокси след това да тествате, сайта се отваря, тоест кода за блокиране на проксита не работи. Не на 1 сайт, а навсякъде. В нито един от случаите точно този код не успя да проработи, не и в този си вид.
 
Re: Блокиране на много IP адреси

Не съм запознат с плъгините за WP, но за сравнително статичен контент (тоест с рядко обновяване), е най-добре да се сложи някакъв fragment caching или дори да се кешира цялата страница на текущото УРЛ. Доколкото видях, W3 Total Cache е подобен, но нямам представа как работи.
С фреймуърка, с който работя ползвам предимно fragment cache, който позволява "парчета" код да се рендират супер рядко или дори само при промяна, като например листване на категории, коментари, динамични менюта и т.н.
Един вид да си направиш сайта хем статичен, хем динамичен. :D
Едно подобно добре имплементирано "нещо" би било доста добър вариант за WP, че като гледам хората с колко посещения ги гонят от хостингите, не искам да знам колко е бозав.

офтопик/
Преди време работихме по един WP новинарски сайт за щатите. Правеше май доста посещения (20-30к) и няма да ви казвам колко сървъра ползваха и кви магии имаше за да се олекоти скрипта.
Да бяха дали пари на някой да им го напише свястно щяха да спестят що пари ама...
 
Последно редактирано:
Re: Блокиране на много IP адреси

Не съм запознат с плъгините за WP, но за сравнително статичен контент (тоест с рядко обновяване), е най-добре да се сложи някакъв fragment caching или дори да се кешира цялата страница на текущото УРЛ. Доколкото видях, W3 Total Cache е подобен, но нямам представа как работи.
С фреймуърка, с който работя ползвам предимно fragment cache, който позволява "парчета" код да се рендират супер рядко или дори само при промяна, като например листване на категории, коментари, динамични менюта и т.н.
Един вид да си направиш сайта хем статичен, хем динамичен. :D
Едно подобно добре имплементирано "нещо" би било доста добър вариант за WP, че като гледам хората с колко посещения ги гонят от хостингите, не искам да знам колко е бозав.

офтопик/
Преди време работихме по един WP новинарски сайт за щатите. Правеше май доста посещения (20-30к) и няма да ви казвам колко сървъра ползваха и кви магии имаше за да се олекоти скрипта.
Да бяха дали пари на някой да им го напише свястно щяха да спестят що пари ама...

w3 cache опитва да прави точно това - да кешира на парче. В крайна сметка при един сайт с десетки уидгети и дузини плугини нещата стават по-зле, а не по-добре. Проблема идва от там, че парчетата кеширан код и обекти стават толкова много, че извличането и проверката на това дали са валидни става нещо много тежко. За това подобни кешове на парчета трябва да бъдат решения на конкретни проблеми, а не просто решение за всяка глупост.

Ще ви подшушна за Hyper Cache Extended, но не сте го чули от мен:D

Най-често срещата грешка, която срещам при одит и оптимизиране на сайтове и изобщо сървъри е да се прави кеш на кеша. Имам и случай когато едно и също нещо се кешира дори на три и четири нива. Естествено това води до загуба на ресурси - памет и място на диска. За диска както и да е, но паметта винаги е необходима в повече:)
 
Последно редактирано:
Re: Блокиране на много IP адреси

w3 cache опитва да прави точно това - да кешира на парче. В крайна сметка при един сайт с десетки уидгети и дузини плугини нещата стават по-зле, а не по-добре. Проблема идва от там, че парчетата кеширан код и обекти стават толкова много, че извличането и проверката на това дали са валидни става нещо много тежко. За това подобни кешове на парчета трябва да бъдат решения на конкретни проблеми, а не просто решение за всяка глупост.

А кой е твърдял обратното? :)
За това споменах менюта, категории и т.н. сайтуайд елементи, за да имаш няколко десетки файла/реда в базата най-много като кеш.
А за другите всеки може да си прецени колко са в неговия случай.
Ако плъгина има опция да избираш кое да кешира и дали да взема предвид УРЛ-а, цена няма да има, но така като гледам, надали. :)

Най-често срещата грешка, която срещам при одит и оптимизиране на сайтове и изобщо сървъри е да се прави кеш на кеша.
А другата е да се мине метър с еб@ти тежкия софтуер, че после да се чуди как да му кешира простотиите. :)
Кеша си е кеш, помага ако се ползва добре, но ако кода е о@кан по дефолт.. първо от там трябва да се почне.

ps - скоро си намерих един пропуск в "лекотата" на скрипта и лоуда падна значително, съответно Г-бот почна да минава двойно повече.
Доста интелигентно е копелето, никога няма да претовари сървъра, но го уплътнява доста добре. :D
Откакто видях ефекта още с миграцията към ВПС-а, за по-голям сайт, зависещ от СЕРП-а, не бих ползвал шаред хостинг вече.
 
Последно редактирано:
Re: Блокиране на много IP адреси

Бих ти предложил ZB BLOCK. Системата е безплатна, тествана е и работи на Уърдпрес, инсталира се за 5 минути и ако не ти хареса се маха още по-лесно. Само премахваш тригера от файла, където е поставен и изтриваш папката на защитата.
Сама по себе си защитата има собствени дефиниции и база данни, а отделно проверява, когато не намери в своята база и в изнесена база данни с над 1.5 милиона спамботове и реже глави безотказно. Моментално ще усетиш разтоварване на сайта. При нужда, мога да ти помогна да си напишеш и добавиш и собствени правила, така че много гъвкаво е всичко. Можеш също и да отменяш зададени вече правила.
В инсталационния пакет има подробен ПДФ ридми файл, а ако имаш въпроси, може спокойно да ги зададеш в сайта ми - има си тема за целта.

Опитай, няма да съжаляваш! :D За мнение може да потърсиш и Кобрети. Той го инсталира и ползва вече над един месец.
 
Последно редактирано:
Re: Блокиране на много IP адреси

Само да уточня че аз говоря за този код: http://www.webmasterbg.org/showpost.php?p=78958&postcount=4

scoobydoo, Аз говорех за "забрана на достъп до сайт през прокси" частта от статията на ганбокс, а не за това.

На клокси кода работи, дори днес започнах да го тествам. Свали си User agent switcher - плъгин за firefox ако искаш да тестваш. В момента в който нямаш юзър агент моментално те блокира, аз препращам към 403 страницата, а в нея съм вкарал линкове ;)
 
Re: Блокиране на много IP адреси

Има и още едно решение с фрагмент кеша, а именно да експайрва след определено време, а не след промяна. Така кеш файловете/записи могат да се редуцират до определен брой. Естествено ефекта от кеша пада, но вече зависи от сайта и крайната цел.
 
Re: Блокиране на много IP адреси

Откакто видях ефекта още с миграцията към ВПС-а, за по-голям сайт, зависещ от СЕРП-а, не бих ползвал шаред хостинг вече.

BornToDrink, би ли споделил по-подробно. Лично аз не съм видял досега ВПС който да отваря толкова бързо колкото добър шаред хост и малко се чудя дали, как и кога да прехвърля сайт към впс.
 
Re: Блокиране на много IP адреси

В момента, в който мигрирах към ВПС, Г-импресиите се покачиха значително.
Шернатия хостинг се ползва от супер много потребители и вероятно прави пикове и спадове, но според мен в повечето време е по-зле от ВПС. Иначе теоретично е по-мощен, щото ако всички си спрат сайтовете.. остава за теб. :D
Вероятно зависи и с "кой" си на един сървър...
Когато поддържам ВПС-а в нормален лоуд, сайта се зарежда по-бързо и от локалхост. :D
Та, беше си достигнал лимита преди 2 седмици, когато си намерих бъга и смъкнах лоуда почти двойно. Кънекциите на 66.**.. се увеличиха веднага, после се отразиха и в уебмастерс статистиката.
Както споменах, бота вероятно "усеща" колко е натоварен сървъра и обхожда спрямо това. Също ако пусна някой ъпдейт на базата например (някой цикъл за 4-5 минути) и сървъра се натовари, бота моментално си бие шута.

Това са си мои наблюдения де, не искам да ангажирам никой с тях. :)
 
Последно редактирано:
Re: Блокиране на много IP адреси

Ще ви подшушна за Hyper Cache Extended, но не сте го чули от мен:D

Здравейте, дали продължавате да работите по Hyper Cache Extended?

Реших да го инсталирам за блога http://otgovori.info (споделен хостинг от суперхостинг) и на пръв поглед всичко изглежда наред, но в изходния код на страницата най-отдолу няма никакъв текст, който да показва, че плъгинът работи или не работи поради определена причина, както и в директорията

wp-content/plugins/hyper-cache-extended/cache има два файла _archives.dat и _test.dat, които обаче са по 0 bytes.

Съответно и не се забелязва промяна в изразходаваното процесорно време.

Ако е възможно, бихте ли коментирали какъв може да е проблема?
 
Re: Блокиране на много IP адреси

В момента активен ли е плугина?

Да, активен е. По-точно активиран. Ето как изглежда (Server Load е наполовина днес, тъй като сме неделя, в работните дни достига 11-12):

hyper-cache-extended-23-01-2011.png


А ето и какво имам в паката cache:

cache-23-01-2011.png
 

Горе