SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как организирате проекта си?

gstoychev

New member
Здравейте приятели,
Доста често си лафя с мои приятели за начина, по който се организират проекти в техните фирми, за плюсове, минуси, за това какви са техните предложения и защо не се вслушват в тях. Разбира се за един по-голям проект е по-лесно разработчиците и тестерите да бъдат отделени от клиента, но при по-малките не съм сигурен как е по-добре да се процедира. Интересно ми е какви методологии спазвате и спазвате ли принципи или всичко е страшно субективно всеки път? Под методологии визирам XP или друга Agile методология. Ще се радвам ако можем да заформим една дискусия.

Личното ми мнение е че клиента и неговите изисквания трябва да бъдат много добре обсъдени и формулирани, но без детайли. В процеса на работа всичко, може да бъде приоритизирано и евентуално отхвърлено при наличие на конкретни задачи, време и ресурс за тяхното завършване. Но дали това е възможно ако няма ясно разграничение между ролите на разработчик, преговарящ с клиенти и анализатор?
 
Re: Как организирате проекта си?

Има няколко добре работещи варианта, на които съм свидетел. Накои фирми са открили начина с цената на доста загубено време, докато други просто го нацелили:)
 
Re: Как организирате проекта си?

Не знам какво е agile, но съм бил на няколко срещи с може би едни от най-големите в уеб бранша студия, в които присъстваха и дивелопъри, които се опитваха да ми обясняват, че било едва ли не невъзможно да справят поддомейни от 3-4 ниво.

За мен истината е, че на дивелопера трябва да му се каже КАКВО трябва да направи и той да го направи. А тези, които водят преговорите да имат престава КАКВО могат техните програмисти.

Какво значи по-малък проект? 50к лева?
 
Re: Как организирате проекта си?

Методологии колкото искаш, по-важно е какво можеш да наложиш в екипа си. Не всеки екип е готов да приеме и да започне да работи по дадена методологие. Иска се дълго време обучение, 'натискане' да се правят нещата правилно ....

Не е лесно, особенно като преди това е боло пълна джунгла и нещата са се получавяли 'някакси'

Свидетел съм на тези промени и мнението ми е: трудно се получават хубавите неща. Иска се много нерви и търпение
 
Re: Как организирате проекта си?

Какво значи по-малък проект? 50к лева?
По-малък като брой хора. Да кажем по-малко от 5 човека. Методологиите разчитат на различни роли и има някои практики, коя с коя роля не бива да се покрива. Да кажем Product owner и Manager в SCRUM не е хубаво да са един и същи човек.

Нека тогава попитам. Разрешавате ли на клиента да си сменя изискванията? Ако да, колко често? Колко време отделяте преди началото на самата работа за проучване и даване на срокове?

Kuzmanin: Можеш ли да споделиш някакви конкретни трудности?
 
Последно редактирано:
Re: Как организирате проекта си?

Тука май изпускаме да уточним към кого е зададен въпроса.
Към "нас двамата, дето правим сайтове" или към хора, работещи във по-големи фирми (където има QA екип, девелъпъри, дизайнери, пр. мениджър и т.н.)?
 
Re: Как организирате проекта си?

Kuzmanin: Можеш ли да споделиш някакви конкретни трудности?

Хората са най-голямата трудност. Трудно е да накараш някой, който е свикнал с нещо да започне да прави нещата по друг начин. Всичко останало е лесно, стига да знаеш теорията за методологията.

Мога да ти разкажа как работим сега и как работихме преди 2 години :)
 
Re: Как организирате проекта си?

Тука май изпускаме да уточним към кого е зададен въпроса.
Към "нас двамата, дето правим сайтове" или към хора, работещи във по-големи фирми (където има QA екип, девелъпъри, дизайнери, пр. мениджър и т.н.)?
Въпроса е към всеки, който има мнение и иска да го сподели. Ако е практически насочено и полезно още по-добре.

Kuzmanin: Ще се радвам да споделиш!
 
Re: Как организирате проекта си?

И тъй като писането на една такава практика е доста дълъг процес :) Дай един скайп и ще се чуем в някой от следващите дни.
 

Горе