SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Авансов данък за доходи от наеми

s1yf0x

banned
Екип
Отново счетоводна тема, но засяга всички, които имат фирма, ползват офис и имат сключен договор с физическо лице (да речем Баба Цецка среституиран имот). Според новите промени на Закона за данъци върху доходите на физически лица, данък дължим от наем, се удържа от НАЕМАТЕЛЯ и се внася по сметка в НАП от НАЕМАТЕЛЯ, когато наемодателя е физическо лице. Това отежнява счетоводно работата на фирмите. Явно НАП няма особенно голяма събираемост на този тип данъци и решава, че юридическите лица, които отчитат разходи за наеми, трябва да свършат тяхната работа. Накратко чл.31 от ЗДДФЛ определя размера на данъка 10% от дохода след приспадане на дължимите здравни осигуровки. членове 45 и 46 от същия закон определят, задължението на НАЕМАТЕЛЯ да удържа този данък от наемодателя. А членове 65 и 66 процедурата по плащането на авансовия данък: до края на месеца следващ месеца на начисляване на наема, т.е. до края на февруари 2011 трябва да се плати данъка за януари 2011. Надявам се хора като Иво Апостолов и Преслав Недев да се включат тук, защото все още не намирам инфо от НАП и подробности по отчитането на транзакциите към НАП, след като данъчно задължено лице е наемодателя, а данъка се внася от НАЕМАТЕЛЯ :(
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Лека корекция по темата - удържаният данък се внася до 10-то число на месеца, следващ месеца на удържането - т.е. данъка за 01.2011 се удържа до края на 02.2011 и се внася до 10.03.2011 в НАП.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Фирмите обаче могат и да не плащат авансови вноски, ако договорят наема да е годишен. Ако няма начин да се промени договора за наем, или наемодателя желае всеки месец да си получава наема, тогава на всички разписки може да се въвежда дата през декември. Т.е. все едно наема е бил забавян и всички вноски са били платени през декември. Евентуален проблем е ако наемателя напусне по-рано как да се формулира точно споразумението за прекратяване тъй като формално все още има дължими вноски.

Относно данъка дължим от наемателя сметката би трябвало да изглежда така:

1. наем 100лв.
2. вадим 10% признати разходи на наемодателя - остават 90 лв.
3. начисляваме 10% данък, равняващ се на 9 лв.
4. даваме 91 лв на наемодателя. Той ни дава разписка за 100 лв. Ние му даваме документ (счетоводителите да кажат как се казва :confused: ), че е внесъл 9 лв в касата на фирмата.
5. превеждаме 9 лв на НАП до 10 число на следващия месец.

И тези наемодатели, които досега са си приспадали здравните осигуровки преди облагането, са леко прецакани. Освен да си искат в края на годината НАП да им върне надвнесения данък, тъй като при изчисляване на авансовия данък не се споменава нищо за осигуровките.

P.S. Някой може ли да препоръча надежден бюлетин, който да осведомява за всички нововъведения и промени в данъчното и социалното законодателсто, счетоводните закони и т.н.
 
Последно редактирано:
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Ако се регистрираш в счетоводния сайт от подписа ми, ще получаваш бюлетин (спам) на мейла веднъж седмично. Не е много досаден спама, вътре пише някои неща.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Това е вероятно един от най-укриваните приходи от данъци, след наемите на физически лица, които по презумция не се декларират. Похвално е, че са решили да затегнат политиката за него, само дето пак го слагат на бизнеса и отново на тези, които не работят в сивия сектор. /лирично отклонение


На мен ми го обясниха, че може да се плаща на тримесечие. Т.е. за първото тримесечие (за първите три наема) данъците се внасят до 15 април, а с последното тримесечие се занимава наемодателя. Вероятно има някаква хватка. Тези дето се ровят в законниците, какво ще кажат?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Това само за фирми ли е, не мога да разбера?

Ако има договор между физ лице и друго физ лице, пак ли плаща наемателя?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Това само за фирми ли е, не мога да разбера?

Ако има договор между физ лице и друго физ лице, пак ли плаща наемателя?

Само за фирми.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Отново счетоводна тема, но засяга всички, които имат фирма, ползват офис и имат сключен договор с физическо лице (да речем Баба Цецка среституиран имот). Според новите промени на Закона за данъци върху доходите на физически лица, данък дължим от наем, се удържа от НАЕМАТЕЛЯ и се внася по сметка в НАП от НАЕМАТЕЛЯ, когато наемодателя е физическо лице. Това отежнява счетоводно работата на фирмите. Явно НАП няма особенно голяма събираемост на този тип данъци и решава, че юридическите лица, които отчитат разходи за наеми, трябва да свършат тяхната работа. Накратко чл.31 от ЗДДФЛ определя размера на данъка 10% от дохода след приспадане на дължимите здравни осигуровки. членове 45 и 46 от същия закон определят, задължението на НАЕМАТЕЛЯ да удържа този данък от наемодателя. А членове 65 и 66 процедурата по плащането на авансовия данък: до края на месеца следващ месеца на начисляване на наема, т.е. до края на февруари 2011 трябва да се плати данъка за януари 2011. Надявам се хора като Иво Апостолов и Преслав Недев да се включат тук, защото все още не намирам инфо от НАП и подробности по отчитането на транзакциите към НАП, след като данъчно задължено лице е наемодателя, а данъка се внася от НАЕМАТЕЛЯ :(
Кои точно промени в ЗДДФЛ според теб пораждат това задължение?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Според мен това е начин за държавата да си разпределя по-равномерно приходите през годината, а не да получи цялата сума в края й. Това е идеята на цялата гимнастика, не укриването на данъци.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Това само за фирми ли е, не мога да разбера?

Ако има договор между физ лице и друго физ лице, пак ли плаща наемателя?

Само в случаите, когато НАЕМАТЕЛЯ е фирма или самоосигурено лице, а НАЕМОДАТЕЛЯ е физ. лице. Т.е. може и договора да е между две физически лица.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Кои точно промени в ЗДДФЛ според теб пораждат това задължение?

ЗДДФЛ чл 65, ал 10
(Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Данъкът по чл. 46 за доходите по чл. 8, ал. 11 се удържа и внася от платеца на дохода в срок до края на месеца, следващ месеца на начисляването на дохода от местното юридическо лице, от едноличния търговец, от мястото на стопанска дейност или определената база в страната.

чл. 65 ал 11
(Предишна ал. 10, изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Данъкът, който платецът на дохода е задължен да удържа по чл. 42, 43, 44 и чл. 49, ал. 2 и 5, се внася до 10-о число на месеца, следващ месеца, през който данъкът е удържан.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

След като договорите с Изитрейдър са за наем, това значи ли, че те трябва да внасят данъка?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Дали някой от по-вещите лица има отговор на това питане?

На мен ми го обясниха, че може да се плаща на тримесечие. Т.е. за първото тримесечие (за първите три наема) данъците се внасят до 15 април, а с последното тримесечие се занимава наемодателя. Вероятно има някаква хватка. Тези дето се ровят в законниците, какво ще кажат?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Само в случаите, когато НАЕМАТЕЛЯ е фирма или самоосигурено лице, а НАЕМОДАТЕЛЯ е физ. лице. Т.е. може и договора да е между две физически лица.

За фирмата е ясно, но какво ще рече това самоосигурено лице?Аз си се самоосигурявам през фирмата на 420, но апартамента дето съм го наел си го ползвам само за живеене, не е фирмен.Аз ли ще трябва да плащам данъка?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

За фирмата е ясно, но какво ще рече това самоосигурено лице?Аз си се самоосигурявам през фирмата на 420, но апартамента дето съм го наел си го ползвам само за живеене, не е фирмен.Аз ли ще трябва да плащам данъка?

да, реално ти трябва да удържаш данъка от наема и да го внасяш. Договора е между теб (самоосигурено лице) и физическо лице (собственика на апартамента).
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

да, реално ти трябва да удържаш данъка от наема и да го внасяш. Договора е между теб (самоосигурено лице) и физическо лице (собственика на апартамента).
а при това положение наемодателя има ли някакви задължения да декларира нещо?
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

да, реално ти трябва да удържаш данъка от наема и да го внасяш. Договора е между теб (самоосигурено лице) и физическо лице (собственика на апартамента).

Според мен - не. Това е само между физическо и юридическо лице. Ти като самоосигуряващо се лице наемаш този апартамент за лични цели - т.е. живеене. Към юридическо лице, което притежаваш, трябва да имаш наем на офис (ако не се притежава такъв) за да докажеш дейност.
Ако в случай, че отдаваш част от този апартамент под наем на фирмата си - тогава ще се наложи да си плащаш наема по тая схема.
 
Re: Авансов данък за доходи от наеми

Според мен - не. Това е само между физическо и юридическо лице. Ти като самоосигуряващо се лице наемаш този апартамент за лични цели - т.е. живеене. Към юридическо лице, което притежаваш, трябва да имаш наем на офис (ако не се притежава такъв) за да докажеш дейност.
Ако в случай, че отдаваш част от този апартамент под наем на фирмата си - тогава ще се наложи да си плащаш наема по тая схема.

И на нас ни се иска да е така но уви не: чл 44 ал 4

(Нова - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Когато платецът на дохода от наем или друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество е предприятие или самоосигуряващо се лице, размерът на данъка се определя и данъкът се удържа от платеца на дохода при изплащането му. В тези случаи размерът на дължимия авансов данък се определя, като облагаемият доход по чл. 31 се умножи по данъчна ставка 10 на сто.

няма значение дали наеманото помещение е за търговски цели или не, НАЕМАТЕЛЯ е самоосигуряващо се лице по КСО и следователно влиза в този член и тази алинея. Ако беше на трудов договор като управител във фирмата си, нямаше да подадат в тази алинея.
 

Горе