SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Вътрешни линкове в статиите

katsarov

New member
Напоследък попадам все на такива сайтове, които имат статии, с по 10-15 та даже и повече линкове от най-различни кл. думи към други вътрешни статии и страници. Това някоя спамърска техника ли е, или не. Линковете са вътрешни, но ако броят им е голям, как влияе това на оптимизацията на сайта?
 
За: Вътрешни линкове в статиите

За: Вътрешни линкове в статиите

Отвори Уикипедия, началната им страница, и ще разбереш отговора. Примерно - само на днешната им избрана страница, в българския езиков вариант, в статията за Киргизстан има около 30 вътрешни линка. На цялата страница са над 100 вътрешни линка.
Щом те могат - значи и ти можеш. Имаш пример в това отношение, всеки останал довод от някой самопровъзгласил се "seo гуру" е невалиден.

П.П.: Извинявам се, че не давам линк на Уикипедия, но тя ми се явява конкуренция.
 
Последно редактирано:
За: Вътрешни линкове в статиите

За: Вътрешни линкове в статиите

Напоследък попадам все на такива сайтове, които имат статии, с по 10-15 та даже и повече линкове от най-различни кл. думи към други вътрешни статии и страници. Това някоя спамърска техника ли е, или не. Линковете са вътрешни, но ако броят им е голям, как влияе това на оптимизацията на сайта?

Нарича се internal link building и съществува, откакто SEO светува. :) Не е спамерска техника.

1) линкваш най-важната си страница на сайта от множество вътрешни. Това показва на Google, че наистина линкваната статия е много важна. Не винаги е подходяща стратегия.
2) линкваш сходни на текущата страници. Така насищаш самите таргет страници с много exact anchor-и без опасения от пингвини и други филтри. А също е по-user-friendly.
3) има и други стратегии за internal link building, важно е да подбереш правилната. Тук са описани доста добре нещата: Internal Link Building Strategy
Въпреки, че е вид link building съм по-склонен да го начисля към OnPage оптимизацията. Броят на вътрешните връзки оказва влияние върху класирането на сайта. Жалко, че досега не съм попадал на BG оптимизатор, който да напише по-подробна статия по въпроса. Андро или Петър да се захващат. ;-)
 
Re: Вътрешни линкове в статиите

И двамата по-горе сте прави. Аз за този вид линк билдинг знам, но въпроса ми е дали има негативни ефекти. За юзър френдли не съм сигурен, поне на мен не ми харесва да чета статии с безброй много линкове.
 
Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Сравнението с Уикипедия не е коректно, тъй като:
-Уикито е тръстед домейн
-некомерсиален проект
дори и всяка една дума на начална страница да си линкнат пак няма да има пеналти.
Според мен трябва да се внимава със съотношението линкове / текст, както и с максимален брой линкове на страница
Отвори Уикипедия, началната им страница, и ще разбереш отговора. Примерно - само на днешната им избрана страница, в българския езиков вариант, в статията за Киргизстан има около 30 вътрешни линка. На цялата страница са над 100 вътрешни линка.
Щом те могат - значи и ти можеш. Имаш пример в това отношение, всеки останал довод от някой самопровъзгласил се "seo гуру" е невалиден.

П.П.: Извинявам се, че не давам линк на Уикипедия, но тя ми се явява конкуренция.
 
За: Re: За: Вътрешни линкове в статиите

За: Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Сравнението с Уикипедия не е коректно, тъй като:
-Уикито е тръстед домейн
-некомерсиален проект
дори и всяка една дума на начална страница да си линкнат пак няма да има пеналти.
Според мен трябва да се внимава със съотношението линкове / текст, както и с максимален брой линкове на страница

Виж какво казвам по-горе самопровъзгласилите се "seo гуру". Довода ти е невалиден. Това, че ти не можеш да направиш нещо, не означава, че това нещо не може да се направи.

И да, говоря от собствен опит - правил съм го.
 
За: Вътрешни линкове в статиите

За: Вътрешни линкове в статиите

Internal link building-а си е user and SEO friendly според повечето потребители (коментирано е вече) стига да не са повече от 3 на страница. Да вземем за пример сайт за полагане на топлоизолация. Актуализираш си съдържанието ежеседмично, добавяш нова статия примерно за "Топлоизолация на къщи" и там споменаваш с какви видове материали може да се направи и веднага слагаш вътрешен линк към категория "Видове материали", така ставаш двойно полезен за посетителите на сайта-един път със самата статия и 2ри път с пояснението за видовете материали. А и ако не се прекалява със сигурност не вреди.
 
Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Internal link building-а си е user and SEO friendly според повечето потребители (коментирано е вече) стига да не са повече от 3 на страница. Да вземем за пример сайт за полагане на топлоизолация. Актуализираш си съдържанието ежеседмично, добавяш нова статия примерно за "Топлоизолация на къщи" и там споменаваш с какви видове материали може да се направи и веднага слагаш вътрешен линк към категория "Видове материали", така ставаш двойно полезен за посетителите на сайта-един път със самата статия и 2ри път с пояснението за видовете материали. А и ако не се прекалява със сигурност не вреди.
Въпроса ми е точно за оптималната бройка, все пак не е хубаво на всеки ред или два да има по един линк в статията. И едва ли е user friendly, прилича си и на спам.
 
Re: Вътрешни линкове в статиите

Оптимизаторите на New York Times бяха тествали, че Гугъл не се кефи на повече от 10 intext връзки от статиите. Там също говорим за trusted домейн, но пък съдържанието е прекалено много и общата тежест на сайта пада.

Това е по информация от преди година, но не вярвам нещо съществено да се е променило. Така че до 10 връзки, независимо от сайта. И пак си зависи от дължината на статията де.
 
Re: За: Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Re: За: Re: За: Вътрешни линкове в статиите

Виж какво казвам по-горе самопровъзгласилите се "seo гуру". Довода ти е невалиден. Това, че ти не можеш да направиш нещо, не означава, че това нещо не може да се направи.

И да, говоря от собствен опит - правил съм го.

Извинявам се много, и моментално си посипвам главата с пепел. Съвсем забравих, че с Мат Кътс си бъркате по дупките и "четеш" алгоритъма на гугъл от първа ръка.
Обещавам мило другарче повече няма да правя така!
 
За: Re: Вътрешни линкове в статиите

За: Re: Вътрешни линкове в статиите

Оптимизаторите на New York Times бяха тествали, че Гугъл не се кефи на повече от 10 intext връзки от статиите. Там също говорим за trusted домейн, но пък съдържанието е прекалено много и общата тежест на сайта пада.

Това е по информация от преди година, но не вярвам нещо съществено да се е променило. Така че до 10 връзки, независимо от сайта. И пак си зависи от дължината на статията де.

Извинявам се за малко офтопик въпроса, но аз пък се запитах как се гледа в Гугъл на линкове вътре в статиите, които сочат към няколко други различни сайта (обикновено по-авторитетни). Имам предвид, че понякога в публикациите си използвам информация от няколко сайта и вмъквам в текста по някоя препратка към оригиналите, както е например тук - http://wasteland-bg.com/phpbb2/topic2692.html
Пропуснах да отбележа, че сайтът автоматично слага нофолоу на тези връзки, а това сигурно има значение.
 

Горе