SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Дръжте под око мобилния дял!

scoobydoo

Know you can!
Здравейте.

В тази тема искам да ви препоръчам да държите под око мобилните посетители на вашия сайт. Доста от вас сигурно са наясно, но нека да кажа, че в момента сме в етап на масов бум на мобилните устройства. Ако не наглеждаме нещата един ден ще осъмнем с огромен дял мобилен трафик, за който не сме подготвени по никакъв начин.

Няколко цитата по темата:
Смартфоните са удвоили пазарния си дял в България само за година, а ръстът в продажбите им за първото тримесечие на 2011 г. е близо 70% - източник

броят на потребителите, използващи т.нар. „умен телефон“ у нас е бил 1.04 милиона в края на 2011 г., което е 42% ръст спрямо предходната година - източник

Някои от производителите на смартфони са отчели до над 4000% ръст в продажбите си и разширяване на пазарния си дял с над 600%, спрямо последното тримесечие на 2009г. - източник

В този ред на мисли, от известно време наблюдавам процента на мобилните ми посетители и честно да ви кажа съм в шок. Графиката, която се получава, е доста стръмна и излиза, че съвсем скоро процента ще е доста значителен.

За това ви препоръчвам и вие да си направите една графика в ексел и да видите как се развива вашия мобилен дял и така да прецените дали ще е нужно да обърнете повече внимание на този въпрос (било то с мобилна версия на сайт или други стъпки). Следвайте стъпките:
1. Изтеглете този ексел файл и го отворете
2. Отидете в Google Analytics и изберете първия период от 14 дни, който виждате във файла
3. Отидете в Аудитория -> Мобилни устройства -> Общ преглед и в дясно, където има 5 иконки отдясно на думата разширено, изберете втората (която като се посочи показва tooltip на име Проценти)
4. Отдолу срещу YES вижте колоната с процента и го попълнете във файла срещу първия период където е числото 1,11 (оставил съм 1,11 навсякъде за да се вижда, че трябва е със запетая, а не с точка)
5. Сменете периода на следващия от файла и попълнете така за всеки период с неговия процент

На графиката ще видите как се променят нещата, на колоната отдясно на процентите ще видите промяната спрямо предните 14 дни, а горе дето има едно число - това е с колко средно се увеличава процента на всеки 14 дни.
 
За: Дръжте под око мобилния дял!

За: Дръжте под око мобилния дял!

Здравейте.

В тази тема искам да ви препоръчам да държите под око мобилните посетители на вашия сайт. Доста от вас сигурно са наясно, но нека да кажа, че в момента сме в етап на масов бум на мобилните устройства. Ако не наглеждаме нещата един ден ще осъмнем с огромен дял мобилен трафик, за който не сме подготвени по никакъв начин.

Няколко цитата по темата:






В този ред на мисли, от известно време наблюдавам процента на мобилните ми посетители и честно да ви кажа съм в шок. Графиката, която се получава, е доста стръмна и излиза, че съвсем скоро процента ще е доста значителен.

За това ви препоръчвам и вие да си направите една графика в ексел и да видите как се развива вашия мобилен дял и така да прецените дали ще е нужно да обърнете повече внимание на този въпрос (било то с мобилна версия на сайт или други стъпки). Следвайте стъпките:
1. Изтеглете този ексел файл и го отворете
2. Отидете в Google Analytics и изберете първия период от 14 дни, който виждате във файла
3. Отидете в Аудитория -> Мобилни устройства -> Общ преглед и в дясно, където има 5 иконки отдясно на думата разширено, изберете втората (която като се посочи показва tooltip на име Проценти)
4. Отдолу срещу YES вижте колоната с процента и го попълнете във файла срещу първия период където е числото 1,11 (оставил съм 1,11 навсякъде за да се вижда, че трябва е със запетая, а не с точка)
5. Сменете периода на следващия от файла и попълнете така за всеки период с неговия процент

На графиката ще видите как се променят нещата, на колоната отдясно на процентите ще видите промяната спрямо предните 14 дни, а горе дето има едно число - това е с колко средно се увеличава процента на всеки 14 дни.

Това с графиката е добро, разбира се.
Тенденцията е ясна.
Искам да вмъкна един въпрос тука.
Какъв вариант предпочитате:
  • скрипт, htaccess и др. за детектване на мобилни устройства и редирект към отделна версия на сайта за мобилни у-ва
  • една обща версия с използване на отзивчив дизайн (тема)
 
Re: За: Дръжте под око мобилния дял!

Re: За: Дръжте под око мобилния дял!

Какъв вариант предпочитате:
  • скрипт, htaccess и др. за детектване на мобилни устройства и редирект към отделна версия на сайта за мобилни у-ва
  • една обща версия с използване на отзивчив дизайн (тема)

Google, W3C и потребителите предпочитат адаптивния дизайн ;)
 
Re: Дръжте под око мобилния дял!

@Duster
Аз още съм невеж в тази сфера и само следя колко ми е мобилния трафик и кроя планове в бъдеще да направя нещо по въпроса :D
А и не бързам много, понеже като гледам мобилните ми посетители си изкарват добре в сайта ми, съдейки по bounce rate и време на сайта.
 
За: Дръжте под око мобилния дял!

За: Дръжте под око мобилния дял!

Бумат ще е още по-голям през следващите месеци, с излизането на уиндоус 8 ще тръгнат много нови модели, самсунг също няма да спат.
Като сложиш модата и все по-агресивната реклама, много повече ще ни се налага да наблягаме на адаптивния дизаин.
 

Горе