SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Дължина на статиите

dextersh

New member
Чудя се каква е добре да бъде дължината на статиите. Четох една статия по въпроса и там първо казват че е по-ефективно за потребителя да чете много но кратки статии, а после по друг начин пък изчислиха обратното.

Според мен колкото и кратки статии да прочетеш, никога няма да получиш информацията съдържаща се в една дълга статия, поради простата причина че кратките статии разглеждат само най-важното и най-общото.

Моите статии принципно са умишлено доста дълги, понеже целта им е изцяло информативна и искам да разгледам подробно проблема, а не просто има достатъчно думи че страницата да излезе някъде в SERP.

Обаче тези мои статии имат доста висок bounce rate и подозирам че се дължи на дължината им. Тези потребители които търсят подробна информация остават доволни, но има доста които искат само най-важното.

Та въпросът ми е според вас може ли някак да се направят два варианта на статията - един къс и един дълъг? И как точно да ги представя пред потребителите? Примерно някои от следните идеи:
  • Видима е кратката и след нея има линк - прочети подробно или виж повече
  • Статията започва с кратката статия разглеждаща всички аспекти на бързо и после започва дългата статия
  • Всяка част от статията има кратък текст и след него дълъг, но примерно форматиран по друг начин или показващ се след натискане на бутон или линк

(Тук използвах повече форматиране за да ви стимулирам да прочетете целият пост, понеже стана доста дълъг, и явно съм успял щом четете тези редове ;))
 
Последно редактирано:
Re: Дължина на статиите

здравей, в подобни случаи аз предпочитам да направя една обобщаваща статия със съдържание към отделните подтеми. По този начин

1. не отегчавам потребителите с дълга статия
2. тъй като разполагам статиите на различни страници всяка подстатия може да бъде намерена и самостоятелно и се ранква отделно. в подстатиите има линк към основната, и към предишната и следващата
3. реално една статия (като общ материал) използва много повече лонг тейл фрази в отделните подстатии
4. намаляваш боунс рейта тъй като потребителят избира кое от материала да чете

надявам се, че помогнах
 
Re: Дължина на статиите

здравей, в подобни случаи аз предпочитам да направя една обобщаваща статия със съдържание към отделните подтеми. По този начин

1. не отегчавам потребителите с дълга статия
2. тъй като разполагам статиите на различни страници всяка подстатия може да бъде намерена и самостоятелно и се ранква отделно. в подстатиите има линк към основната, и към предишната и следващата
3. реално една статия (като общ материал) използва много повече лонг тейл фрази в отделните подстатии
4. намаляваш боунс рейта тъй като потребителят избира кое от материала да чете

надявам се, че помогнах
Тоест една главна статия в която има линкове към текста на всички подзаглавия. Наистина доста добре ще се получи така, понеже както каза ще се ранкват много повече страници по повече ключови думи. А в тази страница която линква всъщност се намира цялата статия на кратко, така ли? Може да дадеш и линк ако искаш към такава статия да разгледам как се получава точно.
Поздрави.
 
Последно редактирано:
Re: Дължина на статиите

да, в основната статия има кратко резюме (все пак не искаме дупликейт контент) на информацията и подточки, които са линкове към конкретните подзаглавия. Не се сещам особено подходящ пример в момента. Имам предвид това:

Главна статия например

Как се прави блог в Blogger? - описват се предимствата да имате блог в блогър, фри хостинга, бързото индексиране, простата система са управление на съдържанието и тн. За да имате професионално изглеждащ блог трабва да направите
1. как се открива Google Account?
2. как се регистрира блог в Blogger?
3. Как да сменим дизайна на блога в Blogger?
4. Как да сменим favicon в Blogger?

и т.н. от всеки подсайт например "Как се открива блог в Блогер?" имаш линк към Главната статия и към предходната и следващата статия (или към които свързани материали решиш). Обикновено тези линкове ги слагам под материала, но ако искаш да имат по-голяма тежест може да ги сложиш отгоре (малко е неудобно за потребителя според мен)
 
Re: Дължина на статиите

В този вариант главната статия или страница е по-скоро нещо като план на статията с линкове към подзаглавията. Така дори и тези потребители които искат да разберат само основните неща почти винаги ще се наложи да посетят линковете и да прочетат цялата статия.

А не е ли по-добре да е някак не под формата на план, ами под формата на текст и докато обясняваш основните неща, споменавайки ги да линкнеш към страничка с вече подробната информация по темата?

Аз май нещо такова се навивам да пробвам. Само дето ще трябва да се връща потребителя към основната статия всеки път. И ако търсиш само подробната информация няма как да я прочетеш нацяло. Хмм..
 
Последно редактирано:
Re: Дължина на статиите

това е най-подходящия вариант стига да успееш да го направиш достатъчно разбираемо и ясно.

за връщането винаги можеш да сложиш свързани статии под черта (под поста) това е удобно за навигация и за ранкване. А и нищо не пречи в текста на подстатията да вмъкнеш препратка към главната било то в края или в началото.
 
Re: Дължина на статиите

Ами ще пробвам този вариант с една статия, която още не съм публикувал и може след време да постна резултати тук в темата.
Мерси за отговорите BullBlogger.
Поздрави.
 

Горе