SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

ЕТ и нелегалният софтуер

dns334

New member
Как стоят нещата , правят ли се проверки за нелегален софтуер
(питам специално са адобе продукти ...предполагам че голяма част от уеб дизайнерите ползват нелегален софтуер :rolleyes: , но как стоят нещата когато имаш регистрирана фирма)

mlazarov

Web Entrepreneur
Re: ЕТ и нелегалният софтуер

Смяташ, че като си ЕТ имаш по-голямо право да ползваш нелегален софтуер?

Размера винаги има значение - колкото повече нелагелн софтуер ползваш и колкото по-голяма дейност развиваш, толкова по-голям е шанса да ти направят проверка (тоест конкуренцията да ти я прати..)

dns334

New member

Смяташ, че като си ЕТ имаш по-голямо право да ползваш нелегален софтуер?

Размера винаги има значение - колкото повече нелагелн софтуер ползваш и колкото по-голяма дейност развиваш, толкова по-голям е шанса да ти направят проверка (тоест конкуренцията да ти я прати..)

Мисля да правя ЕТ ама знам ли ако дойдат на проверка за софтуер и ЕТ-то ще потъне като рибарска лодка :p
(а и не мога да си позволя оригинелин уин боз и Адобе)

Между другото данъчните ли правят тези проверки за софтуера или друга агенция.
Ако регистрирам фирмата на някъв адрес имат ли право да проверяват и в НАС какъв софтуер ползвам .

batzidi

New member

Ако ще правиш ЕТ ще трябва освен лицензите и патент ще трябва да плащаш всяка година, поне до колкото знам. Нека някой по запознат да потвърди. Май най - добре ще е да си направиш дружество...

dns334

New member

освен лицензите и патент ще трябва да плащаш всяка година
Как всяка година нали като купиш уин боз и адобе го копуваш еднократно като продукт (даже може да го пишеш като разход) защо всяка година :confused:

batzidi

New member

Не става дума за windows и adobe, а за патент за извършване на определена дейност. Питай някой счетоводител. Аз преди заради това се отказах да правя ЕТ и направих ООД. При ООД-то не се налага да плащаш патент за извършване на дейността. Уеб-а не го ли водеха към рекламната дейност?

dns334

New member

Уеб-а не го ли водеха към рекламната дейност?
Е да ама аз искам да правя и сайтове по поръчка.
Иначе при ЕООД как стоят нещата , какви са минималните разноски за здравни осигуровки и т.н. и кво става ако нямам приходи в началото (ще трябва да си плащам само осигуровките или ?)

ivo.apostolov

Неразбиращ

ЕООД е по-изгодно. Със сигурност данъците са много по-малко. Направи конултация със счетоводко :)
Данъците са едни и същи, има две съществени разлики:
- ЕТ - физическото лице отговаря за задълженията на фирмата с цялото си имущество. В ЕООД-то до размера на капитала (пр. 2 лева, 100 лева и т.н.). Сиреч ако данъчни, банки и т.н. погнат ЕТ, могат да вземат колата на човека, ако погнат ЕООД, могат да вземат каквото има дружеството (ако има нещо). Има и разни моменти при умишлени злоупотреби на управителя (на ООД) да носи отговорност, но е доста по-малко вероятна.
- По-трудно можеш да докажеш в ЕТ, че собственика (физическото лице зад ЕТ-то) не извършва трудова дейност, отколкото в ЕООД. Разликата е, че ако може да се докаже това - не се дължат осигуровки (освен здравни при определени случаи). В крайна сметка обаче ЕТ/ЕООД, което се състои от 1 човек (собственика), има дейност, но няма служители, много трудно може да се докаже, че той не извършва трудова дейност.
Но това няма много общо с нелегалният софтуер - той си е нелегален винаги и последствията ако мога да ги обобщя са следните:
- Ако си ЕТ, ползваш нелегален софтуер, вземат та те хванат и решат и да те съдят за пропуснати ползи. Вземат та те осъдят за 30,000 лева (примерно) и ти ги нямаш - съвсем спокойно могат да ти вземат лично имущество, за да ги покриеш (кола, жилище).
- Ако си ЕООД, могат да вземат каквото има фирмата.

dns334

New member

Данъците са едни и същи, има две съществени разлики:
- ЕТ - физическото лице отговаря за задълженията на фирмата с цялото си имущество. В ЕООД-то до размера на капитала (пр. 2 лева, 100 лева и т.н.). Сиреч ако данъчни, банки и т.н. погнат ЕТ, могат да вземат колата на човека, ако погнат ЕООД, могат да вземат каквото има дружеството (ако има нещо). Има и разни моменти при умишлени злоупотреби на управителя (на ООД) да носи отговорност, но е доста по-малко вероятна.
- По-трудно можеш да докажеш в ЕТ, че собственика (физическото лице зад ЕТ-то) не извършва трудова дейност, отколкото в ЕООД. Разликата е, че ако може да се докаже това - не се дължат осигуровки (освен здравни при определени случаи). В крайна сметка обаче ЕТ/ЕООД, което се състои от 1 човек (собственика), има дейност, но няма служители, много трудно може да се докаже, че той не извършва трудова дейност.
Но това няма много общо с нелегалният софтуер - той си е нелегален винаги и последствията ако мога да ги обобщя са следните:
- Ако си ЕТ, ползваш нелегален софтуер, вземат та те хванат и решат и да те съдят за пропуснати ползи. Вземат та те осъдят за 30,000 лева (примерно) и ти ги нямаш - съвсем спокойно могат да ти вземат лично имущество, за да ги покриеш (кола, жилище).
- Ако си ЕООД, могат да вземат каквото има фирмата.
Че при тези условия всеки ще избере ЕООД....пък едва ли някой започва с легален софтуер (карат на магия докато могат да си позволят легален такъв ..поне така си мисля де....иначе за еоод можеш ли да пишеш адрес на офиса там където живееш)

ted

New member

пък едва ли някой започва с легален софтуер
И защо така мислиш? Ако нямаш пари за платен софтуер ползвай безплатните алтернативи.

dns334

New member

И защо така мислиш? Ако нямаш пари за платен софтуер ползвай безплатните алтернативи.
И кои са безплатните алтернативи на адобе (ако ми кажеш такива ще черпя :p)

bdd1

New member

хммм добър въпрос,

по принцип знам че за нелегален софтуер идват от нсбоп, но дали и данъчните имат такива правомощия?някой знае ли?

bgkulinar

Меринджей

mlazarov

Web Entrepreneur

А на здраве :D
Ще взема аз да ги пробвам една по една (ти ползвал ли си такива).

Въпреки, че не съм уеб дизайнер работя еднакво добре, както с Photoshop, така и с Gimp. И не, не ги ползвам като заместител на Paint ;) Двете приложения имат почти едни и същи функции, просто имат различни менюта и клавишни комбинации :)

dns334

New member

Въпреки, че не съм уеб дизайнер работя еднакво добре, както с Photoshop, така и с Gimp. И не, не ги ползвам като заместител на Paint ;) Двете приложения имат почти едни и същи функции, просто имат различни менюта и клавишни комбинации :)
Я препоръчай няква сносна векторна и няква за флаш (може и за линукс да са ...то така или иначе само адобе продуктите са ме спирали да мина на линукс)
За векторна в момента пробвам Inkscape (ама нянам кой знае какви наблюдения върху нея)

azsym

New member

пич, я кажи как се казваш и как ще ти е фирмата.
Честно, малко ми е странно да се изкарваш про и да не знаеш какво е налично като софт за твоята област (платено и опенсорс).

dns334

New member

пич, я кажи как се казваш и как ще ти е фирмата.
Честно, малко ми е странно да се изкарваш про и да не знаеш какво е налично като софт за твоята област (платено и опенсорс).

Е не съм про някъде между про и default съм ....с тенденция да вървя към про :D
Иначе питам и разпитвам защото ме навяват мисли за бъдеща фирма
и трябва да съм информиран преди да реша да правя нещо като фирма :rolleyes:

Горе