SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Колко е важна ролята на локацията

nullsoft

Active member
Имам един сайт които от поне 6 месеца е хостнат в хостагор, и до вчера поне 2 3 месеца е било на 2'ра позиция по ключовата си дума.

Вчера кам 18:00 успях да преместя този ми сайт в суперхостинг, и днес буквално преди няколко минути забелязах че сайта вече е на 1 позиция.


Според ваз нужно ли е да взема всички Български сайтове в Български хостинги, или случилото се просто е случайност.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Имам един сайт които от поне 6 месеца е хостнат в хостагор, и до вчера поне 2 3 месеца е било на 2'ра позиция по ключовата си дума.

Вчера кам 18:00 успях да преместя този ми сайт в суперхостинг, и днес буквално преди няколко минути забелязах че сайта вече е на 1 позиция.


Според ваз нужно ли е да взема всички Български сайтове в Български хостинги, или случилото се просто е случайност.

Отдавна IP-то и геолокацията нямат значение, стига сайта ти да може да се посещава от ботовете и няма Downtime.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

:) - дано повече хора мислят така

.... та да може другите дето знаем че не е така да си класираме сайтовете по-лесно.

Естествено че сайта ти трябва да се хоства в България ако искаш да се класира максимално високо с минимум усилия. Ако го хостваш в чужбина трябва поне да зададеш насочване България в GWT.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

А ако се боря за София? Трябва ли да излиза в София? Защото на един от сайтовете за анализ на урн-та ми излиза с локация в Плевен.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Някакви доказателства за това че сайта трябва да е със същата локация с таргет групата си? Освен по-бърза скорост?

Имам достатъчно примери, че локацията не влияе на класирането :)
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Можеш да видиш примерите само ако търсиш в гоогле от съответната държава.

Не съм пробвал през проксита (може и да става), но тук най-пресния пример е че потребител-българин живеещ в Лондон миналата седмица дълго време спори с колеги от форума и те твърдяха че сайта му е на 15 място при търсене за ключовата дума, а той - че е на пето :)

В случая и двете страни бяха прави - с какъвто и параметър да търсиш, резултата в google.co.uk бе различен и варираше. При търсене от бг сайта бе на 15 място, а при търсене от Англия - на пето ;)

Когато сайтовете се хостват в чужбина, но са силни, с много линкове и правилно насочени през GWT, може да не забележиш разликата.
Пример: webdesign-bulgaria.com и cloxy.com - на блу хост са и се ранкват чудесно от БГ.

Това обаче не означава че няма никаква разлика.

Пример 2: Разлика само от насочване през GWT - направих го преди около 5-6 месеца на 3dwebdesign.org (сайта ни има и английска версия и форум със 70% съдържание на английски). Когато премахнах насочването към България, откриваемостта ми от чужбина за средно и ниско честотни ключови фрази на английски се подобри с около 20-30%. Без да пипна и буква за всички по-леснички ключови дръпна с по 1 страница напред средно. Трудните, високо честотни търсения не мръднаха дори и с 1 позиция.
 
Последно редактирано:
Re: Колко е важна ролята на локацията

Определено има значение локацията. Малко, но някой път е решаващо според нишата и конкуренцията.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

web.seo, чааакай стоп! Говорим за локация на хостинга, а не на търсещия - две съвсем различни неща! Отделно персонализираното търсене, което всеки разправя, че не си го е включвал...а всъщност си го ползват та пара се вдига.


Butch, моите примери са в ниши със средна конкуренция (не става дума за мебели, нито за тошевска царевица). Местил съм сайтове във всякакви посоки и няма никаква променя в серпа, а следях точно тези неща.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

web.seo, чааакай стоп! Говорим за локация на хостинга, а не на търсещия - две съвсем различни неща!

Е аз какво казвам:
- има малка разлика, но при трудните ниши всичко има значение
- по-силна е разликата при слаби сайтове, със слаб линк билдинг
- виждаш разликата когато са изпълнени и двете условия: Ако търсещия в google е физически в държавата в която се хоства сайта позицията е по-висока.

Резултата: локацията на хостинга има значение защото сайта излиза на различна позиция за търсещия в google.

Проявява се най-вече в локалните версии на гоогле, можеш да го видиш в google.co.uk и google.bg, не в google.com, ама нали се сещате че потребителите търсят най-много в тях. На никой юзър не му дреме че в google.com разлика няма, защото той просто не го ползва!
 
Последно редактирано:
Re: Колко е важна ролята на локацията

Сега, има разлика между различните домейн екстеншъни на гугъл, както и от езика на който търсиш. Но хостинга? Имам сайт, който се хоства в българия и се класира много добре в google.co.uk. Главното нещо е от къде ти идват линковете и по-точно от сайт на какъв език и може би до някъде екстеншъна (пак независимо от хостинга разбира се).
 
Последно редактирано:
Re: Колко е важна ролята на локацията

Еми хайде, нали сте много убедени: Убедете тоя човек - пример:

търсенето от бг

търсенето от ЕНГ


Аз казвам че имам примери, Иво Апостолов ви каза същото. Вържете с него някой бас за да има стимул да ви покаже на лс и гледайте.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

web.seo примера, за които говориш ПАК е на база от къде се търси, а не къде е локализиран сайта!
За да направиш разлика трябва да търсъш от една страна и да местиш сайта ;)
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Бай дъ уей, нямам много време да се занимавам, само искам да ви покажа това: http://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

Не съм сигурен дали ще потвърди или отхвърли моята теза, но е полезен туул. Това е все едно да имаш 10000 проксита. Разчита на различни Relay points, и мрежата е наистина голяма. Вярвам, че все на някой някъде ще му свърши работа.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

web.seo примера, за които говориш ПАК е на база от къде се търси, а не къде е локализиран сайта!
За да направиш разлика трябва да търсъш от една страна и да местиш сайта ;)

Марто, примера е на база от къде се търси, но защо тогава резултата е различен. Ако имаш друго обяснение, убеди ни.

Искаш да кажеш че ако човека си премести сайта в бг ще продължи да излиза на позиция 14-15 в google.co.uk ли?
 
Последно редактирано:
Re: Колко е важна ролята на локацията

Абсолютно съм съгласен с mlazarov, при качествен хостинг не мисля (и скромния ми опит не показва), че има разлика в класирането.
Подчертавам качествен, защото това е основното.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Марто, примера е на база от къде се търси, но защо тогава резултата е различен. Ако имаш друго обяснение, убеди ни.

От къде се търси и Къде е хостинга (физически) няма нищо общо.
Не виждам в какво да ни убеждава, като говорите за различни неща.
Аз съм съгласен с твоя пример, но той не пасва на дискутирания казус.
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

От къде се търси и Къде е хостинга (физически) няма нищо общо.

А комбинация от двете?
 
Re: Колко е важна ролята на локацията

Ако ще сайта да се хоства в Занзибар, ако има линкове от UK, ще се класира добре при търсене в UK, ако има линкове от България ще се класира добре при търсене от България, ако няма линкове от никъде, то никъде няма да се класира
 
  • Like
Реакции: nbsp

Горе