SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

H1pNoTiC

New member
Понеже съм пряко потърпевш от новият начин, по който Google показва резултатите при търсенето на изображения доста чета последните дни какво се случва всъщност. За тези, които не са се запознали все още с "новата екстра", която bing въведоха преди година, ще обясня че изображенията при търсене се отварят с директен линк. По-този начин се предполага по-бързото зареждане на снимки, но всъщност лишава издатели като мен от огромен дял при трафика идващ от популярната търсачка (в моя случай 50%). Забелязвам, много потребители на flickr, професионални фотографи, разпространители на сток изображения, са меко казано бесни и се заформя доста голям скандал. Става така че Google Images се превръща в един огромен сайт за изображения, като в същото време използва хостинг и пилее от трафик, който плащаме ние. И това от компанията, която уж най-силно се бореше с кражбата на съдържание.

Възможно ли е според вас, умниците от Г да отстъпят и да измислят нещо по-логично (примерно като Pinterest, където при клик върху миниатюрата отвежда потребителя в контекстуалната страница)? И смятате ли, че това което се случва е в ущърб на създателите на съдържание? Така както са тръгнали ще започнат да режат и текстовите източници. Няма да се учудя ако след време при изписване на "най-добрите зимни гуми", паяка показва цитат от статия в сайт, в който иначе автора си е изгубил времето да проучва и пише текст.

Ще се радвам на всякакви позиции по въпроса, защото аз съм пристрастен.

И за да не стоят твърденията ми безпочвени, ето линк където се дискутира проблема глобално: http://googlewebmastercentral.blogspot.com/2013/01/faster-image-search.html
 
Последно редактирано:
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Интересно... Въпреки огромния спад на посещенията, трафика си стой горе долу същия :)
 

Прикачени файлове

  • trafficstats.jpg
    trafficstats.jpg
    56.7 KB · Преглеждания: 0
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Ами да, дори човек да не влезе в сайта ти, хотлинкингът ти навива трафик. Лошото е, че не можеш да забраниш хотлинкването от гугъл, защото сам ще се заколиш.
 
Re: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Мда, тук единствената превенция е хотлинк, ама файда никаква.. няма да получиш и минималния трафик, който идва от имиджите.
Гадове са! Трябва да има компромисен вариант е, а именно да се забрани десен бутон за директен сейв са снимката (в момента лев бутон води към страницата с изображението), а също и да се махне директната връзка към изображението. Както и да се показва по-малко изображение, варианта като пинтерест е ОК.
Иначе верно е наглост.
 
Re: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Старият вариант не генерираше ли, как да го кажа, "фалшив" трафик чрез тези фреймове? Реално хората гледат снимката, а сайтът ти се зарежда на задно ниво. Поне до колкото си спомням така беше.

Не трябва да забравяне обаче, че уебмастърите сами са си виновни до голяма степен за промяната, защото повечето редиректваха при фрейминг от Гугъл директно към страницата си и не оставяха потребителя бързо да види изображението, за което е дошъл. Напоследък страшно много се злоупотребяваше.

Вариантът като Pinterest наистина е най-честен.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Има бутон "Visit page", и той е преди бутоните "View original image" и "Image details", които обаче заемат по-голяма площ.

Мисля, че би било коректно обаче Г. да предоставят възможност на уебмастера сам да избере дали "View original image" да го има. В края на краищата в много малко случаи имиджите са предназначени да се гледат самостоятелно.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Има бутон "Visit page", и той е преди бутоните "View original image" и "Image details", които обаче заемат по-голяма площ.

Мисля, че би било коректно обаче Г. да предоставят възможност на уебмастера сам да избере дали "View original image" да го има. В края на краищата в много малко случаи имиджите са предназначени да се гледат самостоятелно.
Според мен бутона "View original image" е излишен, иначе се получава един вид парсване.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Влияе ли за SEO (на картинки) и Гугъл обръща ли внимание на Image Metadata , като Title, description, comments, author и др. ?
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Влияе ли за SEO (на картинки) и Гугъл обръща ли внимание на Image Metadata , като Title, description, comments, author и др. ?
На alt със сигурност обръща внимание.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Според мен бутона "View original image" е излишен, иначе се получава един вид парсване.

Ако страницата е много голяма, и с много имиджи, и ако няма възможност клик от резултатите да доведе потребителя до мястото, където е картинката, т.е. ако потребителят бива забит в началото на страницата, потребителят ще си помисли "Е*ати търсачката, уж намери нещо, а ме прати аз да си търся картинката ... я да пробвам с другата търсачка" - експириенсът на потребителя и доверието му в търсачката зависят от това. Разбира се, може да се намерят компромисни варианти, като например анкори при имиджите, които да се показват като линкове в СЕРП-а, и както казах, възможност за избор дали да го има "View original image". Дали обаче Г. работят в тази насока, само те си знаят, а ако работят, изниква въпросът какво да се прави с легаси сайтовете.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

На alt със сигурност обръща внимание.
Може би не ми е доуточнен въпроса:
имам предвид EXIF data
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Ако страницата е много голяма, и с много имиджи, и ако няма възможност клик от резултатите да доведе потребителя до мястото, където е картинката, т.е. ако потребителят бива забит в началото на страницата, потребителят ще си помисли "Е*ати търсачката, уж намери нещо, а ме прати аз да си търся картинката ... я да пробвам с другата търсачка" - експириенсът на потребителя и доверието му в търсачката зависят от това. Разбира се, може да се намерят компромисни варианти, като например анкори при имиджите, които да се показват като линкове в СЕРП-а, и както казах, възможност за избор дали да го има "View original image". Дали обаче Г. работят в тази насока, само те си знаят, а ако работят, изниква въпросът какво да се прави с легаси сайтовете.
Ами то по тази логика след време ще парсват цялата информация директно през търсачката (между другото са започнали да го правят - валутни курсове, метрични еденици, спортни класирания). И цялата тази информация от къде я взимат според вас? Ясно е че се стремят да си подобрят търсенето, но това не значи че трябва да го правят по този начин.
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Може би не ми е доуточнен въпроса:
имам предвид EXIF data
Според мен не се влияе от това. То и без това повечето (да не кажа всички) картинки в нета са минали през Фотошопа и през Save for Web, а там EXIF-а се премахва за да се намали размера на файла. Може би и други програми го правят. Gimp-а го прави.
 
Последно редактирано:
Re: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За обмяната на валута е така - въобще вече не влизам в никакви сайтове, директно гугъл ми ги обръща от една валута в друга. Вярно, че не е съвсем прецизен курса, но за ориентир , както масово става е ОК.
 
За: Re: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Re: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За обмяната на валута е така - въобще вече не влизам в никакви сайтове, директно гугъл ми ги обръща от една валута в друга. Вярно, че не е съвсем прецизен курса, но за ориентир , както масово става е ОК.
Пробвай в търсачката с "premier league" - дали са наели специалист, който следи резултатите във висшата лига :)
 
За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Според мен не се влияе от това. То и без това повечето (да не кажа всички) картинки в нета са минали през Фотошопа и през Save for Web, а там EXIF-а се премахва за да се намали размера на файла. Може би и други програми го правят. Gimp-а го прави.
Това с фотошопа се разрешава лесно.
Въпроса е има ли смисъл човек да се занимава с EXIF data.
Тука казват че има:
Google Image Search - YouTube
 
Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Това с фотошопа се разрешава лесно.
Въпроса е има ли смисъл човек да се занимава с EXIF data.
Тука казват че има:
Google Image Search - YouTube

Ако има гео координати в изображението (съвременните фотоапарати ги слагат с GPS), според мен има полза за локалното търсене.
 
За: Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Ясно!Потапям се:party:
 
За: Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

За: Re: За: Новата визия на Image Seach от Google и последствията от нея

Геотаг на снимки/картинки става безплатно лесно и бързо с picasa i google earth
Geotag a photo with Google Earth - Picasa and Picasa Web Albums Help

png не поддържа exif
 

Горе