SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Плащане на здравни вноски онлайн

miraco

New member
Преди две години се прибрах от чужбина и до сега не съм си плащал здравните вноски. Сега вече искам да си плащам здравните вноски, но предпочитам онлайн през сайта на НАП...можете ли да ми дадете съвет кой код е за моят случай.
Също ме интересува трябва ли да платя за предните три години или мога вече от този месец да започна да си плащам.
 
Re: Плащане на здравни вноски онлайн

Kакъв точно е твоят случай? В момента самоосигуряващ ли си, на трудов договор ли си, безработен, друго?

Като платиш за последните 3 месеца, правата ти се възстановяват, но другите вноски продължаваш да имаш задължение да ги платиш.
 
За: Re: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Re: Плащане на здравни вноски онлайн

Kакъв точно е твоят случай? В момента самоосигуряващ ли си, на трудов договор ли си, безработен, друго?

Като платиш за последните 3 месеца, правата ти се възстановяват, но другите вноски продължаваш да имаш задължение да ги платиш.

Безработен...не се самоусигурявам...не плащах защото няколко месеца съм в чужбина, два месеца тук, после пак в чужбина. Но сега вече си оставан в БГ за постоянно и трябва да за почна да плащам. Като начало искам да си плащам само здравните осигуровки.
 
Re: Плащане на здравни вноски онлайн

Отиди да си направиш справка на здравноосигурителния статус в нап. Там ще ти изчислят колко дължиш и трябва да платиш същия ден за да е същата лихвата. Тогава си вече на чисто. За кода, който да ползваш от сега нататък направо може да питаш човека дето ти прави справката. След това можеш просто да си направиш банкова сметка с онлайн банкиране в някоя банка и от вкъщи да правиш преводи към бюджета. Кода, който си видял се пише във вид плащане, за основание може да пишеш здравни осигуровки, попълваш и банковата сметка на нап в твоя район, има ги в сайта им там в едни екселски таблици (използвай гугъл). А за вид на документа избирам други и не съм имал проблеми. Плащаш до 10-ти този месец за миналия. Във формата на плащането се попълва всеки път правилния период за който плащаш. Общо взето това е.
 
Последно редактирано:
Re: Плащане на здравни вноски онлайн

За да ти бъдат възтановени здравните права, трябва всичко за последните 3 години назад да ти е платено. Ако започнеш да си плащаш от сега, ще трябва да минат 3 години за да ти възтановят правата.

Най-добре отиди до общината да ти направят справка колко точно назад трябва да платиш и си ги плати там на място :)
 
За: Re: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Re: Плащане на здравни вноски онлайн

За да ти бъдат възтановени здравните права, трябва всичко за последните 3 години назад да ти е платено. Ако започнеш да си плащаш от сега, ще трябва да минат 3 години за да ти възтановят правата.

Най-добре отиди до общината да ти направят справка колко точно назад трябва да платиш и си ги плати там на място :)
Не става в общината, а в НАП.
От тука виждаш колко дължиш барабар с лихвите и после превеждаш с електронно банкиране по сметката на НАП (може и през ePay): https://inetdec.nra.bg/pls/pub/home.html#/selectService:6,2,rep.HealthStatus.home
Обновява се за 1-2 седмици информацията.
Това е. Номера на банковата сметка, кода на плащането и друга информация по платежното нареждане можеш да звъннеш на 0700 18 700 и да питаш какви са. Обясняваш им какво искаш да платиш и ще ти ги кажат.
Принципно ги имат тук: Банкови сметки за плащане на данъци и осигуровки.
Но най-добре според града, в който ти е издадена личната карта си препиши IBAN и BIC, звънни на телефона и питай за основанието и кода на плащането.
При попълване на платежното е важно да посочиш периода коректно. Ако е за повече от един период, се попълва за всеки отделно (т.н. многоредово платежно нареждане).
Кода мисля, че беше 568888 или 560405, но да не те заблудя.
 
Re: Плащане на здравни вноски онлайн

кода е 560405
сумата се изчислява по следната формула:
Половината от Минималния осигурителен доход за самоосигуряващи се лица умножено по процента за здравно осигуряване - което ще рече за 2012 е 420/2=210 х 8% =>16.80 лева за 1 пълен месец.

За предходни години прага и % се различават!
Сметката зависи от това в кой град живееш.
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Мерси на всички за отговорите...но мен също ме интересуваше задължително ли е да платя за три месеца или три години на зад....или мога от този месец да започна да си плащам здравните всеки месец напред. Може ли сега да внеса 10 вноски на куп, след месец-два още 5-10 накуп....
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Мерси на всички за отговорите...но мен също ме интересуваше задължително ли е да платя за три месеца или три години на зад....или мога от този месец да започна да си плащам здравните всеки месец напред. Може ли сега да внеса 10 вноски на куп, след месец-два още 5-10 накуп....
Можеш да внесеш за колкото време искаш, когато искаш.
Но във всеки един момент, ако за последните 36 месеца имаш повече от 3 месеца, за които не си бил осигурен, нямаш здравноосигурителни права.
 
Re: Плащане на здравни вноски онлайн

И аз мисля, че можеш, защото то и без това се правят с отделно платежно. Но имай предвид, че лихвите се плащат с отделен код и също че са различни всеки ден. Иначе основната сума си е една и съща. И всичко е с отделни платежни.
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

И отделно от всичко казано до тук имай предвид, че лихвите никой не ги търси и е безсмислено да ги плащаш. Сега ако платиш главницата лихвите спират да се увеличават и случайно ако някой ден някой от НАП се сети да ти направи проверка може да те накара да ги платиш. Аз още не съм срещал някой, който да са го търсили само за лихви от неплатени здравни вноски, ако е платена главницата.
 
Re: За: Плащане на здравни вноски онлайн

Re: За: Плащане на здравни вноски онлайн

И отделно от всичко казано до тук имай предвид, че лихвите никой не ги търси и е безсмислено да ги плащаш. Сега ако платиш главницата лихвите спират да се увеличават и случайно ако някой ден някой от НАП се сети да ти направи проверка може да те накара да ги платиш. Аз още не съм срещал някой, който да са го търсили само за лихви от неплатени здравни вноски, ако е платена главницата.

Те лихвите не са ли супер малки :). Защо да не ги плаща?
 
Последно редактирано:
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Никак не са супер малки, даже напротив доста големи са особено ако става въпрос за години назад. Малки или големи няма значение - защо да ги плаща като няма смисъл. Само да налива грешни пари и в без това пробитата здравна система.
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Ако плащам 300 лева (примерно) на държава, лично бих предпочел да си платя и лихвите от 40 лева (примерно).
Рано или късно ще погнат и за тях, да за голяма част ще има давност, но за други не.
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Никак не са супер малки, даже напротив доста големи са особено ако става въпрос за години назад. Малки или големи няма значение - защо да ги плаща като няма смисъл. Само да налива грешни пари и в без това пробитата здравна система.

Ного си прав да спрем да плащаме всички данъци, и да не използваме болници и лекари. Това си е кауза за която може да се борим или да направим група в facebook .
 
За: Плащане на здравни вноски онлайн

За: Плащане на здравни вноски онлайн

Ако плащам 300 лева (примерно) на държава, лично бих предпочел да си платя и лихвите от 40 лева (примерно).
Рано или късно ще погнат и за тях, да за голяма част ще има давност, но за други не.

Ако си платил главницата, лихвата спира да расте. Ако един дълг не нараства, винаги е по-добре да го платиш по-късно, а по-вероятно точно за този дълг - никога. ЗО има от 2000-та година и не си спомням някога да са търсили някой само за лихви. За главница + лихви - да, но само за лихви при платена главница - никой. АКо все пак по някое време решат да ги търсят ще платиш точно толкова, колкото и сега.
 

Горе