SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Подписване на договор по Интернет

yasbas

New member
Здравейте,

Искам да попитам някой има ли идея как може да се подпише договор по Интернет. Става дума за договор за изработка на уебсайт. Клиента е в чужбина и няма как физически да присъства за подписване на договора.
Също така нито клиента, нито аз имаме електронни подписи.

Мислих си да си разпечатам договора, да се подпиша и да му го изпратя да си го разпечата и подпише той. Има ли такава практика или ако на някой се е случвало, как е разрешил ситуацията?

Поздрави,
Ясен
 
Re: Подписване на договор по Интернет

Благодаря :) Обаче нямам факс, но предполагам че като му ударя едно макро с фотоапарата и му го пусна по имейл, резултата ще е същият?

Или може би по-професионално ще е през факс ?

Поздрави,
Ясен
 
Re: Подписване на договор по Интернет

и аз нямам, затова използвам втория вариант - по email. :)
Пишеш договора, подписваш го и след това го сканираш. Ако ще правиш снимка гледай да я направиш както трябва. После прикачваш към едно писмо и той да повтори това и да ти върне подписано/подпечатано копие .
 
Re: Подписване на договор по Интернет

Така и ще направя. Благодаря ти много, Калине :)

Поздрави,
Ясен
 
Re: Подписване на договор по Интернет

Какви ли правни последствия би предизвикало всичко това ? :)

По-добре да ти изпрати подписан договор (2 броя) с куриер и да му върнеш едно подписано копие пак с куриер. Яндекс например, работят така
 
Re: Подписване на договор по Интернет

много сериозни :) ама аз така по майл само с двама клиенти, че ония го мързеше да търси куриери ... аз му подписвам с електронен подпис, той ми сканира и ми праща
 
Re: Подписване на договор по Интернет

а между другото договора може ли да се оспорва в съда ? че ми стана интересно, щото има забавяния с плащанията тоя пич и да знам поне...аз търговското право не го разбирам :)
 
Re: Подписване на договор по Интернет

факса се признава за законово валиден. email не. Така, че факс в двете посоки или куриер+факс или куриер+куриер е валидно правно.

@ Kalin4y: всеки договор може да се оспорва. въпроса е дали имаш изгледи за някакъв положтелен резултат та да си струва.
 
Последно редактирано:
Re: Подписване на договор по Интернет

факса се признава за законово валиден. email не. Така, че факс в двете посоки или куриер+факс или куриер+куриер е валидно правно.

Точно това щях да кажа и аз. Аз лично използвам и двата варианта.
 
За: Подписване на договор по Интернет

За: Подписване на договор по Интернет

Да възкреся темата:

Случайно да има промяна в БГ законодателството по този казус?

Вече има електронни подписи... в САЩ пък едно "Съгласен съм" по мейла или дори с СМС на предварително посочен номер също вършат работа.
 
За: Подписване на договор по Интернет

За: Подписване на договор по Интернет

Промяна към по-добро няма. Все още никой не се доверява на чл.2 и 3 от Закона за ел. подпис и ел. документ. Народопсихология, всеки си мисли, че ще бъде прекаран и все още се ползват традиционните методи като куриери и т.н.
 

Горе