SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

В БГ се ползват почти само Zend и донякъде Symphony. Иначе аз бича на CodeIgniter. Мисля че трудно някой тук може да ти даде компетентно мнение за django (дано се лъжа), слабо разпространен е в БГ.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Аз ползвам Yii framework.
Пробвах Зенд и не ми допадна (сега му ползвам някои класове само :D ).
Иначе Симфонито май се ползва често да.
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Използвам Tangra Framework for PHP + Zend framework. Като гледам напоследък се оформя следната тенденция:
- за малки сайтове се използва CakePHP (известен също като кекавPHP :) )
- за корпоративни клиенти по светa се наложи Zend framework. Zend най-накрая успяха да си "заградят" периметър и на го lock-нат с Zend Studio + Zend framework.

Основният проблем си остава липсата на хора, които да могат да ги използват както трябва и като гледам това няма да се оправи скоро...
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Основния проблем е, че има 100 рамки за PHP + още 10000, писани от знайни и незнайни писачи.
И ако бачкаш във фирма, в която има най-различни проекти, жална ти майка... Последно ни забиха Typo3 CMS.. няква пълна боза (според мен), както и Wordpress (също толкова бозав) и върви учи фреймуърк после, като след 2 седмици не се знае кво ще ти стоварят. :D
Отделно работихме с един "наш" и всяка фирма си пише техен... ужас.
А попадал съм и на точно такъв "незнаен" фреймуърк, писан от някой си... върви му оправяй бъговете после.
За тва мисля да загрея малко на домашно със ASP.NET и да се преориентирам съвсем скоро.
Фреймуърк, IDE и сървър са ясни, няма да изпадам в полемики кое да си сложа. :D

А Yii Framework-а, за който споменах е просто за лични проекти. Не виждам смисъл да се моря да пиша и аз свой, след като има всичко наготово и добре документирано. :)
 
Последно редактирано:
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

а според мен, колкото "програмисти", толкова и различни мнения за ползваната платформа. така, че всеки сам си решава, проучва, разбира и гледа да му върши работа за конкретния случай.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

"Докато топ php програмистите са твърде заети с изграждането на следващият фрейуърк, светът ползва WordPress" ;)
Ако познавате добре темпейт енджина и имате понятие горе-долу за actions и filters не ви спира да изградите кавито и да е сайтове с WP. А чрез файлът functions.php (в дадена тема) имате достъп до всяка част на WP, включително и до Plugin API. Лично мнение
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

wbg: недей да говориш чак такива недомислици :) wordpress си е wordpress, това не е фреймуърк за програмиране, а CMS. ако блогерите си мислят, че светът свършва с wordpress,... това е друга тема! :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

Мхм, с 5-6 плъгина и преправяния си представям с каква "скорост" ще се движи това.. "нещо".
И като не го ъпдейтнеш навреме се почва едно спамене, едни хакове... Предпочитам да направя сайт и да не го пипам повече.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

wbg: недей да говориш чак такива недомислици :) wordpress си е wordpress, това не е фреймуърк за програмиране, а CMS. ако блогерите си мислят, че светът свършва с wordpress,... това е друга тема! :)

Понеже не мога да раздавам репутация, ще го напиша като ОФФТОПИК. Никога досега не съм си мислил, че ще се съглася с теб, но с горенаписаното направо ме раплака от умиление. Говоря сериозно, не иронично! Съгласен съм с твърдението на 100%.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

s1yf0x, дали не бъркате с калинб фреймуърк със среда за програмиране? Защото ВП може да се ползва като фреймуърк за различни проекти според нуждата.

In computer programming, a software framework is an abstraction in which common code providing generic functionality can be selectively overridden or specialized by user code providing specific functionality. Frameworks are a special case of software libraries in that they are reusable abstractions of code wrapped in a well-defined Application programming interface (API), yet they contain some key distinguishing features that separate them from normal libraries.
от Википедия. Ние сме ползвали ВП като фреймуърк за бекенд част на проект, който няма нищо общо с блогване или ЦМС за статии и новини и по-точно частта за управление на юзърите.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

s1yf0x, дали не бъркате с калинб фреймуърк със среда за програмиране? Защото ВП може да се ползва като фреймуърк за различни проекти според нуждата.

от Википедия. Ние сме ползвали ВП като фреймуърк за бекенд част на проект, който няма нищо общо с блогване или ЦМС за статии и новини и по-точно частта за управление на юзърите.

Е той и Друпал е флексабилен и може да го ползваш като backend за много проекти, но не е публично оповестен като framework. В случая ти имаш субективно разбиране за framework, в което няма лошо. Човек като си свикне на една технология използва само нея, което му пести време и ресури
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

донякъде и кулинара е прав, защото wp и drupal и т.н. също са един вид изградени върху библиотеки, които могат да бъдат използвани наново. само дето, това може да се каже за произволна апликация, едва ли не. в случая с wp, в него се използват най-различни други "фреймуърк библиотеки", които са open-source. но все пак, wp не е среда за програмиране :)
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

"Докато топ php програмистите са твърде заети с изграждането на следващият фрейуърк, светът ползва WordPress" ;)
Ако познавате добре темпейт енджина и имате понятие горе-долу за actions и filters не ви спира да изградите кавито и да е сайтове с WP. А чрез файлът functions.php (в дадена тема) имате достъп до всяка част на WP, включително и до Plugin API. Лично мнение


WP не става да правиш сайтове на клиенти - освен ако после не си плащат за поддръжка, но нали идеята на динамичния сайт е да го оставя на клиента и той да го ползва с години. Е тва не може да стане с WP щото трябва да се ъпдейтва постоянно, а клиента не може да го ъпдейтва
да не говорим ако има слагани добавки - че много от тях след време не работят с новите версии на WP.
 
Re: Ползвате ли фрейуорк и кой/и.

WP не става да правиш сайтове на клиенти - освен ако после не си плащат за поддръжка, но нали идеята на динамичния сайт е да го оставя на клиента и той да го ползва с години. Е тва не може да стане с WP щото трябва да се ъпдейтва постоянно, а клиента не може да го ъпдейтва
да не говорим ако има слагани добавки - че много от тях след време не работят с новите версии на WP.
Явно, че не си работил с ВП и не знаеш за какво иде реч. От няколко версии насам, ВП има вграден ъпгрейд, който се ограничава до натискането на два бутона. Същото се отнася и до добавките.

Колкото до кастъм сайтовете, през 2004-та ми направиха кастъм сайт, но изгубих връзка с програмиста, та се налагаше на няколко пъти да го подсигурявам от гледна точка на сигурността поне 3 пъти. Т.е. дори кастъм сайт иска поддръжка.

Доста се отдалечихме от фреймуърка...
 

Горе