SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Поредната ГДБОП драма

H1pNoTiC

New member
Колеги и приятели, в сряда сутрин бях "приятно" събуден от мега надъхания екип на сектор "Компютърни престъпления" към ГДБОП. Обвиниха ме в администриране на сайт продаващ фалшиви маркови стоки, конфискуваха ми абсолютно всичко, което може да бъде носител на информация, 6 часа се опитваха да ме изкарат едва ли не каналджия, претърсиха ми цялото жилище и накрая ме пуснаха - въобще пълен цирк.

Понеже до колкото разбрах имат някаква акция в момента, удрят онлайн магазини за дрехи, часовници, парфюми, телефони - всичко, което според тях е както казаха те "фалшиво" - та един вид използвам форума за да знаят всички за какво иде реч.

Ако случайно се окажете в моята ситуация, не обелвайте и дума без адвокат - колкото и да се опитват да ви спичат лайното :D

П.С. - браво Колев луд си :D
 
  • Like
Реакции: T_K
Re: Поредната ГДБОП драма

Това заради сайта в подписа ти ли беше? То за какво ли друго да бъде - на тях акъла им стига само да поискат от регистъра данните на всичко, което им прилича на онлайн магазин.

Надявам се ядовете ти спират до тук. Едва ли ще ти се извинят, но поне да не те занимават повече

ПП И да не е - и с танк не могат да ме накарат да регистрирам бг домейн.
 
Re: Поредната ГДБОП драма

H1pNoTiC, върнаха ли иззетите "доказателства"? :confused:
Да пази господ от Колев и Co. - аман от абсурдни операции!
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Ами съвсем нормално. То всеки втори направи онлайн магазин и продава квото намери. А пък особено детските играчки е много хлъзгава територия и непрекъснато им правят проверки дори и да не са онлайн.

Като потребител няма да ти е приятно да си купиш парфюм, който уж е оригинален и да разбереш, че е турско менте. В Истанбул можеш с тирове да товариш такива ментета.
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Мисля, че става въпрос за същата операция. В моя случай не откриха абсолютно нищо - само товарителници и файлове на компютъра. Компютъра го купих преди 10 дена от някакъв непознат пред една заложна къща. Тракнатия IP и МАС адрес, не могат да докажат пряка вина у мен, тъй като едва ли имат камера монтирана в апартамента, на която да си личи че аз съм работил с този компютър :D

От друга страна аз се занимавам с поддръжка на стотици сайтове. Моята част се състои в администриране и управление на съдържанието в страниците. Това по никакъв начин не означава, че аз съм наясно с търгуваната в сайтовете стока. Просто получавам някакво възнаграждение, за свършена от мен работа. :D

В общи линии имам чувството, че специално този отдел са нещо като хипермаркет и имат поставен таргет :D примерно 10 хванати администратора. А най-забавното беше, че се опитват да приложат номера с доброто и лошото ченге, на хора които смея да твърдя са много по-умни от тях :D

Имайки предвид в каква бюрокрация живеем, конфискуваните компютърни конфигурации и другите неща, ще са морално остарели, когато дойде време да ми ги върнат (ако въобще ми ги върнат).

Пуснах темата не за да се правя на герой, а за да предупредя колегите да бъдат внимателни. IP адреса го засичат, от там се свързват с интернет доставчика. Той от своя страна им предоставя зад това IP кое физическо или юредическо лице стои. Предоставят също и адреса. От там сектор "компютърни извращения" заедно с другите екшън герои от ГДБОП си вадят разрешително за претърсване и изземване и ти се изсипват в ранна утрин, когато повечето от нас спят :D

П.С. - не става въпрос за сайта за детски играчки. Там доколкото знам абсолютно всичко е чисто на 101%
 
Последно редактирано:
Re: Поредната ГДБОП драма

Много ми е интересно как си се оказал с IP адреса на този, от когото си купил компютъра... Поне аз разбрах, че са те намерили по IP...
 
Re: Поредната ГДБОП драма

А ако продаваш твои стоки, лично производство, а ти направят проверка, как можеш да докажеш, че стоките които продаваш са си твои?
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Ако ти си ги произвел трябва да имаш фактури за материали, машини, с които се изработват стоките, персонал (в зависимост от обемите) и т.е. доказваш производство :)
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Освен сниффането на компютъра, от който се администрира сайта, следят и процесите в хостинга - логване в админ панела, логване в cpanel-а и т.н., което означава че освен интернет доставчика, черпят инфо и от хостинга компанията (в случаят СуперХостинг). А за собствеността на сайта, проверяват с някакъв whois tool.

@KOBRETI
Аз говоря хипотетично, иначе да по IP-то на рутера са стигнали до тук.
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Това е някакъв парадокс. Първо ти си нает работник и сайта не е твой, предполагам в whois-a не пише твоето име като owner. Това не е компютърна измама или да са ти казали че използваш нелегален (незаконен, пиратски) софтуер за да имат право за извземване на компютърно имущество и носители на данни. Би трябвало да вземат само незаконно притежаваната стока. Ти такава нямаш, тогава незнам какво искат.
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Аз говоря хипотетично, иначе да по IP-то на рутера са стигнали до тук.

E, точно това не ми е ясно как са стигнали до теб... Ако са проследявали какво е правил този, от когото си купил компа, той е бил с друго IP, все пак IP-то не е нещо, което си върви с компа... Та ти си бил с друго IP... Как са направили връзката?
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Имам чувството, че сегашната власт ни води упорито по пътя на Северна Корея. Там са гладни, заробени и отрязани от света, като същевременно диктаторът им обяснява, че са най-свободната и задоволена нация. Тука ни обясняват колко сме добре, как ставаме все по-добре, а всички виждат, че от ден на ден парите са все по-малко, а мизерията по-голяма. Ако някой реши да си надигне главата веднага пращат държавните мутри да му смачкат фасона. В гадна държава живеем и това си е.

Кога за последно чухте, че властта е щурмувала хакери, които са хакнали български сайт? На никой не му пука за местния бизнес и не го защитава по никакъв начин. Обаче когато пуснат подкупите от чужбинско под формата на финансови дарения веднага хукват да защитават чуждите марки и чуждите интереси. А нашите интереси кой ще защити? Почти всеки ден има хакнати български сайтове и никой не си мърда пръста. Пълна пародия...
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Имам чувството, че сегашната власт ни води упорито по пътя на Северна Корея. Там са гладни, заробени и отрязани от света, като същевременно диктаторът им обяснява, че са най-свободната и задоволена нация. Тука ни обясняват колко сме добре, как ставаме все по-добре, а всички виждат, че от ден на ден парите са все по-малко, а мизерията по-голяма. Ако някой реши да си надигне главата веднага пращат държавните мутри да му смачкат фасона. В гадна държава живеем и това си е.

Кога за последно чухте, че властта е щурмувала хакери, които са хакнали български сайт? На никой не му пука за местния бизнес и не го защитава по никакъв начин. Обаче когато пуснат подкупите от чужбинско под формата на финансови дарения веднага хукват да защитават чуждите марки и чуждите интереси. А нашите интереси кой ще защити? Почти всеки ден има хакнати български сайтове и никой не си мърда пръста. Пълна пародия...

За това, че полицията се опитва да върши работа биваме сравнпвани със Северна Кореая. Супер. Точно това са твоите и моите интереси. Когато ти или аз имаме онлайн шоп с оригинални стоки, не искам всеки посетител да си казва „Ами да, това е поредния мушенник. Защо да си купувам от него, като е менте и ментето от битака ми струва десет пъти по-малко. “
Така и не разбрах подробностти, само че е нещо мътно. Хем хостинг компания, хем му бил купил компа, ама случайно и същото айпи. Абе ако някой тук не спомене държавна сигурност или КГБ, направо ще ми стане скучно. :D
Не че са най-добрите специалисти отдел компютърни престъпления. Само, че и те се опитват да вършат някаква работа.
Иначе, искам да питам , ти имал ли си твой хакнат сайт, който да си съобщил на полицията, че е хакнат?
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Аз не съм и чул някой да е съобщил. Дори и да съобщиш ми е интересен разговора, който ще водите и как ще обясните за хакването. То на хостинг компанията неможеш да им обясниш ...
 
Re: Поредната ГДБОП драма

В резюме според мен:
Сайта http://www.toparomati.com е продавал фалшиви парфюми.
Ето някой теми в подкрепа на това:
http://forum.fema-bg.com/viewtopic.php?t=1232
http://forums.data.bg/index.php?showtopic=2003443&hl=

Явно някой пострадал се е оплакал и това е реакция на полицията. Аз също подкрепям такива действия, но да са наистина към реални нарушители и не толкова брутални.
 
Re: Поредната ГДБОП драма

ми не знам ама така както го описва автора излиза, че ако решат от нсбоп могато да ти намерят адреса да ти дойдат у вас, да ти вземат всички компютри, пък после ти ходи обяснявай, че нямаш сестра. така ли излиза или аз не съм разбрал нещо ?
 
Re: Поредната ГДБОП драма

Ако има съмнение за нещо незаконно, могат.

В Германия е още по-страшно. Там ченгетата се връзват и свалят торенти, като съответно гледат за немски IP-та, намират адреса и дори не чукат на вратата, а направо влизат. Разказано ми от свидетел... Така че ако ходите до Германия, не сваляйте торенти :)
 
Re: Поредната ГДБОП драма

В Германия е още по-страшно. Там ченгетата се връзват и свалят торенти, като съответно гледат за немски IP-та, намират адреса и дори не чукат на вратата, а направо влизат. Разказано ми от свидетел... Така че ако ходите до Германия, не сваляйте торенти :)


И не само в Германия. Имал съм доста разговори с чужеднци идвали в България. Винаги ги питам харесало ли е какво им е направило впечатление. Не един път съм получавал отговор от сорта " тук е голяма свобода при нас няма торенти, тук по летища и гари също всеки прави каквото си иска "

По лошото е, че всички се стремим тук да стане като там :)
 

Горе