SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в БГ

nikoladd

New member
Днес бях втрещен от некомпетентния подход на БГ хостинг фирма при запитване от КЗП към тях относно домейн хостван при тях. Фирмата е Хост България и управителя и Панайот Белчев си е позволил да даде официално становище относно собственост на домейн пред КЗП. Домейна е личен и това, че е платен чрез фирма не го прави нейна собственост, но сега ще ми се наложи да влизам в съд за да обжалвам акт съставен на фирмата от КЗП.

Съветвам всички имащи домейни в Хост България да ги изнесат от там. Аз лично ще го направя скоро. Всъщност изобшо не съм убеден че мога да се доверя на бг регистратор от тук нататък. Подобна некомпетентност може да ви струва доста скъпо.

И между другото КЗП се опитва да състави акт на фирмата ми по спорния чл.4 от ЗЕТ на който и сайта на Хост България не отговаря, а техния е фирмен и трабва...
 
  • Like
Реакции: cool
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Би ли дал малко повече подробности за случая...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Принципно, който плаща за домейна, той се води за собственик. Сайта не се хоства от Хост БЪлгария. За член 4 от ЗЕТ не мога да споря, но виждам че има посочени данните, които се изискват от закона. За кой домейн те тормозят?
 
Re: Проблеми с КЗП

Re: Проблеми с КЗП

Собственик е този, който е писан като такъв а не този който плаща сметката и вие по добре от всеки друг знаете, че това е описания в WHOIS. Това, което сте дали на КЗП като отговор сте ме накиснали, като за световно и сега просто не виждам как мога да им обясня, че грешат.

Ако се бяхте придържали към фактите нещата щяха да са наред.
Фактите са:
1) домейна е регистриран на <инфото от whois>
2) превода за прехвърляне и удължаване на домейна са подадени от фирма ...

Ама не вие сте дали становище за собственост. Сега ония капацитети ще ми го влачат като становище в съда, това което сте го писали и вероятно ще ви се наложи да дойде лично Панайот Белчев да обяснява как ги прави тези изводи.

И всичко това за сайт, който си има напълно валидни данни в whois и не е имало никакъв проблем с тях.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Искаш да кажеш, че си регистрирал домейн на фирма Х, но тя нещо е нарушила и после ти изяждаш глобата? Ако е така, ще е много притеснително за мен, защото давам доста сайтове под наем, а не всички са изрядни. Водят се на мое име, но дефакто се управляват от други.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Искаш да кажеш, че си регистрирал домейн на фирма Х, но тя нещо е нарушила и после ти изяждаш глобата? Ако е така, ще е много притеснително за мен, защото давам доста сайтове под наем, а не всички са изрядни. Водят се на мое име, но дефакто се управляват от други.

Домейна е личен, на физическо лице, просто е платен от юридическо.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Ок, а от Хост България могат ли да бъдат сигурни, че данните във whois са верни ? Каквото и да бяха да отговорят те при по задълбочена проверка щяха да се изискат платежни документи и отново да се даде името на фирмата ...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Искаш да кажеш, че си регистрирал домейн на фирма Х, но тя нещо е нарушила и после ти изяждаш глобата? Ако е така, ще е много притеснително за мен, защото давам доста сайтове под наем, а не всички са изрядни. Водят се на мое име, но дефакто се управляват от други.

Много е възможно да имаш проблем, защото от КЗП като не намерят контакти на сайта търсят контакти от Whois.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Нямаш ли договор с клиента, който да показва кой на какво е собственик?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Спорен е върпоса кой е собственик и защо фирма, която не е собственик на нещо го заплаща. РЕално домейна не се хоства при Хост България. От КЗП са изискали информация за сосбтвеника. Замисли се за обратната ситуациа - ти си купуваш домейн от нас и имаш платежни документи, но някой ти снифи пощата, взема паролата и ти сменя whois информацията. Ти претендираш за собственост над домейна и искаш от мен да възстановя данните и достъпа ти до домейна..... като ми предоставяш платежните си докуемнти. Какво очакваш от мен да направя в такъв случай? Ако се наложи, аз лично, заедно с г-н Белчев ще дойдем да го обясним.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

За съжаление член 20 ЗЕТ разрешава на КЗП да получават всякакви документи във връзка с нарушения на закона, вкл. фактури и банкови извлечения.

Ако Хост България не са предоставили исканата информация подлежат на сериозна финансова санкция по ЗЕТ чл 24

Тъй като имам информация за твърде сходни случаи при други известни БГ хост компании, мога само да споделя, че ако не бъде представена исканата информация се включват икономическа полиция, данъчните и други неприятни институции ...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Просто трябва да представиш документ - фактура, че този домейн си го препродал на друго физическо/юридическо лице. Така се прехвърля собственост на стока. В случая домейн, хост и т.н.
Актът естествено не трябва да го плащаш, а да го оспориш с фактурата. Готово, защо трябва да прехвърляш домейните. Това може да ти се случи и от чужда фирма.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

nikoladd, след като фирмата плаща за домейна - значи тя е собственик на домейна. Това, което пише в Whois е публична информация и там може да присъстват имена на представили или други лица. По-важно е платежният документ, който е издаден на името на фирмата, следователно тя се счита за собственик на услугата/продукта/домейна, защото тя го е закупила. Вече вътрешно фирмено може да прехвърлиш собствеността върху друго лице, което може да уредиш с една заповед на управителя/правоносителя :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

ако не са питали теб чий е домейна пре спокойно правиш прехвърляне със задна дата малко след плащането на домейна от фирмата и до там ...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

неприятно...
при всяко положение оспорвай акта. особенно ако конкретния сайт не е комерсиален. мисля това беше едната вратичка за да не се прилага чл. 4...
пак ще ти се наложи да минеш през съда обаче...

абе до кога ще тършим смотани закони, а и най-вече за интернет/ЗЕТ писани от малоумници.... и можем ли нещо да направим?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

ако не са питали теб чий е домейна пре спокойно правиш прехвърляне със задна дата малко след плащането на домейна от фирмата и до там ...

Ако е регистриран по ДДС това няма да стане :)
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Договора може да бъде със задна дата, а фактурирането, плащането с текуща. Естествено може да се напише в договора, че собствеността на домейна се прехвърля веднага, а на 24 септември в зависимост от някакви глупости (примерно трафик), се определя цената и извършва плащането...
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

е фирмата неможе ли да дари безвъзмездно домейн на частно лице и да не се налага да се фактурира и плаща?
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Искаш да кажеш, че си регистрирал домейн на фирма Х, но тя нещо е нарушила и после ти изяждаш глобата? Ако е така, ще е много притеснително за мен, защото давам доста сайтове под наем, а не всички са изрядни. Водят се на мое име, но дефакто се управляват от други.
Формално така се получава. да.

Ок, а от Хост България могат ли да бъдат сигурни, че данните във whois са верни ? Каквото и да бяха да отговорят те при по задълбочена проверка щяха да се изискат платежни документи и отново да се даде името на фирмата ...
Ами да дават информация! Не съм я крил по никакъв начин.

Те не са дали информация(документи и факти), а становище (т.е. експертна оценка,лично мнение). Единственото в което ХБ могат да са сигурни е че не трябва да дават такова становище.

Спорен е върпоса кой е собственик и защо фирма, която не е собственик на нещо го заплаща. РЕално домейна не се хоства при Хост България. От КЗП са изискали информация за сосбтвеника. Замисли се за обратната ситуациа - ти си купуваш домейн от нас и имаш платежни документи, но някой ти снифи пощата, взема паролата и ти сменя whois информацията. Ти претендираш за собственост над домейна и искаш от мен да възстановя данните и достъпа ти до домейна..... като ми предоставяш платежните си докуемнти. Какво очакваш от мен да направя в такъв случай? Ако се наложи, аз лично, заедно с г-н Белчев ще дойдем да го обясним.
Като е спорен въпроса защо го написахте?!?! Сега и да се сещате, че е спорен вече сте осрали нешата. Ако се наложи, ще ви се наложи официално с призовка.

Да взема да ви пусна 4-5 удължавания на чужди домейни като сте толкова лесни?



За съжаление член 20 ЗЕТ разрешава на КЗП да получават всякакви документи във връзка с нарушения на закона, вкл. фактури и банкови извлечения.

Ако Хост България не са предоставили исканата информация подлежат на сериозна финансова санкция по ЗЕТ чл 24

Тъй като имам информация за твърде сходни случаи при други известни БГ хост компании, мога само да споделя, че ако не бъде представена исканата информация се включват икономическа полиция, данъчните и други неприятни институции ...
Нямам нищо против предоставянето на документи. Имам против пускането на документи с лични мнения, в официален формат, с изводи, които не са от тяхна та компетентност. Т.е. некомпетентни изпълнения. Точно това съм писал.


nikoladd, след като фирмата плаща за домейна - значи тя е собственик на домейна. Това, което пише в Whois е публична информация и там може да присъстват имена на представили или други лица. По-важно е платежният документ, който е издаден на името на фирмата, следователно тя се счита за собственик на услугата/продукта/домейна, защото тя го е закупила. Вече вътрешно фирмено може да прехвърлиш собствеността върху друго лице, което може да уредиш с една заповед на управителя/правоносителя :)
Не. Грешиш. Означава, че е платена една сметка нищо повече.
 
Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Re: Проблеми с КЗП ако си хоствайте домейните в

Въпреки, че колегите от форума вече споменаха общо взето всички страни на този казус, все пак ще обобщя:

1. По закон сме длъжни да предоставим всичката ДОКУМЕНТАЦИЯ на КЗП (чл. 192 т.2 ЗЗП). В комисията и сами си намират whois информацията (именно оттам виждат че ние сме регистратор на домейна и се обръщат към нас). Whois не е никакъв документ и може да се променя постоянно и да се записват произволни данни. Неслучайно, един от най-често срещаните проблеми със собствеността се получава когато при напускане, някой служител на фирма промени whois на собственото си име за да изнудва работодателя си. Именно с платежните документи се доказва и се връща домейна/хостинг-а на реалния собственик.

2. Ако сте закупили домейн или хостинг услуга, с цел препродаване или предоставяне на трети лица, е редно да имате сключен договор с тях, или поне да им издадете фактура, разписка или друг подобен писмен документ. Ако не го направите, отговорността за това какво се публикува на сайта остава ваша.

3. Държавните органи от различни държави си комуникират и ако ползвате услугите на чуждестранен доставчик, КЗП ще се обърне към съответната служба в съответната държава и тя от своя страна ще изиска информацията от чуждестранния доставчик (това е за САЩ и EU, ако домейните са някъде другаде, нямаме наблюдения)
 
Последно редактирано:

Горе