SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Счетоводен въпрос

SeoLab

тел. 0894764273
Здравейте,
имам следния въпрос.
Ако фирма регистрирана по ДДС се явява посредник между 2 физически или юридически (нерегистрини по ДДС) лица, то посредникът плаща ли ДДС?

Тук в Русия има договор, който се казва "Агентски договор" според който, фирма регистрирана по ДДС, когато се явява посредник межу лица или фирми нерегистрирани по ДДС, то фирмата не плаща ДДС.
т.е. тя не се явява производител или собственост на стоката или услугата, а е само посредник.
В българското законодателство има ли нещо аналогично?

Пример.
физ. или юр. лице (не регистрирано по ДДС) продава нещо за 10лв.
Друг го купува.
Посредникът трябва да го продаде за 10лв минус комисията (ако комисията я плаща продавача)
или за 10лв + 20% ДДС?
 
Re: Счетоводен въпрос

Има значение както дали са ФЛ или ЮЛ /без значение, че не е регистрирано по ЗДДС/, така и от коя държава са другите две страни. По примера разбирам, че се чудите за колко да продадете стоката - това го преценявате Вие, а относно ДДС-то ако ми изясните горните две положения ще Ви отговоря!
 
Re: Счетоводен въпрос

Има значение както дали са ФЛ или ЮЛ /без значение, че не е регистрирано по ЗДДС/, така и от коя държава са другите две страни. По примера разбирам, че се чудите за колко да продадете стоката - това го преценявате Вие, а относно ДДС-то ако ми изясните горните две положения ще Ви отговоря!
Добре, дайте 2 варианта
ФЛ отделно и ЮЛ отделно.
Нека всички участници са от България.
В случая не се чудя за колко да продам стоката, защото тя не е моя, а за това, как да се формират правилно цените, които ще види купувачът.

В Русия е следното (за тези които знаят руски)
=========================================
Налоговая база по НДС для агентского договора определяется как сумма дохода, полученная Агентом в виде вознаграждений (статья 156 НК РФ). Суммы, полученные от Принципала для исполнения сделки (за исключением сумм, причитающихся им в виде вознаграждений или любых иных доходов), в налоговую базу у Агента не включаются.
=========================================
т.е. самата сделка не се отчита по ДДС
Отчита се само печалбата, във вида на комисия.

Въпросът беше дали съществува нещо аналогично за България, като законодателна база.
 
Re: Счетоводен въпрос

При сделка, в която ти се явяваш комисионер има 3 доставки: между теб (комисионера) и купувача , между доставчика на стоката (комитента) и теб като довереник и третата сделка е за услугата, за която получаваш комисионна, т.е. между теб като комисионер и доверителя (това може да е производителя на стоката). При първата доставка се начислява ДДС (т.е. ти начисляваш ДДС върху сумата на стоката), при втората доставка на теб ти начисляват ДДС в размер равен на размера по първата доставка и при третата доставка ти начисляваш ДДС върху сумата посочена като комисионна.
 
Re: Счетоводен въпрос

На практика тук се отчита ДДС и на трите сделки, но тъй като при първата и при втората сделка данъчната основа е една и съща, накрая остава само ДДС-то на комисонната (и евентуално разходите по доставката, които ти си направил като комисионер, ако сте се договорили с производителя/доставчика). Има и особен случай, когато ти като комисионер не си регистриран по ДДС.
 
Re: Счетоводен въпрос

при втората доставка на теб ти начисляват ДДС в размер равен на размера по първата доставка....

На мен никой не ми начислява ДДС, доколкото това е или частно лице или фирма, която не е регистрирана по ДДС

Въпросът ми беше. дали съществува някаква клауза при използване на специфични договори, различни от стандартните.
 
Re: Счетоводен въпрос

Съвсем се обърках от примерите и разясненията, за това ще го кажа наново :)
Ако си регистриран по ДДС и извършваш покупко-продажба на стоки и услуги на територията на РБългария си ДЛЪЖЕН да начислиш ДДС.
Например - купуваш нещо от нерегистриран по ДДС за 10 лв.
Искаш 15% надценка, тогава 10,00 + 1,50 = 11,50*1,20=13,80 с ДДС и го продаваш (независимо на кого), като дължиш 2,30 ДДС на държавата. И понеже си го купил от нерегистриран по ДДС не възстановяваш нищо.
Това е.
 
Re: Счетоводен въпрос

ТЕО, той не препродава стоки, а оперира като доверено лице от свое име за чужда сметка - комисионер. чл. 127 от ЗДДС.
 
Re: Счетоводен въпрос

На мен никой не ми начислява ДДС, доколкото това е или частно лице или фирма, която не е регистрирана по ДДС

Въпросът ми беше. дали съществува някаква клауза при използване на специфични договори, различни от стандартните.

Еми, щом е нерегистрирано по ДДС ще ти фактурира стойността на стоките с нулева данъчна ставка и ще си преебан, защото си длъжен да начислиш ДДС на първата доставка.
 
Re: Счетоводен въпрос

ако трябва да купиш нещо и след това го продадеш на някой друг това не е ли чиста търговийка

а ако взимаш само процент от продавача ти като регистрирано по ДДС лице трябва да пуснеш ДДС фактура и да начислиш/вземеш ДДС. при този случай или си набутан ти или продавача. според зависи кой го поеме ДДС-то
 
Re: Счетоводен въпрос

ако трябва да купиш нещо и след това го продадеш на някой друг това не е ли чиста търговийка

а ако взимаш само процент от продавача ти като регистрирано по ДДС лице трябва да пуснеш ДДС фактура и да начислиш/вземеш ДДС. при този случай или си набутан ти или продавача. според зависи кой го поеме ДДС-то
Работата е там, че аз нищо не купувам.
Аз съм посредник
Взимам парите от купувача и ги давам на продавача, като си удържам %
Така най-просто казано
Стоката или услугата в нито един момент не е моя.
Просто за това, че съм запознал/намерил на продавача - купувач, получавам %
Но доколкото разбирам или няма такава клауза или никой тук не се е сблъсквал с нея.
 
Re: Счетоводен въпрос

Извършваш услуга. За нея получаваш комисионна, срещу която издаваш фактура и пак начисляваш ДДС. :)
На цялата сума или само за комисионната?
 
Re: Счетоводен въпрос

Да дам и аз малко разяснения на питащия. Явно се намира в Русия ие запознат с тамошните порядки, но определено не е запознат с нашите. Или поне с тези свързани с данъци и конкретно с ДДС. В Русия има един особен вид сделки при които във фактурата при получател или при доставчик може да фигурират две лица едното като платец, а другото като получател на стоката при покупка, или едното лице получател на парите, а друго лице доставчик на стоката. В България такава екстра няма. И на мен ми е много трудно да го обясня на руски граждани, които са тръгнали да развиват бизнес в България.
У нас тъози въпрос е решен с един текст в ЗДДС - чл. 127 както беше отбелязал някой по горе. И нещата се движат горе долу така:

Продавач---->фактура за стоката---->комисионер------>фактура за стоката----->купувач

и след това

Продавач<--------фактура за комисионна <---------- комисионер

И както разбирам продавача и купувача са нерегистрирани по ДДС. В този случай прекаран е купувача на стоката, защото ще плати цялото ДДС

Горната схема в случая с конкретни цифри ще изглежда така:

Продавач---->фактура за стоката - 100 единици ---->комисионер------>фактура за стоката - 100 единици + 20 единици ДДС----->купувач

и втората схема:

Продавач<--------фактура за комисионна - примерно 10 единици + 2 единици ДДС <---------- комисионер

И резултата от сделката е следния - Продавача ще получи 88 единици за своята стока, комисионера ще получи 10 единици +22 единици ДДС(които ще дължи на НАП), купувача ще плати 120 единици за получената стока и НАП ще получи 22 единици ДДС, платими от продавача 2 единици и от купувача 20 единици

Двадесетте единици ДДС могат да се спестят в случая, но парите не трябва да минават през сметките или касата на комисионера. Така работят например агенциите за недвижими имоти. Това обаче не винаги е възможно. Зависи каква е стоката и как е организирана продажбата. Например при комисионер Интернет магазин няма как да стане икономията.
 
Re: Счетоводен въпрос

Разликата между това доставчика на стоката (комитента) да е регистриран по ДДС и нерегистриран по ДДС, е че при първия случай комисионера, т.е. SeoLab ще внесе в държавата 2 валутни единици ДДС в бюджета, а при втория ще внесе 22 валутни единици ДДС в бюджета. На практика при договора за комисионна се пренася и правото на собственост върху стоката, ако стоките не минават изобщо през теб трябва да измислиш друг тип сделка.
 
Re: Счетоводен въпрос

Има объркване в типа на сделката, затова е толкова сложно.
Вариантите са два:
1. Комисионер - Фирмата Х съдейства за сключване на сделка между фирма А и фирма Б. Фирма А пише фактура на фирма Б за стойността на сделката и фактура на фирма Х за стойността на комисионната. В този случай не се дължи ДДС, защото фирма А не е регистрирана и дава на фирма Х опростена фактура.

Но в случая имаме по-сложния вариант
Фирма А осчетоводява стоката на Фирма Х, а тя след като си сложи процента, осчетоводява на Фирма Б. Това си е чиста търговия, от счетоводна гледна точка. В този случай фирма А издава опростена фактура на фирма Х. Фирма Х издава данъчна фактура на Фирма Б като към стойността на фактурата от Фирма А добавя своя процент +20% ДДС

В общи линии това е най-гадния вариант - регистриран посредник м/у две нерегистрирани фирми.
Ако опишете точно документо оборота между тези три фирми - т.е как да се издават фактурите, може да се даде по-конкретен съвет дали има вратичка.
 
Re: Счетоводен въпрос

Има объркване в типа на сделката, затова е толкова сложно.
Вариантите са два:
1. Комисионер - Фирмата Х съдейства за сключване на сделка между фирма А и фирма Б. Фирма А пише фактура на фирма Б за стойността на сделката и фактура на фирма Х за стойността на комисионната. В този случай не се дължи ДДС, защото фирма А не е регистрирана и дава на фирма Х опростена фактура.

Но в случая имаме по-сложния вариант
Фирма А осчетоводява стоката на Фирма Х, а тя след като си сложи процента, осчетоводява на Фирма Б. Това си е чиста търговия, от счетоводна гледна точка. В този случай фирма А издава опростена фактура на фирма Х. Фирма Х издава данъчна фактура на Фирма Б като към стойността на фактурата от Фирма А добавя своя процент +20% ДДС

В общи линии това е най-гадния вариант - регистриран посредник м/у две нерегистрирани фирми.
Ако опишете точно документо оборота между тези три фирми - т.е как да се издават фактурите, може да се даде по-конкретен съвет дали има вратичка.

само не разбрах, защо фирма А (като комитент) хем дължи комисионна на фирма Х, хем и издава фактура за тази комисионна....????
 
Re: Счетоводен въпрос

Работата е там, че аз нищо не купувам.
Аз съм посредник
Взимам парите от купувача и ги давам на продавача, като си удържам %
Така най-просто казано
Стоката или услугата в нито един момент не е моя.
Просто за това, че съм запознал/намерил на продавача - купувач, получавам %
Но доколкото разбирам или няма такава клауза или никой тук не се е сблъсквал с нея.

лошото е че ти след като прибираш пари значи правиш сделка т.е. продаваш нещо за което издаваш фактура. след това даваш пари значи купуваш нещо, за което ти издават фактура. това е търговия.

виж ако само запознаваш двата субекта в сделката просто след това издаваш фактура на този, който ти дължи комисионната и до там. другите две лица да си оправят плащането помежду си и да си издават фактури.

просто няма как да вземеш пари без да издадеш документ освен ако не накараш директно продавача да издава фактура а ти да си само разносвач на пари. това съм го правил и в някои случаи работи.
 

Горе