SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Фактура към страна извън ЕС

ник

Спасителен чук
Значи имам реклами от etarget.bg в сайта си. Натрупала се някаква сума от 50лв и пичовете ми я пратили без да ме уведомят за това.

Това както и да е разбрахме се, обаче сега как да издам фактурата към тях. Т.е. регистрирани са в Гибралтар, и не се признава ДДС-то, обаче трябва да се спомене основание за неначисляване на ДДС, но то е различно от това което се пише към фирми от ЕС.

Та ако някой е издавал фактура за към тях и знае какво се пише, ще го помоля да сподели.

Благодаря.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Аз отдавна спрях да работя с тях, но ти защо реши, че фирмата е гибралтарска?
Това са данните им от техния сайт - страницата за контакти:

Седалище на фирмата: ЕТАРГЕТ ЕООД
ул. Царибродска №. 70, офис 3
1309 София
България
БУЛСТАТ: 175348776
ДДС No: BG175348776

Докато работех с тях на тази фирма издавах фактури.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Ами защото питах поддръжката им и те пратиха следния адрес:

Etarget Media Limited
Suites 41/42, Victoria House, 26 Main Street
Gibraltar
Reg.no.: 98846

VAT (ДДС) 0%

Marcella Jane Flemming

Утре ще взема да ги питам що искат да пращам факура на гибралтарска фирма, то не че е проблем, ама...
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Може ли един въпрос по темата, кое от двете е вярно:

1. Ако напишеш фактура на фирма извън България дори за 1 лева, те регистрират по ДДС

2. Или: само когато получиш пари извън България и трябва да им издадеш фактура те регистрират по ДДС
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Сега погледнах , и аз съм със същия проблем.
Ник кажи как им издаде фактура на тези и начисли ли ДДС ?

Edit: Сега като си погледнах банковото извлечение плащането е от ETARGET MEDIA LIMITED
Така че би трябвало да се издаде фактура на етаргет гибралтар без начисляване на ддс
 
Последно редактирано:
Re: Фактура към страна извън ЕС

Определено е без ДДС, но има някакво основание което трябва да се напише, което е различно от основанието за неначисляване по ДДС за ЕС.

Аз го питах съпрта още снощи, като отговори чак сега да използвам гибралтарския адрес без повече уточнения. Което не им попречи една услужлива служителка веднага да ме налази, щом си открих профил на рекламодател и да ме пита с какво можела да ми е полезна.

Отделно ми пратили парите без един мейл да ме уведомят за това и аз трябва да гадая, че са ми пратили пари. Още по отделно и сайта им е толкова бъгав и дървен, че ...

Май ще ги уволнявам тея...
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Може ли един въпрос по темата, кое от двете е вярно:

1. Ако напишеш фактура на фирма извън България дори за 1 лева, те регистрират по ДДС

2. Или: само когато получиш пари извън България и трябва да им издадеш фактура те регистрират по ДДС

Нито едно от двете не е вярно.

Вярното твърдение е:

Ако получиш или издадеш фактура от/на фирма или физ. лице за получена/извършена услуга и фирмата/физ. лице са базирани в друга страна членка на ЕС, то задължително трябва да си регистриран по ДДС преди да издадеш/получиш въпросната фактура.

Надявам се да стана ясно.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

чл. 21 ал. 2 трябва да е основанието.
Чл. 21 ал. 1 касае сделки с данъчно незадължени лица и предполага начисляването на ДДС, а не неначисляването му.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

чл. 21 ал. 2 трябва да е основанието.
Чл. 21 ал. 1 касае сделки с данъчно незадължени лица и предполага начисляването на ДДС, а не неначисляването му.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Ако получиш или издадеш фактура от/на фирма или физ. лице за получена/извършена услуга и фирмата/физ. лице са базирани в друга страна членка на ЕС, то задължително трябва да си регистриран по ДДС преди да издадеш/получиш въпросната фактура.

Помня, че за Гибралтар и още една страна членка на ЕС имаше специални спогодби тъй като са офшорни зони и запазват частична данъчна и не само автономия, та само го вмятам да няма "голем издън" при осчетоводяването.

Подчертавам, че не съм наясно с конкретната юрисдикция в детайли.

Едит:
http://www.offshorebg.com/offshore_zones_gibraltar.php
Гибралтар е член на Европейския съюз по силата на Римския до¬говор в качеството си на територия, за чиито външни връзки от¬говаря страна по този договор (Обединеното кралство). Гибрал¬тар, също като остров Ман, има специален статут в рамките на ЕС, като е изключен от общата митническа тарифа, от селскосто¬панската политика на Съюза и от разпоредбите относно ДДС.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Мерси @account-bg бирата е от мен,

а реално това не е ли начисляване на данък, просто ставката е 0%? От което идва въроса в коя клетка на декларацията да се пише тоя приход?

Аз редполагам че трябва да е в клетка: 14 - Данъчна основа, подлежаща на облагане със ставка 0% - данъчна основа на доставки по глава трета от ЗДДС?
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Добре, де. Предполага се че тук са се събрали все грамотни хора. А като се замисли човек май не е така. Що не вземете да го прочетете този закон и да видите за какво става въпрос. Значи в глава трета на ЗДДС става въпрос за съвсем други неща.
Има си специална колонка за такива сделки - колона 22 от дневник продажби - няма да ви кажа какво пише над колонката.
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Грамотни, грамотни, колко да сме грамотни... :)

То хубаво клетка 22, щото там си пише и член 22 ал2, обаче в декларацията срещу тази колонка пише:
Данъчна основа на доставки на услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка

което ме води на мисълта, че не е точно тая колонка, ма знам ли... деа, за 50 лв втори ден си губя времето, а и вашето!!!

Попаднах на тази тема, която е малко старичка и подписалия становището по-надолу е леко следствен :), но от нея излиза, че за одобна услуга се пише в кл. 23...

Едит: допълнителни размисли: Ако го напиша в кол 22, това означава, че ще ми генерира и VIES, което не е правилно, защото Гибралтар не е в ДДС зоната.

Последно ще го оставя в колоната с нулева ставка по съвет на моята счетоводителка, пък ако някой от НАП се заяде ще я поправям.
 
Последно редактирано:
Re: Фактура към страна извън ЕС

Ще ти генерира виес декларация ако въведеш европейски ДДС номер, ако не въведеш няма да ти генерира виес.

Относно мястото на сделката. Пак да повторя: Що не вземете да прочетете поне чл. 21 ал. 2 ако не щете целия закон
Ето ви текста:
(2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

И да в случая мястото на сделката е в Гибралтар!!!
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Бях изчел целия чл. 21 особено алинея 2 съм я чел мин 3-4 пъти, и е вярно за това което казваш, че там не пише нищо за "страна членка или не" ма знам ли. Бе то ще се разбере другия месец като подам декларацията.

Мерси за съвета @account-bg, определено оценявам съветите и насоките които даде!
 
Re: Фактура към страна извън ЕС

Решението за сега с "гибралтарския случай": След може би 20 минути с данъчните + още толкова със счетоводителката + поне един ден ровене и нета решението е следното:

1. Попълва се дневник за продажбите
2. в идентификационен номер се попълва 999999999
3. В колона 9 се попълва сумата "Общо ДО за облагане с ДДС"
4. В колона 19 се попълва същата сума

Така декларацията се валидираи може да се подаде. В противен случай излиза грешка и декларацията не може да бъде подадена.

Ако знаех, че е такава ш*тня, щех да си избърша задника с тея 52.47 и щях да им ги върна, дееееа и мизерията :mad:
 

Горе