SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Честитка от НАП

Sdimo

New member
Получавам днес съобщение, за неподаден годишен финансов отчет за 2008г. Пред Агенция по вписванията.
Счетоводителите тръбяли, ние не сме чули, няма значение – случило се.

По-важното:
1.Финансовият отчет е подаден в срок в НАП (Национална Агенция по приходите)
2.Финансовият отчет е подаден в срок в НСИ (Национален Статистически Институт)

Агенцията по вписване не може да глобява, затова се координира с НАП (където вече е подаден отчета), за да започне НАП да глобява.

Интересното е, че Агенцията по Вписванията може да подаде информация на НАП за това кой не е подал отчет и от НАП да започват те да глобяват, но НАП не може да се координира с Агенция по Вписванията и да подаде информация за отчетите.

Дават за софтуеър милиони годишно (поне на книга) !

Съвсем случайно за подаване на финансов отчет в Агенцията по вписване има такса от забележете 50 лв. !!!

И случайно или не, минимума на глобата за това „нарушение“ е 2000 лв. При положение, че си подал отчет в две държавни институции, платил си данъците и не си крил нищо !!!

Разбрахме всички по телевизията, че имаме вече държава и трябва да пълним хазната, обаче това пълнене трябва ли да става по най-идиотския начин ? Да не задълбавам повече.

Доста съм афектиран, извинявайте ако на някой съм досадил, не търся облекчение, просто може и някой друг да е засегнат. Ако съм ревнал напразно приемам и червени точки. :(
 
Re: Честитка от НАП

А знаеш ли на счетоводителите как им беше писнало да подават едни и същи глупости на 1000 места? Айде от тази година вече се модават в сайта на НСИ и НАП си ги вземат от там, но Търговския регистър си искат все още образец Г1 плюс отчетите и най-вече таксата от 50 лв ;), т.е. обърках реда, при проверката на документите почват от бележката за платена такса, после попълнен образец Г1 и накрая най-съществената част отчета. Между другото най-големия фарс е, че ги има подадени в ел. формат в сайта на НСИ, а когато ги подадеш в ТР, почва едно сканиране и съхраняване в PDF :)
 
Re: Честитка от НАП

Преслав Недев е изказал интересно мнение по въпроса за подаването на ГФО в НАП

Цитат:
"Т.е., разказано на популярен език годишните отчети за 2008 година, са приети в нормалния случай през 2009 година и задължението за публикуването е до 30 юни на следващата година след приемането им, а именно 2010 г."
 
Re: Честитка от НАП

А знаеш ли на счетоводителите как им беше писнало да подават едни и същи глупости на 1000 места? Айде от тази година вече се модават в сайта на НСИ и НАП си ги вземат от там, но Търговския регистър си искат все още образец Г1 плюс отчетите и най-вече таксата от 50 лв ;), т.е. обърках реда, при проверката на документите почват от бележката за платена такса, после попълнен образец Г1 и накрая най-съществената част отчета. Между другото най-големия фарс е, че ги има подадени в ел. формат в сайта на НСИ, а когато ги подадеш в ТР, почва едно сканиране и съхраняване в PDF :)

Ето тук няма как да се съглася с теб. Финансовите отчети са си финансови отчети, това което се подава към НАП и НСИ са т.н. "статистически форми".
Те не отговарят на изискванията нито на НСФОМСП, нито на МСФО. Съвсем различни неща са.
 
Re: Честитка от НАП

Ами ако са тръбяли счетоводителите, Вие сте си виновни.
Публикуването на финансовите отчети в сайта на ТР си е изискване по закон и незнанието му, не е оправдание за това да не се прави.

Което не значи, че не е зверска простотия, особено с таксата от 50 лв (35 лв по електронен път), и комбинирано с факта, че вече са подадени в НАП!!!

Какво стана с електронното правителство, питам аз, и отговор не чакам...
 
Re: Честитка от НАП

Преслав Недев е изказал интересно мнение по въпроса за подаването на ГФО в НАП

Цитат:
"Т.е., разказано на популярен език годишните отчети за 2008 година, са приети в нормалния случай през 2009 година и задължението за публикуването е до 30 юни на следващата година след приемането им, а именно 2010 г."

Съвършенно невярно, недей да объркваш хората без да си запознат. Изискването е до 30 юни на годината след годината за която се отнасят.
Тоест за 2008 година, трябва да се публикуват до 30 юни 2009, за 2009 година, до 30 юни 2010 (тоест, който не го е направил има 2 седмици)
 
Re: Честитка от НАП

Ами ако са тръбяли счетоводителите, Вие сте си виновни.
Публикуването на финансовите отчети в сайта на ТР си е изискване по закон и незнанието му, не е оправдание за това да не се прави.
Иво, аз за това не споря, това, че аз не съм подал отчет е маловажно и е абсурдно да ви занимавам с това, много далече съм и от мисълта, че незнанието на един закон оправдава неспазването му.

Просто ми е интересно мнението на останалите относно това, колко логика има в това една и съща информация да се подава в две, вече три държавни институции, които могат да се координират, за да те глобят, но не могат да се координират за да имат всичките три институции информацията, след като си я подал на едното място (в случая дори на две).

Струва ми се, че целта на цялото нещо е единствено да се глобява, размера на глобата също е абсурден за такова нарушение, аз нито съм скрил отчет от държавата нито съм се разминал без да платя данък :confused:
 
Последно редактирано:
Re: Честитка от НАП

Ето тук няма как да се съглася с теб. Финансовите отчети са си финансови отчети, това което се подава към НАП и НСИ са т.н. "статистически форми".
Те не отговарят на изискванията нито на НСФОМСП, нито на МСФО. Съвсем различни неща са.

Кое им е различното - данните? :) ?
Баланс, ОПР, ОСК, ОПП да не би да ги нямат?
май само политиката и протокол от събранието може би нямат, ама това е смешно
 
Re: Честитка от НАП

Което не значи, че не е зверска простотия, особено с таксата от 50 лв (35 лв по електронен път), и комбинирано с факта, че вече са подадени в НАП!!!

Какво стана с електронното правителство, питам аз, и отговор не чакам...

Пич, бъркаш понятията. Не са подадени в НАП финансовите отчети. В НАП са подадени "статистическите форми", които ако твоята фирмица е решила да ползва и като финансови отчети, значи не спазваш изискванията на НСФОМСП или МСФО (което от двете прилагаш).

Таксата е съвсем различна тема, за мен също е абсурдно, да имаш такса за подаване на документи, за което си длъжен по закон.
 
Re: Честитка от НАП

Съвършенно невярно, недей да объркваш хората без да си запознат. Изискването е до 30 юни на годината след годината за която се отнасят.
Тоест за 2008 година, трябва да се публикуват до 30 юни 2009, за 2009 година, до 30 юни 2010 (тоест, който не го е направил има 2 седмици)

Както казах, цитирам какво е казал Преслав Недев, това не е мое мнение. Който се интересува, може да му прочете аргументите.
 
Re: Честитка от НАП

Пич, бъркаш понятията. Не са подадени в НАП финансовите отчети. В НАП са подадени "статистическите форми", които ако твоята фирмица е решила да ползва и като финансови отчети, значи не спазваш изискванията на НСФОМСП или МСФО (което от двете прилагаш).

Таксата е съвсем различна тема, за мен също е абсурдно, да имаш такса за подаване на документи, за което си длъжен по закон.

Ами не знам, не съм счетоводител, но както по-горе казах прилагаме (счетоводителите ни искат да приложим, за да съм точен):
ОПР
ОПП
ОСК
Баланс
Счет. политика
Протокол от ОС на съдружниците

В грешка ли сме според теб?
 
Re: Честитка от НАП

Просто ми е интересно мнението на останалите относно това, колко логика има в това една и съща информация да се подава в две, вече три държавни институции, които могат да се координират, за да те глобят, но не могат да се координират за да имат всичките три институции информацията, след като си я подал на едното място (в случая дори на две).
Ще потретя :)
Това което си подал към НАП не са финансови отчети. Финансовите отчети се качват в сайта на търговският регистър.
Ако случайно твоята фирма (заедно с 90% от останалите в България), ползвате "статистическите форми" и за финансови отчети, това означава, че не спазвате НСФОМСП/МСФО. Което е изцяло Ваш проблем или на счетоводителите Ви, които най-често правят това нещо поради:
а) Тотална липса на познания по НСФОМСП/МСФО
б) Мързел
Тъй като аз се занимава с подобни хора всеки ден, смея да твърдя, че в случая Агенцията по вписванията и НАП, конкретно тук са адски прави.

@alsest
Мога да ти обясня в детайли какви са разликите, срещу стандартната ми часова ставка :p
Най-общо казано, в самите стандартни (националните) има още куп изисквания, които просто не се засягат от статистическите форми.
Ако пък прилагаш МСФО, въпросната "статистика" е твърде далеч от отчет.

Да не говорим, че примерно (има и още много примери) МСС19/НСС19 се спазва от под 1% от фирмите в България. Проблема тук не е в НАП, а в изключително ниската финансова култура на счетоводителите в България.
 
Re: Честитка от НАП

Момчета, моля ви да не се карате - да не става каскада от постове между двама темата, нека и други хора да изкажат мнение, статията на Преслав Недев наистина е много интересна, давайте по-конструктивно, аз сериозно мисля да ги атакувам в съда, просто ситуацията ми се струва абсурдна ...
 
Re: Честитка от НАП

Ами не знам, не съм счетоводител, но както по-горе казах прилагаме (счетоводителите ни искат да приложим, за да съм точен):
ОПР
ОПП
ОСК
Баланс
Счет. политика
Протокол от ОС на съдружниците

В грешка ли сме според теб?

1. Статията на Преслав Недев е доста субективна и е леко като четене на евангелието от дявола. По принцип имам много високо мнение за него и съм съгласен с повечето му твърдения, но не и сега.
2. В закона за счетоводството ясно се казва, че отчета трябва да бъде готов до 31 март на следващата година и качен в ТР до 30 юни.
3. За да е готов до 31 март, той трябва да е одобрен, подписан и т.н. Това е задължение на фирмата. Няма опции, да не е одобрен, защото тогава се нарушава друга точка от закона за счетоводството.

Консултирай се с адвокат, но в точно този случай не те съветвам да ходиш на съд.
 
Re: Честитка от НАП

@ivo.apostolov

Ще ти бъда много благодарен, а и колегите тук предполагам, ако дадеш линк към читаво представен ГФО в ТР на конкретна фирма (съгласно НСФОМСП/МСФО).

Както се казва, да споделиш добра практика, току виж повече счетоводители заработят както трябва, а не както им се работи.
 
Re: Честитка от НАП

Добра практика:
МСФО - Отчета на "Лукой Нефтохим Бургас" АД
НСФОМСП - Отчета на "ХОЛСИМ КАРИЕРНИ МАТЕРИАЛИ РУДИНАТА" АД

И двата ги има в търговският регистър

Референция към репутацията по-горе: Не съм счетоводител, моята работа е да откривам техните грешки.
 
Последно редактирано:
Re: Честитка от НАП

Добра практика:
МСФО - Отчета на "Лукой Нефтохим Бургас" АД
НСФОМСП - Отчета на "ХОЛСИМ КАРИЕРНИ МАТЕРИАЛИ РУДИНАТА" АД

И двата ги има в търговският регистър

Референция към репутацията по-горе: Не съм счетоводител, моята работа е да откривам техните грешки.

Говорим за малки и средни предприятия, които дори не подлежат на задължителен одит. Знам че в НАП и НСИ се подават "Годишен отчет за дейността" (доколкото си спомням в образец 1010, така беше формулирано) но също така в същия образец е описано и на какви "приложими счетоводни стандарти" се подчинява това МСП. Един чисто приятелски съвет от мен, престани да се ежиш когато някой те принизи към счетоводител - не всеки във форума разбира разликата между одитор и оперативен счетоводител. Бъди в помощ на хората, а не тяхна опозиция, тук имаш приятели, които биха се вслушали в това, което казваш, но ако го поднасяш по този начин печелиш само негативи. Отчетите, които си цитирал не са меродавни, тъй като мога да ти цитирам дори и финансова институция, която използва същите форми.
 
Re: Честитка от НАП

Говорим за малки и средни предприятия, които дори не подлежат на задължителен одит.
И с какво НСФОМСП са по-различни за тях? :)

Един чисто приятелски съвет от мен, престани да се ежиш когато някой те принизи към счетоводител - не всеки във форума разбира разликата между одитор и оперативен счетоводител.
Не съм го смятал за ежене, ако така се е възприемало, ще си взема бележка :)

Бъди в помощ на хората, а не тяхна опозиция, тук имаш приятели, които биха се вслушали в това, което казваш, но ако го поднасяш по този начин печелиш само негативи.
Това, което се опитвах да кажа от началото на самата тема е, че в конкретният случай НАП са прави (според мен) и нищо смислено не може да се направи. Моят съвет е(бе) да си платят глобата и да гледат напред. Проблемът е, че в България това не се приема. Не може да няма някаква вратичка, как да минем метър и т.н. Манталитет.

Отчетите, които си цитирал не са меродавни, тъй като мога да ти цитирам дори и финансова институция, която използва същите форми.
Напротив, меродавни са. Фактът, че счетоводителите в България са необразовани и не се съобразяват с правилата, само защото никой още не ги гони за тях (все още) не е оправдание и останалите да не ги спазват. Няма оправдание "никой не плаща данъци, за това и аз няма да плащам".
Ако знаех коя е въпросната финансова институция, лично бих я докладвал в БНБ/КФН за това, че отчетите и не отговарят на приложимите (и вероятно изисквани според закон) стандарти.

П.П. Според НСФОМСП въпросните статистически форми са ОК, като такива. Но са крайно недостатъчни, за да бъдат наречени отчет. Това за разяснение.
 
Последно редактирано:
Re: Честитка от НАП

И с какво НСФОМСП са по-различни за тях? :)


Не съм го смятал за ежене, ако така се е възприемало, ще си взема бележка :)


Това, което се опитвах да кажа от началото на самата тема е, че в конкретният случай НАП са прави (според мен) и нищо смислено не може да се направи. Моят съвет е(бе) да си платят глобата и да гледат напред. Проблемът е, че в България това не се приема. Не може да няма някаква вратичка, как да минем метър и т.н. Манталитет.


Напротив, меродавни са. Фактът, че счетоводителите в България са необразовани и не се съобразяват с правилата, само защото никой още не ги гони за тях (все още) не е оправдание и останалите да не ги спазват. Няма оправдание "никой не плаща данъци, за това и аз няма да плащам".
Ако знаех коя е въпросната финансова институция, лично бих я докладвал в БНБ/КФН за това, че отчетите и не отговарят на приложимите (и вероятно изисквани според закон) стандарти.

П.П. Според НСФОМСП въпросните статистически форми са ОК, като такива. Но са крайно недостатъчни, за да бъдат наречени отчет. Това за разяснение.

Добре, явно дискусията ще се води от теб и мен (никой не оспорва, че НАП са прави в случая, защото закона се чете субективно от Недев). Аз се ръководя от СС1 (счетоводен стандарт 1) в частност изброените елементи на състава на "Пълен годишен счетоводен отчет" както и приложенията към него. За финансовата институция бих ти споделил, но първо ще видя какъв е резултата от жалбата ти срещу Глобул в КЗП :) . И пак ти казвам, че тук има хора, които биха направили добра дискусия, дори и да не са одитори - контра тягата не е градивна ;)
 

Горе