SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

webmoney

New member
помагайте кой с квото може!
значи електронен подпис най-тънко за частни лица намерих в Пловдив - 24 лева на година с ДДС
обаче кви са тия смарт-карти и четящи устройства и задължителни ли са - нищо не разбрах
примерно слагам си подписа на флашката и за кво ми е смарт-карта тогава - кой ще разбере къв носител на информация ползвам - ако ще и на харда да е?

щото гледам към подписа предлагат карти по 20-30 лева и четци по 20-30 лева а ето ги по 5 лева http://www.erabg.com/products/details/part/USB-internal-card-reader-23-1/

прав ли съм? (не съм сигурен че зная за какво говоря) :clap:
 
Последно редактирано:
Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Аз нямам много опит в темата, но до колкото съм виждал, можеш да го купиш през SuperHosting.BG за 22 лева, ако имаш акаунт там. Малко по-евтино излиза.

Иначе за четеца - предполагам трябва всеки да става. Но някой с повече опит да сподели как стои въпросът с драйвери и съвместимост.
 
Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Въпросът всъщност е дали някой в България предлага електронен подпис с възможност за импорт на частен ключ.
 
За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

При наличните издатели на електронен подпис в България няма начин да спестиш от картата и четеца. Там е самия частен ключ. Начина по който функционира електронния подпис и един обикновен сървърен SSL сертификат се различава. На тебе каквто точно ти трябва, т.е. за какво ще го ползваш?
 
За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

за е-банкиране
 
За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Нямаш бягане от картата и четеца в такъв случай. Но все пак провери дали банката, която ползваш не предлага собствен сертификат за активно банкиране. Активно банкиране ознчава да нареждаш преводи, а не само да правиш справки. Някой банки предлагат собствен сертификат за това, за клиенти които не разполагат с електронен подпис. Също така може да предложат и други форми на идентификация, като transaction authorisation number (т.нар. ТАН кодове) или token device (устройство за ПИН-ове). Преди да тръгнеш към някой PKI издател е добре да обсъдиш с обслужващата банка какви възможности за активно ел. банкиране предлага за клиенти, които не разполагат с електронен подпис (КЕП).
 
Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Ако е за банкиране - и ЦКБ предлагат активно банкиране (да можеш да правиш преводи) само със сертификат.
Освен това са и най-малко дрезнещата банка. Мое мнение.
При наличието на толкова много алтернативи на ЕП, просто смени банката ако можеш.

П.С. при нас сигурността е решена елементарно - 10 цифрен код - иска 3 пройволни цифри, различни всеки път + отделно парола + 5 грешни опита на кода и заключва сметката. Не носиш 'инструменти'...
 
За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Ако е за банкиране - и ЦКБ предлагат активно банкиране (да можеш да правиш преводи) само със сертификат.
тия пък от ЦКБ специално ми казаха че без е-подпис няма банкиране - и тях специално ги питах има ли чалъм само със сертификат някъв вътрешен - казаха НЕ
 
За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Електронно банкиране, само с един сертификат (мобилно банкиране също (през GSM)) - UniCredit Bulbank. Вече 6-ти месец го ползвам активно и всичко е 6. ;-)
 
Re: За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Re: За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

тия пък от ЦКБ специално ми казаха че без е-подпис няма банкиране - и тях специално ги питах има ли чалъм само със сертификат някъв вътрешен - казаха НЕ

Е как не, жена ми вчера преведе пари от нейна сметка към друг човек. БЕЗ ЕП.
Преди повече от 1 година като го въведоха това за ЕП и на нея и казаха, че за активно банкиране става само с ЕП, но после се оказа, че може и със сертификат. Не си спомням подробности. А и може да са го променили.
 
За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: Re: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

тия пък от ЦКБ специално ми казаха че без е-подпис няма банкиране - и тях специално ги питах има ли чалъм само със сертификат някъв вътрешен - казаха НЕ
Аз не виждам на сайта им да има такова изискване?!?

Код:
http://www.ccbank.bg/bg/CCBonline_registration/

може да си попаднал на слъжител с не дотам ясна представа как се случват нещата. Опитай отново като този път ги накараш да се свържат с някой по-грамотен, ако трябва и по телефона.
 
За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

За: електронен подпис + смарт карта + четец = надуха ми главата

Да едни мои клиенти към ЦКБ ползваха банкиране със сертификат, но после минаха на ЕП. След време отново пробваха да направят превод със сертификат и един път стана един път не стана, което ме навежда на мисълта, че все още може и със сертификат. Само че активирането на сертификат мисля, е ставаше през сайта им. Та помня, че да се ективира сертификата се минаваше през сайта им. Обаче нали минаха на ЕП и са махнали тая опция. Въпросът е може ли ако се въведет ръчно адреса за активиране на съртификат, който го помни де, дали ще стане номера?
Иначе по въпроса за ЕП - моя е от ИО с USB четец, че да го ръгам къде има компютър. 55лв. излезе, че беше на прИмоция. та някъде там се въртят цените. После подновяването ми казаха май 25-30лв. От къде ще го вземеш твой избор.
Споменаха ми, че на b-trust били орязани и за това може да са по - евтини. Дали истина или не, и ако е каков точно е орязано, ако някой има представа и опит да сподели предполагам ще е полезно за всички.
 

Горе