SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Cloud от ICN

MUTI

New member
Да им е честит клауда. Да не кажа че са първия клауд че Фколор ще се засегнат а не ми се спори. Това е едно добро начало към което трябва да се върви. И още един път да им е честито.
П.С. Не съм им рекламен агент .... просто са ми конкуренция :)
П.С. Трябва да има конкуренция за да има по-добри услуги и да се развива бизнеса с по-бързи темпове иначе си остава монопол а от него нищо хубаво не излиза.
 
Re: Cloud от ICN

Няма лошо да са и конкуренция и клиенти и партньори. Има хора се страхуват конкуренцията да не ги изяде а за мене тя е голям катализатор за развитие и подобряване на услугите. Извинявам се че не съм им дал линк, но който го интересува ще отвори да види. На мене ми е интересно и следя клауд бизнеса, всеки луд с номера си :)
 
Re: Cloud от ICN

MUTI, всеки си има своята представа за 'cloud' :)
А тази на icn не се различава по нищо от тази на fcolor.

Само за пример, аз под cloud разбирам Google App Engine. Тоест за cloud приемам нещо, при което физическото отпадане на нодовете (разбирай цели сървъри, а не просто дискове/процесори/рам) не е проблем - системата продължава да работи без прекъсване. Това не важи нито за icn, нито за fcolor. Това, че storage-a e SAN, не я прави нищо по-различна от VPS.

Много ме радва развитието на пазара на VPS услугите - от това могат да са доволни само клиентите.
 
Re: Cloud от ICN

mlazarov,
мислех да не се изказвам, но това е специално за теб. Ще го кажа отгоре отгоре че пак ще има сърдити. Едната фирма използва onApp а другите RHCS + Fuscan.
За разлика че има има. А за cloud разбиранията са ми load balancer + failover дори и на switch-овете. Това са общи приказки ако те интересува по-сериозно или искаш да правиш нещо подобно мога да помогна, изградя и обясня.
 
Re: Cloud от ICN

Наистина ще се радвам да обясниш за преимуществата на onApp и използвания SAN спрямо това на "RHCS + Fuscan". Не заради мен - не си струва, но поне заради евентуално хората, които биха ползвали услугите на тези доставчици.
 
Re: Cloud от ICN

Drago да може да ми обясни никой не е идеален а и никой неможе да знае всичко. За това кой колко опит има .. да може и да има повече опит няма да споря. За onApp мога да кажа че беше идеален на времето защото ми дадоха 1 година тестов период за скромна сума и е една от малкото cloud архитектури, който имат вграден билинг (цена според потреблението на ресурси). Преди няколко месеца реших пак да ползвам техните услуги, но уви вече нямат тестов (гратисен) период и са вдигнали цените. Искат да се плаща на ядро и на вдигната система което за реселар на хостинг услуги излиза малко скъпо. Тази архитектура е едни гърди пред другите заради билинга си.
Честно казано мързи ме да пиша. От София съм и ако някой име желание може да организираме един Бееринг и да си поговорим на тази тематика.
 
Re: Cloud от ICN

А някой може ли да обясни като на човек, който не е ползвал подобни услуги, има ли някаква разлика в производителността на VPS и Cloud решение, ако да кажем, са с "еднакви" параметри?
Последно като ползвах VPS и после като минах на колокация със сравнително слаб (даже доста слаб за текущите представи) сървър, бих казал, че на VPS-а нещо му куца генерално. Дали заради споделените HDDs, дали цялата тази виртуализация, но не ме грабна.
В момента плащам горе долу колкото за най-скъпия ВПС от С-хостинг (и то след като намалиха цените), а имам значително по-добра машина, която на всичкото отгоре е и евтина.
Разбира се, администрацията си остава изцяло моя грижа, но това е друга тема.

Та, с какво един облак e оферта като цяло?
 
Re: Cloud от ICN

А някой може ли да обясни като на човек, който не е ползвал подобни услуги, има ли някаква разлика в производителността на VPS и Cloud решение, ако да кажем, са с "еднакви" параметри?
Последно като ползвах VPS и после като минах на колокация със сравнително слаб (даже доста слаб за текущите представи) сървър, бих казал, че на VPS-а нещо му куца генерално. Дали заради споделените HDDs, дали цялата тази виртуализация, но не ме грабна.
В момента плащам горе долу колкото за най-скъпия ВПС от С-хостинг (и то след като намалиха цените), а имам значително по-добра машина, която на всичкото отгоре е и евтина.
Разбира се, администрацията си остава изцяло моя грижа, но това е друга тема.

Та, с какво един облак e оферта като цяло?

Разликата е основно в това, че можеш да получиш ресурсите, които ти трябват в рамките на 5 минути. Иначе казано след заплащане на допълнителна такса, да получиш повече от това което е включено в месечната ти такса.

За мое съжаление, все още не съм ползвал услугите на ICN, но възнамерявам да го направя с оглед написаното в сайта им.

Въпреки всичко, за мен българския облак си остава load balancer и нищо повече.

А за твоя въпрос за куцащия впс - много зависи каква платформа се ползва. Има огромна разлика между XEN базиран и OpenVZ базиран VPS при много доставчици. Макар, че някои (които не овърселват) OpenVZ доставчици, предлагат качествени услуги.

Въпреки всичко, ако облака е в един датацентър, за мен се обезсмисля цялата дисциплина.
Иначе казано - какво ми коства да наема 3 ВПС-а (Xen базирани) на сравнително ниска цена (има ги доста) в 3 страни - Англия, България, САЩ и сам да си изградя лоуд балансър, като за всяка от машините имам по 2.5 ghz процесорна квота (или делегирано ядро).

За мен това което се нарича "облак" в момента е чисто и просто машинизиран процес на превръщане на процес който би го направил администратор с акъл в главата на 3 машини. Иначе казано - автоматизация.

П.П. Ще се съглася с всяко следващо мнение, различно от моето. Просто така виждам нещата в момента.
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

@ktomov: Най-правилно си го обяснил, но не знам пропуснал ли си или се подразбира, че докато структурата е облачна (в твоя случай VPS-и в USA/UK/BG) достъпа до тях е и регионален - т.е. клиент от GB достъпва сървъра в GB и прочие.
Българските "облаци" са смешни и на огромни цени, та аз плащам за нает сървър точно толкова, колкото е най-евтиното облаче на ICN и при това - в дейта център с обемите на всички DC в България. Ай холан, ще поживеем и ще видим.
Може пък ICN да са имали предвид, че тяхното облаче е локално - вали дъжд само над БГ :)
 
Re: Cloud от ICN

Здравейте, колеги!
Едно малко уточнение ще направя относно облачните услуги, като разбира се оставам на разположение на всеки, който иска да получи повече информация от мен.
Относно Google, те предоставят PaaS (Platform As A Service) или иначе казано инструменти, с които да изградиш приложнеието си и после да останеш завинаги при тях :)
Разликата между обачлния VPS и обикновенния е основно, че при втория зависиш от хардуерната изправност на сървъра майка.
Разликата с колокацията е, че не трябва да купувате сървър (което е сериозна инвестиция) и че ако трябва да upgrade-нете ще трябва да отидете до дата центъра, отделно от това отново сървъра се намира на една машина. Като цяло колокацията винаги ще остане предпочитания начин за хора, които могат да инвестират и имат предвидимост на ресурсите т.е. знаят колко ще им трябва след 6 месеца.
Това, което предоставяме ние е IaaS (Infrastructure As A Service) или иначе казано автоматизирана и уеб базирана среда за управление на цялата инфраструктура като се започне от обикновенния VPS, мине се през Load Balancer-а и се стигне до AutoScale опцията, която ще разшири капацитета при нужда - автоматично. В този ред на мисли не е само един VPS, защото той няма как да се разшири от само себе си. Системата работи при нас повече от 10 месеца и от май месец вече има големи проекти, които сме поместили на тази услуга.

----
Поздрави,
Борислав Бориславов
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

@ktomov: Най-правилно си го обяснил, но не знам пропуснал ли си или се подразбира, че докато структурата е облачна (в твоя случай VPS-и в USA/UK/BG) достъпа до тях е и регионален - т.е. клиент от GB достъпва сървъра в GB и прочие.
Българските "облаци" са смешни и на огромни цени, та аз плащам за нает сървър точно толкова, колкото е най-евтиното облаче на ICN и при това - в дейта център с обемите на всички DC в България. Ай холан, ще поживеем и ще видим.
Може пък ICN да са имали предвид, че тяхното облаче е локално - вали дъжд само над БГ :)
Бъркаш Cloud и CDN различни неща са.

Това, което правят уеб хостинг доставчиците с облачните решения е по-ефективен начин да си максимизират печалбите. Вместо да се конкурират за готови пакети ви дават сами да си избирате и така плащате повече, защото така или иначе ще се презастраховате. Нова мода, дето се вика. Това, което се предлага може да се опише като динамично конфигурируем VPS. Ще ви разправят и колко е по-сигурен, но всъщност всяка една добра VPS система има същите качества.

Този подход също върши добра работа за някои типове клиенти. Такива на които цената изобщо не им е проблем, нямат трафик и очакват(по скоро се надяват) да им се наложи да пораснат бързо.

П.П. Това за балансъора е хубаво, ако имате уеб приложение с много заявки и малко трафик(трафик се балансира с CDN а не Cloud) и което можете да разпределите между възли. Това в практиката не е директно реализируемо в общия случай. Пък и си остава единствена входна точка.
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

както и да го погледнеш към момента няма по-еВтина цена за VPS в България, поне при изявените доставчици.

Оф че съм неграмитен
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

Аз да питам, може ли примерно вечер след полунощ до 7 сутринта да минава на най-ниското ниво с малко рам и процесор а после да се вдигат дори и сами според нуждите? Примерно изведнъж от 100 души онлайн станат 1500 и автоматично да се разполага с повече ресурси?
 
Re: Cloud от ICN

И как да няма. Дори от ICN да си вземеш VPS е като чели малко по-евтин.
Например най-ниския план.
С облака печелиш въпросния ъпгрейд без даунтайм и т.н.

При 98% от доставчиците на VPS услуги, downgrade или upgrade на самата услуга е винаги без downtime. (Въпрос на 1 клик)
Общо взето, гирите са излишни, браво на ICN, че качват летвата и успех с новата им услуга! :)
Бира и поздрави! :)
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

Аз да питам, може ли примерно вечер след полунощ до 7 сутринта да минава на най-ниското ниво с малко рам и процесор а после да се вдигат дори и сами според нуждите?
Ще ти се, нали? :) Отговорът е по-скоро НЕ. Първо защото няма как да знаят доколко наистина ти е паднало потреблението(за което има API). И второ не е е идеята да пестиш на толкова кратки интервали. Няма да ти излезе сметката при толкова висока фрагментация и ще си вкараш повече разходи за управление(и рискове) отколкото ще спестиш. Виж ако имаш сайт за коледа, който през останалата част от годината работи на празно тогава може да си подходящ случай.

Да не забравяме и че доставчиците нямат особен интерес да не си плащаш за неизползваните ресурси, които си наел. Амазон например таксуват на час и на GB. Тукашните ми се струва, че ще предложат чувствително по-ниска разделителна способност. ICN казаха по-долу, че отчитат на час. Т.е. предполага се на започнат час.

Примерно изведнъж от 100 души онлайн станат 1500 и автоматично да се разполага с повече ресурси?
Това на теория го има, но реалното приложение не е чак толкова лесно и ефективно. Има си изисквания за да работи универсално, иначе има API. А API означава ти да си правиш мониторинга, анализа и решенията според твоите нужди.


При 98% от доставчиците на VPS услуги, downgrade или upgrade на самата услуга е винаги без downtime. (Въпрос на 1 клик)
Простата аритметика предполага е трябва да знаеш поне 49 VPS доставчика за които това важи. Аз съм на 100% сигурен, че не си пробвал толкова и знам доста от другата страна с което да ти вдигна летвата. Можеби ще е разумно да отбягваш %-тите в изказванията си.
 
Последно редактирано:
Re: Cloud от ICN

Ще ви разправят и колко е по-сигурен, но всъщност всяка една добра VPS система има същите качества.


П.П. Това за балансъора е хубаво, ако имате уеб приложение с много заявки и малко трафик(трафик се балансира с CDN а не Cloud) и което можете да разпределите между възли. Това в практиката не е директно реализируемо в общия случай. Пък и си остава единствена входна точка.

При обикновения ВПС като се скапе нещо хардуера на физическия сървър и ВПС спира, при това което са направили от icn няма да спре а ще бъде преместен веднага на друг физически сървър - общо взето кой знае каква файда от клауда няма - освен за някои дето си въобразяват, че сайта им е толкова ценен че 1 час да не работи в месеца и губят милиони.
 
Re: Cloud от ICN

Простата аритметика предполага е трябва да знаеш поне 49 VPS доставчика за които това важи. Аз съм на 100% сигурен, че не си пробвал толкова и знам доста от другата страна с което да ти вдигна летвата. Можеби ще е разумно да отбягваш %-тите в изказванията си.

Говоря за БГ. И да, пробвал съм услугите за да го твърдя, но нека не навлизаме в офтопик.
 

Горе