SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Opencart vs Magento за натоварен магазин

Nettrio

New member
Имам една дилема...
Предстои ми да правя гомям онлайн магазин и не мога да реша коя от двете платформи за използвам Opencart или Magento.
Искам да намеря по-правилния вариант за това, което ми трябва.
Едни от най-важните неща за мен са добра вътрешна структура на платформата и от там добра вътрешна оптимизация на кода. ( ще се разчита много на SEO-то )
Сравнително лесно боравене с кода от програмист ( ще се правят често промени по дизайна и някой функции ) и лесно боравене от администратор, който ще налива продуктите ( сайта ще се администрира от човек без особени знания и опит в администрацията на онлайн платформи). Примерно Opencart за мен е доста лесен за боравене и промени по кода, с Megento нямам опит.
Да може да издържи на големи натоварвания. Какво имам предвид – примерно да може да издържа на база данни със около 100-200 хил артикула и няколко хиляди посещения дневно. Няма поглед как ще се държи Opencart при по-големи натоварвания.

Имам опит с правенето на магазини на Opencart, но до сега нямам опит в оптимизацията с тази платформа, а има някой неща в нея, които ме притесняват. Прочетох доста статии в нета и до колкото виждам Magento и той си има трески за дялане ( може и да не съм прав ).
Ще помоля да споделят опит тези, които имат по-дълъг стаж с някоя от платформите. Плюсове и минуси за SEO оптимизацията, плюсове и минуси при програмирането и може би плюсове и минуси при администрирането на сайта.

В началото се бях навил за Magento, но като прочетох че и той има минуси от към оптимизация и че е трудно боравенето с админа и добавянето на продукти, взех да се разубеждавам. Някой се плашат и от сложната структора на кода, мисля че ако се наложи за месец два ще го разуча до ниво, до което да мога да си правя промените които ми трябват. ( ако греша кажете ) За пример след месец боравене с Opencart смея да кажа, че можех да правя почти всичко с него. В Opencart ми е предимство, че почти всичко за което се сетиш го има вече създадено като модул и цените му са добри средно 10-20$. При Magento до колкото видях модулите са доста по-скъпи, но пък голяма част от нещата уж ги има вградени в системата.

Търся най-доброто решение в дългосрочен план за един добре работещ онлайн магазин.

Помагайте...
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Ако имаш екип от сериозни програмисти и голям бюджет - Magento, ако си ограничен във възможностите и бюджета OpenCart.
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Екип сме но чак "сериозни" не мога да кажа :)
Бюджета за старта е ограничен, но ако си заслужава ще се влагат пари и време...
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Изключи Magento като опция. Съжалявам, че съм толкова категоричен но ти спестявам много нерви.
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

И моето мнение е такова - ползвай опънкарта

Ако парите 'завялят' тогава мигрирайте на магентото :)
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Лошото е че при една миграция обикновено губиш 90% от SEO-то което си правил в продължение на една две години примерно. Не вярвам, че при миграцията ще мога да запазя url адресите... А това ще върни сайта поне в трети клас ако не първи :)

И моето мнение е такова - ползвай опънкарта

Ако парите 'завялят' тогава мигрирайте на магентото :)
 
Re: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Лошото е че при една миграция обикновено губиш 90% от SEO-то което си правил в продължение на една две години примерно. Не вярвам, че при миграцията ще мога да запазя url адресите... А това ще върни сайта поне в трети клас ако не първи

и при двете системи може да си слагаш каквито искаш стрингове за урл и на продукти на категори и тн. така че точно от тази гледна точка проблема ще ти е нулев.
например: opnecart.com/име_на_продукт.html може да си го направиш и в mage.com/име_на_продукт.html

и при двете системи за толкова продукти ще имаш много разходи за желязо.
 
Re: За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Re: За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Споделям мнение и не твърдя, че 100% е така, но от четенето по ЕН форумите останах с впечатлението, че най SEO friendly система е ZENCART

Ако имаш екип от сериозни програмисти и голям бюджет - Magento
Защо мислиш така , системата товари е вярно , сложна е за корекции спор няма, но ако няма да пипаш нищо по нея защото почти всичко си има, дори да го няма базово има готови решение които можеш да си купиш ( е да малко по скъпи от другите но ги има ). Питам не да се заяждам просто искам да се науча, казаното от теб стигам до извода, че без корекция тая система базово няма да може да се справи с много продукти и голям трафик ли ? ( все си мислих че точно тая система е за сериозни магазини )
 
За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

За: Opencart vs Magento за натоварен магазин

Темата е малко стара, но аз ще пиша. Може някой друг да има нужда от помощ.

Аз като програмист, който смея да твърдя имам ипит с PHP ми отне време докато навлезна в Magento, имайте го предвид - Magento не е за всеки програмист.
Magento е declarative (layout.xml-и, конфигурации и т.н.), за разлика от OpenCart, който по-скоро стъпва на конвенции. Програмист без опит с OpenCart значително по-лесно/ако е е по-опитен и с лекота/ ще навлезне в OpenCart.

Това е относно добаването на нова функционалност, тук определено води OpenCart

Ресурси /RAM, CPU/ - Тук пак води OpenCart, Magento e просто звяр/за безпроблемна работа за всеки PHP процес ще ви трябва поне 60MB, а за препоръчване дори е да работите с повече.

Настройки - Magento има много възможности, но изисква познание при настройване и оптимизиране, в противен случай може да се "застреляте в краката"

Но Magento има своите преимущества (които са за сметка на ресурсите които харчи). Кеширане, по-добра скорост на рендериране на страници. по-добър е в SEO, има множество безплатни модули. Структурата на продукти, атрибути, атрибут сет-ове е доста, доста пред OpenCart

Имайте предвид обаче, че много добре трябва да прецените с кое ще се захванете. Не ви препоръчвам да правите "миграция" на по-късен етап.

Както s1yf0x спомена, ако ви се налагат чести промени то Magento ще ви е доста голям проблем ако нямате подходящите хора. OpenCart - добър е, но по-скромен, затова промените при него ще са доста по-лесни.

Ако се чудите много, то най-доброто нещо би било да ги инсталирате и двете. Да ги разцъкате за да добиете представа, може да направите някакви леки промени - за да оцените времето и усилията необходими на вашите програмисти и дизайнери и чак тогава да изберете едно от двете.

Иначе, съвсем сериозно - не ви препоръчвам миграция на по късен етап. Ще загубите доста от SEO гледна точка, особено ако продуктите са ви много.
 
  • Like
Реакции: CTAH

Горе