SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Ъпдейт на сайт

venga

New member
Здравейте,
колеги може ли да ми даде малко идеи и напътсвия. Имам сайт който е изграден на Joomla, който има и имаше много добри позиции в Google.
В момента обаче конфигурирам нова версия на същия сайт, който ще е малко по различен от стария ми сайт, но като цяло ще притежава неговото съдържание.
И идва и въпроса как точно да си ъпдейтна сайта, общо взето ме е страх да си изгубя позциите в Google. Как да подходя с ъпдейта?
Или просто изтривам стария сайт и си инсталирам новия и това е каквото стане после....:scared:
 
Re: Ъпдейт на сайт

Здравейте,
който има и имаше много добри позиции в Google.

Имаше или все още има добри позиции?
Ако сменяш само дизайна и не променяш url адресите на отделните страници не би следвало да очакваш загуба на позиции. Ако пък променяш url адресите, то следва да направиш един редирект 301 на всички стари страници към новите, иначе рискуваш Google да те удари за дублирано съдържание, а и новите страници ще се наложи да ги оптимизираш на ново, тъй като те няма да имат позиции в Google.

Edit: scoobydoo, по-бърз си... :)
 
Последно редактирано:
Re: Ъпдейт на сайт

Имаше или все още има добри позиции?
Ако сменяш само дизайна и не променяш url адресите на отделните страници не би следвало да очакваш загуба на позиции. Ако пък променяш url адресите, то следва да направиш един редирект 301 на всички стари страници към новите, иначе рискуваш Google да те удари за дублирано съдържание, а и новите страници ще се наложи да ги оптимизираш на ново, тъй като те няма да имат позиции в Google.

Edit: scoobydoo, по-бърз си... :)

Все още имам добри позиции, а преди няколко дена имах още по-добри позиции. Освен дизайна се сменя и ядрото тоест ъпгрейдвам на Joomla 2.5 към нея имам инсталиран модул за магазин. Съответно всичко ще е ново, урл адреси, продукти, описания, контент всичко. А това с редирект 301 много сложно ми звучи дори не знам как трябва да изглежда как да се направи..... и този редирект се прави временно ли, Докато Google налее нови контент или?
 
За: Ъпдейт на сайт

За: Ъпдейт на сайт

Ако ще сменяш домейна е достатъчно в .htaccess-a да пренасочиш стария към новия. Ако се сменя начина по който се конструират линковете (примерно от mysite.com/products.php?prodid=10 на mysite.com/mashinka-za-postrigvane) разгледай плъгина за пренасочване на Joomla: отвори Приложения->Добавки и там търси "Сиситемни - Пренасочване" и го публикувай. След това отиваш на Компненти->Пренасочване и ъздаваш правило да пренасочи /products.php?itemid=10 към /mashinka-za-podstrigvane и го активираш)

Ако ще сменяш домейн И организацията на линковете то тогава трябва да направиш и двете промени - htaccess-a и плъгина за пренасочвания. Всичко може да се направи само чрез htaccess, но ако страниците са много ще стане прекалено голям и в един момент ще затормозява сайта ти излишно (плъгина за пренасочване дайства на принципа, че се включва само ако не е намерен адрес - тогава проверява дали има правило, което да отвори друга страница вместо търсената. В един момент Google ще си оправи линковете и все по-рядко ще се стига до невалидна страница, която да активира плъгина)

Ако нищо няма да променяш в линковете или в домейна то просто си обнови съдържанието и си готов - по някое време Google ще преиндексира сайта и ще отрази промените без да те наказва. Единствено се убеди, че линковете не са променени по никакъв начин (примерно допълнителни атрибути или пуснат SEF, който не е бил същият в старата версия).
 
Re: За: Ъпдейт на сайт

Re: За: Ъпдейт на сайт

Работата е следната,
ще ползвам един и същ домейн тоест в момента има сайт който се намира там, изтривам го и пускам новия сайт.
влезнах в  webmastertools, за редирект 301 пише, да се използва когато преместваш 1 сайт от 1 домейн на друг, а не когато ще се се сменя ядрото на сайта.
Дори в опциите на редиректа липства подходяща опция, която да се ползва за 1 домейн.
 
За: Ъпдейт на сайт

За: Ъпдейт на сайт

Редирект по 301 се прави когато съдържанието, сочено от един линк е достъпно вече чрез друг линк - така казваш на търсачката, че си променил нещо в сайта си и да не те наказва за дублирано съдържание. Плъгина за редирект на Joomla пренасочва линковете чрез 301, но ако организацията на адресите ще е абсолютно същата то няма какво да пренасочваш та директно си слагай новият сайт и си готов.

Нуждаеш се от пренасочване ако:
- В старият ти сайт продуктите са били на адрес mysite.com/products/product.php?id=10, а в новият ще са примерно на адрес mysite.com/sales/product.php?id=10 - в този случай има промяна на alias-a на menu item-a, който съдържа продуктите (примера е тъп де - нищо не ти пречи alias-a да е същият за двата сайта). За да няма дублирано съдържание трябва да пренасочиш /products/* към /sales/* и това най-лесно става в htaccess-a

- В старият сайт не си имал пуснат SEF, а в новия имаш (поне е желателно да имаш). Така в стария сайт ще имаш mysite.com/products/product.php?id=10, а в новия ще имаш mysite.com/products/mashinka-za-postrigvane - в този случай е необходимо да пренасочиш /products/product.php?id=10 към /products/mashinka-za-postrigvane. Това пренасочване става най-лесно с плъгина на Joomla за редирект

- След ъпдейта системата на магазина използва различни адреси. Примерно от /products/products.php?id=10 вече генерира адреси от вида /products/products?p=10. Това е промяна в параметрите и отново ще ти е по-лесно да направиш пренасочванията чрез htaccess

- Имаш пуснат SEF, но си решил да промениш заглавията на продуктите. Така от /products/mashinka-za-postrigvane получаваш /products/mashinka-za-postrigvane-philips-MP21423

Идеята на горенаписаното е, че всички пренасочвания се правят при теб, а не в webmaster tools (то не че е възможно да се прави нещо там де). Целта е при цъкане на линк от стария сайт да се отвори същият продукт от новия (индекса на Google също е пълен с линкове от старият сайт и ще е малко грубо да го засипеш с 404 ако си променил организацията на страниците). Ако след ъпдейта линковете към продуктите останат същите то нямаш никакви проблеми и нямаш нужда от никакви пренасочвания на нищо. За всеки случай си активирай плъгина на joomla за пренасочванията (без да създаваш никакви правила) - той има едно много удобно свойство, а именно че съхранява всички невалидни адреси, които са се получили при достъп до сайта ти. Така с времето можеш да видиш дали всички линкове са наред и да пренасочиш единствено проблемните. Google няма да те накаже ако при първият опит да си обнови индекса получи 404, т.е. имаш достатъчно време да оставиш сайта да се обходи отново и да оправяш единствено линковете, които са създавали проблеми. Следи и съобщенията в webmaster tools в графата health->crawl errors.

Надявам се да имаш инсталация на новата версия на сайта ти на localhost-a. така най-лесно можеш да сравниш линковете и да прецениш къде евентуално ще се наложи да промениш нещо.
 
Re: Ъпдейт на сайт

Като гледам Mwfb Mwfbr се е постарал да ти обясни добре. Не разбирам от Joomla и за това не знам кое ще се промени, но да знаеш че всяка страница, чийто URL адрес се е променил, трябва да се пренасочи с 301. Не е само за смяна на домейн.
 
Re: Ъпдейт на сайт

Mwfb Mwfbr
Ок схванах за какво става дума, обаче само не съм наясно с тези плъгини и щоротии за Joomla даже нещо ми намерисва на гнило в тази посока като мисля.
По принцип в момента сайта е на Joomla 1.5.26 а новата версия е последната за момента, разликите са от небето до земята.
По принцип и компонента е различен и общо взето 2-те Джимли генерират съвсем различни URL. Стана ми ясно, че
е трябва да ги пренасочвам резултатите ок схванах :) С Ваша помощ и с помощ от колегите в бачкането.
Понеже нямам доверие на Джумла и плугинсовете и ще трябва от друго място да си извадя списък с урл-тата дето ще трябва да пренасоча.
Може ли да ми кажете от къде да извадя списък с урл-тата дето показва Google като резултати за сайта..
Друг въпрос дето ми се върти в главата този редирект за постоянно ли го оставям, или след да кажем 2-3 месеца го делитвам и си оставт само новите урл-та.
И само от .htaccess ли трябва да редиректвам, значи урл-тата са страхотно различни ето пример:

Joomla 1.5.26:
site.com/havlii-halati-spalni-komplekti.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=488&category_id=20

Joomla 2.5.6:
site.com/index.php/havlieni-halati/havlieni-halati-test3-detail

Спред мен ще трябва ръчно да задавам редиректите, които дори не знам какво и как се правят.

А Google ми се е случвало да го гледам да дава 4-5 различни линка за 1 инекс, които дори не са в попадението.
 
Re: Ъпдейт на сайт

Списък с беклинковете ли? То такъв не ти трябва. А редиректа може да стане с програмен език като PHP или пък с htaccess файл. В нета пише как точно. Но зависи какво точно искаш да направиш. От кои страници към кои да се насочи.
 
Re: Ъпдейт на сайт

Списък с беклинковете ли? То такъв не ти трябва. А редиректа може да стане с програмен език като PHP или пък с htaccess файл. В нета пише как точно. Но зависи какво точно искаш да направиш. От кои страници към кои да се насочи.

Не не, не беклинкове, става дума за списък с индексираните линкове от моята страница, тоест да мога да извадя всичките урл-та дето ще трябва да пренасоча с редирект 301.
 
Re: Ъпдейт на сайт

То ти ще трябва да пренасочиш всички, които ще им се променя адреса. Не ти трябва да гледаш кои са индексирани и т.н. Ти си ги знаеш и едва ли ще го правиш ръчно един по един. Първо трябва да знаеш на кои адреси и какво ще им се промени от това, което ще правиш.
 
За: Ъпдейт на сайт

За: Ъпдейт на сайт

Дай един линк от стария ти сайт и как изглежда линка към същият продукт в новия (не е задължително да работят - просто да видим как изглеждат). Плъгина за редирект на Joomla е доста добро решение и няма никакъв смисъл да се отказваш от него, но ако трябва да въвеждаш стотици продукти евентуално ще може да се измисли по-добро решение (но след като видим как са структурирани линковете). Преди да си изясниш как ще се правят пренасочванията не бързай да въвеждаш продуктите в новата база - може да се наложи да се въведат в същият ред, както са били в старата. Така ще може с едно единствено правило в htaccess-a да направиш всички пренасочвания, но ако имаш пуснат SEF ще е малко неприятно де...
Та дай да видим как изглеждат линковете, кажи приблизително колко са продуктите и ще го измислим.
 
Re: За: Ъпдейт на сайт

Re: За: Ъпдейт на сайт

Дай един линк от стария ти сайт и как изглежда линка към същият продукт в новия (не е задължително да работят - просто да видим как изглеждат). Плъгина за редирект на Joomla е доста добро решение и няма никакъв смисъл да се отказваш от него, но ако трябва да въвеждаш стотици продукти евентуално ще може да се измисли по-добро решение (но след като видим как са структурирани линковете). Преди да си изясниш как ще се правят пренасочванията не бързай да въвеждаш продуктите в новата база - може да се наложи да се въведат в същият ред, както са били в старата. Така ще може с едно единствено правило в htaccess-a да направиш всички пренасочвания, но ако имаш пуснат SEF ще е малко неприятно де...
Та дай да видим как изглеждат линковете, кажи приблизително колко са продуктите и ще го измислим.

Ето така изглеждат горе долу нещата + - някои дребни разлики за новото уРЛ

Joomla 1.5.26:
site.com/havlii-halati-spalni-komplekti.html?page=shop.product_details&flypage=f lypage.tpl&product_id=488&category_id=20

Joomla 2.5.6:
site.com/index.php/havlieni-halati/havlieni-halati-test3-detail

И този Joomla redirect как ще работи като затрия стария сайт? Нещо нищо не ми ясно май май :(
 
За: Ъпдейт на сайт

За: Ъпдейт на сайт

product_id=488 загатва за доста продукти в базата :)

303: How to use the Joomla 2.5 Redirect Manager | InMotion Hosting - тук е сравнително добре обяснено как да правиш записи в redirect manager-a на Joomla. Пак казвам, че трябва да активираш системния плъгин за редиректване иначе мениджъра няма да работи.

От къде можеш да вземеш старите линкове? Единия вариант е да си ги генерираш от базата. Трябва ти прост скрипт, който да обходи всички продукти и да ти генерира линкове от вида page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=XXX&category_id=YYY където XXX е ID-то на продукта, а YYY е ID-то на категорията. Отпред трябва ръчно да си добавиш домейна и името на menu item-a за да стане пълен адреса, но това е детска игра в сравнение с останалата част :) Това естествено можеш да си го направиш изцяло на ръка като гледаш базата през phpmyadmin-a (примерно). Проблема е, че Google може да е индексирал адреси с липсващи параметри (добър кандидат е flypage) или добавени параметри (примерно за някакво сортиране). Това са все добри кандидате за редиректване и ако не си имал canonical адреси от самото начало ще стане доста къртовска работа.

Пробвай и Webmaster Tools -> Traffic -> Internal links - теоретично там трябва да имаш всички индексирани страници, но не е задължително. Все пак пробвай

Лошото е, че имаш възможно най-неприятният вариант за редиректване. Старите адреси изобщо не са лесни за автоматизиране и времето да ти се напише скрипт за автоматичното генериране на мапване от стари към нови адреси ще е съпоставимо, че даже и по-голямо от времето да направиш мапването на ръка :( Може да се напише и къстъм плъгин за редиректване, но ще ти трябва програмист с опит в Joomla (аз мога да го направя, но заминавам на море след няколко часа). Може би най-чистото решение е именно с твой собствен плъгин за редирект - така ще се хванат всички паразитни параметри в адресите и няма да ти се налага да пишеш нищо на ръка (освен да си въведеш продуктите в новата база и да си сигурен, че са в същият ред както са били в старата... но това може да стане с някой скрипт за конвертиране на едната база към другата). Трети вариант е през htaccess-a да се прави редирект към index.php?component=...., но за да видим дали ще стане това трябва да дадеш как изглеждат новите адреси без пуснат SEF и да се молиш рутирането на компонента за магазина да е добре написано. При всички положения като попълваш базата гледай продуктите да са в същият ред иначе никаква автоматика не може да те спаси (може де, но пак трябва да си играеш да въвеждаш съответствия на продукти) :)
 
Re: Ъпдейт на сайт

При положение, че искам ръчно да ги редиректна урл адресите от къде мога да извадя списък с тях и да знам че са актуални, разгледах в Google/webmastertools internal links, но там изглеждат много странно линковете, мен ми трябват само линковете, които излизат в резултатите на Google.
Може ли напътствия.
След като ги извадя ръчно, ще ги адд-на в .htaccess файла с редирект и готово, но за целта ми трябват само адреси които се изваждат от резултатите за търсене.
 
Re: Ъпдейт на сайт

Нали сайта е твой. Нямаш ли достъп до базата си данни? Не знам как е точно в Jooma, но там трябва да са ти всички данни за страниците. Ти трябва да пренасочиш всичко, а не само това дето е индексирано.
 

Горе