SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Българският език и СЕО

SeoLab

тел. 0894764273
Преди няколко дни мои приятели ми пратиха линк, където да дам гласа си в подкрепа на петицията за българският език.
Аз бях шокиран от факта, че има предложение за изменения в закона, където се предлага българският език да отпадне като официален.
Това за мен е пълна простотия и не далновидство на нашите политици, които играят по свирката на ДПС.
Но не искам да политизирам въпроса.
Работата е там, че преди десетина дни, взех за оптимизация български сайт.
Няколко дни минаха в оптимизация на структурата на сайта, писане на текстове, регистриране в каталози и директории и купуване на места в закрити мрежи от сайтове.
След като бе извършено всичко това и периодически наблюдавах как сайта се ранжира в Гугъл и се кефих на ръста на трафика (150-200 хоста в края на Март, 750 - вчера) ми направиха най-накрая достъп до статистиката на сайта.
Като влезнах вътре, аз просто останах без думи. Ченето ми увисна и не можах в течение на 10-на минути да си събера мислите.
Какво мислите видях там?
Предварително ще кажа, че това за някого може и да е нормално, но за мен това е пълно невежество
Имаме търсене по думите:
mebelen magazin
vrati
mebelni kashti burgas
vrati amerikanska cheresha
promocii
pluzga6ti se vrati


мдаааааа, българския език си отива безвъзвратно.
Нима някой може да предположи, че в сайта ще има описания с такива комбинации???
На кой в главата му изобщо идват такива мисли?
И обикновенно този който търси мебели, се предолага че е поне на 20 и няколко години минимум, т.е. това не е пубертет или ученик, който така пише, че му е по-лесно (според собствените му думи), а според мен от неграмотност, защото той на български просто не може да пише.
Ако такава тендеция се запази, то при оптимизирането на сайтовете, все повече внимание ще трябва да се обръща на този вид писане, защото явно е че това са целеви клиенти и тяхната неграмотност не ги прави неплатежоспособни.
Така че колеги оптимизатори, чакат ни трудни дни :)
И пишете все пак като грамотни българи :)
Липсата на кирилизатор не е оправдание, той не липсва - lipsvat purvite 10 godini v razvitieto na usera
 
Re: Българският език и СЕО

Пич, аз пък нямам нищо против този трафик, защото е абсолютно таргетиран (имам един клиент за рокли и т.н. - нямаш си идея там за какво става дума!), но с този трафик летят и запитвания, и продажби, гугъл сам си транслира шльокавицата - всеки печели ;D
 
Re: Българският език и СЕО

Нормално, откакто вкараха тази транзлитерация и аз наблюдавам повече търсения на "шлъоковица", отколкото на български. Те и за това я вкараха де, за да може да угодят и на хората, които пишат така.

Друг е въпросът дали това е за добро или зло. Примерно сайта за свалячи имаше най-много посещения по думата жени. Сега тази дума е изместена от думата jeni и то с тоста повече посещения.

Не мога да си обясня кои са тези хора, но явно ги има, щом пишат така.
 
Re: Българският език и СЕО

Аз за първи път се хващам с български сайт, за това и бях шокиран :)
Всичките проекти които съм имал са били руски.
И на руснаците в това отношение, шапка им свалям!
За повече от 5 години тук, не съм видял нито едно писмо написано на латиница.
В нито един чат няма да видите такава простотия.
Всичко според мен е до възпитание и образование.
И разбира се интернет-клубовете имат огромна вина, защото много от тях не слагат кирилизатори и до ден днешен.
Аз не съм казал, че имам нещо против :)
Трафика си е трафик - клиента доволен и аз доволен, а и тоя дето търси се надявам да е доволен.
Но това не трябва да е норма, а по-скоро изключение, но при нас това е станало нещо нормално... за съжаление
 
Re: Българският език и СЕО

мен пък са ми още по-странни тези който търсят в гугъл адреса на сайта - webmasterbg.org
големите сайтове имат по много трафик от това ...
 
Re: Българският език и СЕО

А колко ли от тези търсения на шльокавица се дължат на грешка? Предполагам значителен.

На мен често ми се случва да забравя да превключа клавиатурната подредба и директно да търся български думи на шльокавица или английски на кирилица.
 
Re: Българският език и СЕО

ilieff, точно...
И аз така - в нас пиша на БДС (фонетиката така и не я научих и харесах), сменям с shift+alt... До сега, което съм видял, 1 от 30 е като мен - бдс само + shit+alt...
 
Re: Българският език и СЕО

Ами няма нищо странно - наблюдавал съм доста хора които не са кой знае колко "на ти" с компютъра - някои ако имат някакъв тулбар се бъркат и пишат сайта в тулбара за търсене, вместо в полето за адреса, а други - пишат си го в гугъл, защото някои им е казал че чрез гугъл се влиза в сайтове и те така си влизат :)

Като правя сайтове, винаги тествам сайта като пускам майка ми и някои по-възрастни роднини и гледам как работят - много често правят нещата по такъв начин по който на мен и през ум не ми идва да ги направя :) Преправям си сайта според техните действия и се оказва че много потребители са правили същите или подобни действия като възрастните ми роднини :)


мен пък са ми още по-странни тези който търсят в гугъл адреса на сайта - webmasterbg.org
големите сайтове имат по много трафик от това ...
 
Re: Българският език и СЕО

Да, майка ми също не може да използва адрес бара, google е като хоум пейдж и оттам... :confused:
 

Горе