SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

azsym

New member
Хипотетична ситуация: имам фирма в БГ и оборот 45 000 лв / месец (напр. но винаги няколко десетки хиляди). Кой е най-добрия начин да се платят най-малко данъци на тая сума? Тук не слагам реинвестиране на печалбата и тн.
Ако имам разходи за персонал и др. 5000/месец, остават 40 000 лв. Тук не слагам моята заплата.
Без да съм счетоводител и без да съм питал такъв, на пръв поглед сметката излиза следната:
1. Ако аз съм управител и се осигурявам/получавам 650 лв/м - дължа 274лв/м като данъци и осигуровки. Т.е 12*270=3240 лв/г +((40 000*12)-3240)*15% <данък печалба + данък дивиден>)= 74 754 лв/г данъци и такси на 480 000 лв.(~15.55%)
2. Ако обаче аз си плащам заплата от 40 000 лв/месец тогава дължа 4600 лв (това осигуровки на работник и фирма). Това *12 = 55200 лв на 480 000 лв/ (11.5%).

Тия сметки верни ли са? Щото ако е така и имаш голям оборот (а и за по-малък) по-добре да си даваш всичко като заплата.
 
Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Къде ти е ДДС-то? Първо от там почни, то ще ти е поне 5-7000... на месец
 
Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Дейността е такава, че няма стока/консумативи. ДДС е над този оборот и се плаща от клиента, така че няма значение.
Ако сметката е верна, това е 5% разлика, никак не е малко. Прави ли се често?
 
Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

а защо си "разпределяш" дивидент, след като се предполага, че си едноличен собственик?
 
За: Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Защо да поканва НАП?
Всичко му е чисто и легално, още повече явно е нещо в сферата на консултациите, където НАП са свикнали на големи доходи на физически лица (справка - Доган ;) ).

Някъде бях гледал броя на хора с декларирани доходи над 100к на месец - имаше много :)
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Ситуацията изглежда прекалено хипотетична, дори и консултантска дейност с 45 000 месечен оборот носи поне 5 000-10 000 лв разходи, разбира се ако е реална дейност. Така че вместо да ги мислиш данъците първо се докарай до 45 000 месечна печалба, пък тогава ако толкова ти пука за данъците отдели 1000 лв на месец за правилния счетоводител и ще ти даде разумни съвети, не като от форум:)))
 
Re: За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Re: За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Ситуацията изглежда прекалено хипотетична, дори и консултантска дейност с 45 000 месечен оборот носи поне 5 000-10 000 лв разходи, разбира се ако е реална дейност. Така че вместо да ги мислиш данъците първо се докарай до 45 000 месечна печалба, пък тогава ако толкова ти пука за данъците отдели 1000 лв на месец за правилния счетоводител и ще ти даде разумни съвети, не като от форум:)))

а ти май яко мразиш да четеш...или още не си изтрезнел

Хипотетична ситуация: имам фирма в БГ и оборот 45 000 лв / месец
Ако имам разходи за персонал и др. 5000/месец, остават 40 000 лв.
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

На прав път си. Това си е напълно легален и разумен начин. Не съм сигурен дали е възможно да падне под 12-12,5%, но пък по начина с разпределяне на дивидента идва около 14,5-15,5 а при големи суми и 2-3% са си доста. Със заплата на управителя става най-чисто, мисля че за суми над 9-10 хил/месечно излизаше сметката. Пак е добре да се посъветваш с читав адвокат и счетоводител, има и други разумни и легални начини за намаляне на данъците.
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Аз не разбрах как ги изчисли тези осигуровки 4600 лв на месец? На какъв доход ги изчсиляваш? Според твоите изчисления тези 4600 лв включват ли ДОДФЛ или не?
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Като че ги е сметнал, някак. Осигуровките при 2200 излизат към 570, данъка при заплата от 40000*10%=4000 което общо е към 4600
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Като че ги е сметнал, някак. Осигуровките при 2200 излизат към 570, данъка при заплата от 40000*10%=4000 което общо е към 4600

Пише само осигуровки, а не осигуровки плюс ДОДФЛ, за това питам.
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

По-скоро ти не четеш това което ти се казва

5 000-10 000 лв разходи
това са без персонал - с 5 000 лв, всичко си е направо фантазия, не хипотеза

отдели 1000 лв на месец за правилния счетоводител и ще ти даде разумни съвети

И един съвет от човек, който ги изкарва тези пари, да верно с над 10 пъти по-голям оборот, когато имаш тези приходи не се занимавай да правиш сметки за 500 лв, а търси начин да ги запазиш и увеличиш!
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Що пък да е фантазия? Чиста реалност си е. Дай сега, ти като не знаеш такава схема, то тя да не съществува. Един познат с разходи от 1500-2000 ги вадеше толкова на месец, законно и с голям риск. За кратко, но ги вадеше :)
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

няма фантазии тука :) правиш един мега популярен сайт и си готов. та да не навлизаме в това дали е постижимо или не.

по тъпроса ... начини за изкарване на парите от фирмата има различни. я ще е със заплата, я със граждански договор, я с покупка/продажба на нещо, но всичко зависи от сферата на дейност. затова хващаш точната сфера и се оглеждаш за счетоводител поне за консултация... то при такива обороти няма да е само консултация де :)
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Максималния осигурителен доход не е ли 2200 лв./м?
 
Re: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Така, де - traki това е написал.
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Ако искаш всичко да ти е законно и да не се занимаваш с кокошкарски работи варианта със голямата заплата е много приемлив. Бих казал най-добрия начин да си икономисаш законно някой лев данъци. Преди бях изчислявал че при печалба над 10.5 К на месец е по-изгодно да ги вадиш през заплата отколкото през дивиден. Изчисленията бяха правени при 2000 лв. макс. ос. доход. Сега е 2200 и вероятно критичния праг от който нагоре има далавера да си на голяма заплата е малко по-висок. И да минималния възможен данък при огромна заплата пада до 11.5 % вместо 14.5% при данък печалба и дивиденти.
 
За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

За: Въпрос за фирма в БГ и начин да се плащат по-малко данъци

Сега много вървят "заеми на физически лица" от фирма, но не решава въпроса до край. :)
 

Горе