SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Дискусия: Линкус

Re: Дискусия: Линкус

Аз съм с 2 ръце за Линукс. Ползвал съм и съм доста по-доволен. Вярно в началото докато привикнеш и докато настроиш системата си е малко тегаво, но свикнеш ли веднъж си железен :) Въпреки това винаги когато си инсталирам Линукс ми се преиграва на някоя игричка, която за нещастие върви само под WIN или просто ми трябва спешно определена програма, която липсва из библиотеките за софтуер за Линукс.

Истината е една, Линукс-а е предимно насочен за управление на мрежови ресурси и е като рай за повечето програмисти, но откъм забавление леко куца, но предполагам до няколко години и това ще се оправи.

Моята препоръка като цяло е:
Ако ползваш предимно интернет, гледаш филми и слушаш музика - по-добре започни да привикваш с Линукс-а, но ако ти се налага да играеш игри, да ползваш специфични програми които нямат стойностна алтернатива под Линукс, по-добре си купи лиценз за Windows.
 
Re: Дискусия: Линкус

Съветите с LiveCD за мен не са правилни. По-добрия вариянт е да използва някой софтуер за емулация, да речем virtualbox. Дистрибуциите са много разностранни. Някои се държат добре с определен графичен мениджър, а други са изградени върху определен. За пример мога да дам eLive и gOS, които определено ползват най-красивия, а и лек графичен мениджър - enlightenment. Други като Убунту ползват Гном, а кУбунту - КДЕ. Всичко е въпрос на вкус. За това, ако не си сигурен в това което търсиш, най-добре си направи една виртуална машинка и пробвай. Като за най-стабилна бих посочил CentOS и останалите rhel базирани дистрибуции. Като най-потребителски (новобрански (без да се обиди някой)), бих посочил OpenSuse. Моя съвет е да пробваш сусе-то, а ако си решил да ползваш някоя дебиан базирана дистрибуция - инсталирай си дебиан (Убунту е базирано на дебиан, както и събратята му Кубунту,Хубунту и т.н.) - всички те ползват експиременталния клон на дебиан (макар и с леки подобрения). Ако искаш стабилна система - отбягвай ги :)
А за спора Win/Linux - всеки с нуждите си, няма нужда да се коментира това.
 
Re: Дискусия: Линкус

на notepad++ заместителя е Geany :)
Ето как изглежда

Работил съм с Geany и мога да кажа, че въобще не ми допадна. (Ползвах го за PHP).
Нотепад++-а не го ползвам за IDE, а за редактор на всичко... Е няма заместител. :)
Иначе сносна алтернатива под Линукс за ПХП е NetBeans, но предвид платформата, на която е писан си остава в пъти по-бавен от PHPEd например, a последното работи само с Вино-то.

Два пъти по 6 месеца изкарах с версии на Убунту. Впечатленията ми бяха повече от добри (то след като бях ползвал Slackware всичко е цвете.. :D ), но навика и някои програмки просто много са се закрастили и не ми дава същото удобство за работа, пък и по принцип. IMHO

ps - чета все хубави неща за Убунту 10.4, но аз ли недовиждам или не се намира х64 версия?
ps 2 - видях.. скатано леко :)
 
Последно редактирано:
Re: Дискусия: Линкус

Хайде и аз да се включа в дискусията за Линукс.

Мога да изреда 1000 причини, поради които да ви накарам да използвате Linux - и същевременно не мога да се сетя за нито една причина, поради която да използвате WIN...

Аз ще ти кажа 1 причина да ползвам и Уин, ако не ти стига веднага се сещам и за още една!
Номер 1:
DX, разбирай дегенерацията хикс
1226875823734_f.jpg


А сега искам ти да ми кажеш 1000 причина да ползвам Линукс

Не виждам защо изобщо я има тая тема, който е под дилема дали да минава на линукс или не - в нета си има ПРЕдостатъчно четиво!
Аз си ползвам линукс, в частност Убунту и си щракам с пръсти от густо, кеф ти тва кеф ти онова, кеф ти си прекомпилираш ядро, кеф ти компиз кеф ти конку ...
 
Re: Дискусия: Линкус

Здравейте. Мисля, че започнахте да отклонявате човека малко от това за което пита. Според мен също най- добрият вариант да се запознаеш с GNU/Linux е като си изтеглиш няколко LIVE дистрибуции(Gnome и KDE) за да ги разгледаш на ниво- BASIC .

Ако на ниво BASIC някой дистро ти допадне ти предлагам да направиш това което cloxy предложи. На една по- старичка машина или каквото и да е просто да няма друго на нея да инсталираш една дистро(дистро е GNU/Linux дистрибуция) понеже инсталацията за първи може да ти се стори странна, но след като я направиш веднъж ще ти бъде като детска играчка.

Друг също не лош вариант е ако нямаш машина , да пробваш с някаква виртуална машина- VMware. Там също можеш да инсталираш която си избереш дистро.

Всичко което ти беше необходимо като информация на първо време според мен го имаш вече. Сега ти остава да попиташ или да си избереш диструбиция която да пробваш и евентуално да задълбочиш.

За повече информация може да ползваш:

1. Преди 4-5 години бях писал едно кратко ръководство(за един семинар на същата тема).- http://dhstudio.eu/gnulinux_workstation.html . Това ръководство е вече старо, но ще ти бъде полезно 100%(Има неща които като рибите не остаряват).
2. http://www.linux-bg.org - Портал за всички които ползваме свободен софтуер. Там можеш да получиш страшно много полезни новини,статии, съвети и най- вече съмишленици.

PS: Сетих се, че правихме семинар на тема "Линукс? Да той е чудесен за работна станция ver. 1.0" и смятам, че развитите въпроси които направихме с колегите лектори ще ти бъдат много полезни. Ще се постарая да ги намеря и да ти ги споделя.
EDIT:

Качих ги след (има няма 4-5 години) с идеята да са полезни и на други хора:

GNU/Linux - автор Мартин Петров
GNU/Linux Дистрибуции - автор Мартин Петров
Умения за инсталиране на Gnu/Linux - автор Мартин Петров
Основните команди за работа с Гну/Линукс - автор Мартин Петров
KDE- автор Милен Неделчев
Графични среди под GNU/Linux - автор Георги Георгиев
Примерна инсталация на Fedora Core 4- автор Андон Николов
GNU Движение за Отворен код/ Въведение в свободният софтуер. - автор Георги Георгиев
Положителни и отрицателни черти на Gnu/Linux - автор Мартин Петров
Историята на GNOME - автор Георги Георгиев

Хайде сега. Ти си на ход :)

PS: Мисля, че е редно да се оправи заглавието "Дискусия: Линкус" -> "Дискусия: ГНУ/Линукс"
 
Последно редактирано:
Re: Дискусия: Линкус

Благодаря за мненията, надявдам се да има и още.
Сетих се за нещо, което може би ще е пречка да махна Win.

Лаптопа с който борява е що годе нов ( няколко месеца ) има доста функции по него от рода на пада, който свети, а като се пусне става мултимедийен пад, а за тази цел иска отделни драйвери. Та в началото качих 7ца, но повечето неща по лаптопа не ми тръгнаха, тъй като драйверите които вървят с лаптопа са само за виста. Гледах в сайта на производителя - ударих на камък.
 

Горе