SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Запетая след Изглежда че/Въпреки че?

scoobydoo

Know you can!
Здравейте.

Пише ли се запетая след Изглежда че/Въпреки че, ако са в началото на изречението?

Поставете запетаите в тези изречения примерно. Умишлено махам всички запетаи, за да не ви подведа.

Код:
Изглежда че компютърът на Пешо се повреди отново.
Изглежда че съм доста прост.
Въпреки че вече закусвах съм отново гладен.
Въпреки че вчера беше петък 13-ти не ми се случи нищо лошо.

Мерси.
 
Re: Запетая след Изглежда че/Въпреки че?

Ето верния вариант:

Изглежда, че компютърът на Пешо се повреди отново.
Изглежда, че съм доста прост.
Въпреки че вече закусвах, съм отново гладен.
Въпреки че вчера беше петък 13-ти, не ми се случи нищо лошо.

Ако имаш "въпреки че" или "само ако", тогава се поставя запетаята пред самия израз, а не по средата.
 
Re: Запетая след Изглежда че/Въпреки че?

Не се ли смятат за някакви цели изрази, които не трябва да бъдат разделяни?
Както е на тези примери:
Например: "Отидох на срещата, въпреки че валеше силно." или "Имам свободно време следобед, така че можем да се разходим"
(източник)
 
Re: Запетая след Изглежда че/Въпреки че?

Здравейте.

Пише ли се запетая след Изглежда че/Въпреки че, ако са в началото на изречението?

Поставете запетаите в тези изречения примерно. Умишлено махам всички запетаи, за да не ви подведа.

Код:
Изглежда че компютърът на Пешо се повреди отново.
Изглежда че съм доста прост.
Въпреки че вече закусвах съм отново гладен.
Въпреки че вчера беше петък 13-ти не ми се случи нищо лошо.

Мерси.
Първите две са прости изречения, така че в тях няма запетаи. Другите две са сложни съставни изречения, в които двете части се разделят със запетая, но това не е поради наличието на Изглежда че/Въпреки че.
Тези изречения могат да изглеждат и така:
Код:
Отново съм гладен, въпреки че вече закусвах.
Вчера не ми се случи нищо лошо, въпреки че беше петък 13-ти.
Тогава запетаята се явява пред въпреки че, което си е според граматиката. Надявам се да съм помогнал. :)
 
Re: Запетая след Изглежда че/Въпреки че?

Аз май съм склонен да повярвам на diabolic.bg. Ако приемем че изречението
Отново съм гладен, въпреки че вече закусвах.
е правилно, няма причина да се добавят други запетаи ако просто разместим двете части на изречението.
 

Горе