SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Защо дори позитивните SEO сигнали понякога могат да навредят?

cloxy

Super Moderator
Екип

В днешното ми видео споделям мои теории за това как Google използва информацията, която е събрал през последните 3 месеца за даден сайт. И как по този модел дори позитивните сигнали е възможно да навредят на класирането временно. Приемам всякакви коментари и критики. Не е точна наука, така че съм готов да правя още експерименти.

Източник с по-добро качество: https://www.cloxy.com/blog/positive-signals/
 
Супер си, @cloxy . Тъкмо си ми по темата, защото имам един много странен въпрос, който мисля, че доста хора биха си задали. Имайки предвид, че слагаш и двата им тула в сайта им - GA & GSC, това събиране на информация не играе ли лоша роля, когато Google реши, че прекалено добре се ранкаваш за сериозни кл. думи и фрази, а в същото време не те вижда в платените му реклами. Та въпросът ми е има ли някакво "изнудване", когато е събрал нуждите данни, а на практика ти докарва бизнес без да връщат (да му се отблагодаряваш) с платени реклами? Това "знаене" кое какво около сайта ти би ли могло да бъде с обратен ефект за него? Имам преки наблюдения върху такива проекти, при други не се наблюдава, при някой се наблюдава (и реално собственика е принуден да налива вече в платените резултати) или просто мое внушение. Мерси много.
 
Супер си, @cloxy . Тъкмо си ми по темата, защото имам един много странен въпрос, който мисля, че доста хора биха си задали. Имайки предвид, че слагаш и двата им тула в сайта им - GA & GSC, това събиране на информация не играе ли лоша роля, когато Google реши, че прекалено добре се ранкаваш за сериозни кл. думи и фрази, а в същото време не те вижда в платените му реклами. Та въпросът ми е има ли някакво "изнудване", когато е събрал нуждите данни, а на практика ти докарва бизнес без да връщат (да му се отблагодаряваш) с платени реклами? Това "знаене" кое какво около сайта ти би ли могло да бъде с обратен ефект за него? Имам преки наблюдения върху такива проекти, при други не се наблюдава, при някой се наблюдава (и реално собственика е принуден да налива вече в платените резултати) или просто мое внушение. Мерси много.
Според мен конкретно за Google Ads няма подобен вид зависимост. Google наистина се опитват да изолират двете системи и те да не си влияят.
Понякога обаче, Google Ads кликове Google ги отчита като органични. Случва се в някои ниши/държави и при определени фактори чисто поради технически причини. И от там се появяват съмнения за обратното - че Google Ads рекламире помагат за SEO.

Но при нормални условия, когато Google има достатъчно изочници на информация, Google Ads не само че не помагат, но според мен вредят. Защото ти нарушават органичния CTR. Тоест, вместо потребителят да ти кликне на органичния резултат, клика на рекламата, от което органичният получава по-нисък CTR. Но и там Google се опитват да намалят зависимостите, реално това кликане на рекламата спира броенето на всякакъв CTR при търсенето. И все-пак пропуснатият клик е налице и вреди.

Като обобщение, двете системи се опитват максимално да ги изолират. Не винаги усляват. В някои случаи Google Ads вреди не SEO, в други помага. Като цяло ефектът се балансира, а това е целта и на Google.
 
Да, къде умишлено, къде не, мислех, че малко са навързани нещата. И аз съм забелязал, че не добре регулираните PPC кампании могат да изядат бюджета при несинхорнизиране с органика. Но тук няма как да се сърдим на Google все пак може нарочно да целим доминация за бранд име, което по-принцип по дефолт трябва да ни се полага, но това е друга тема.
 
И аз смятам, че има зависимост. Гугъл може да събере много бързо данни за един сайт, ако той започне да набира популярност. От това за какво е и какъв трафик има, така и за линк профила му.

Пуснеш ли го по платените рекламни, вече няма нищо скрито покрито от тях. ;)
 
Съгласен съм много с нещо от видеото, което постоянно се греши. Дори и най-добрите го правят, за да угодят на клиента докато му изпълняват off page SEO-то. Това е блъскането на много линкове в кратки срокове, което е абсолютно противопоказно за нов сайт, с който Google тепърва се запознава. Според мен линк билдинга трябва да се прави умно и логично. В началото абсолютно и изцяло изчистване на оп пейджа, после следва пускане на няколко линка, да се броят на едната ръка в рамките на месец, след това леко засилване, малко повече и така да се поддържа някакво ниво. Бавно но славно. Агресивното трупане на линкове ще доведе определено обратния ефект. Всички искат резултати в кратки срокове и от там започват да идват проблемите. ;)
 

Горе