SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как се преименуват URL-и?

Lilacor

SEO addict
Привет, хора!

Имам следният въпрос. Искам да преименувам URL-ите на сайта си (поне тези на основните му секции, ако ще е прекалено трудоемко да променя всичките) така, че да съдържат ключова дума след slash-a (наклонената черта), например:

http://programata.bg/?p=21&l=1&c=1

да стане:

http://programata.bg/cinema .

Споделяйте различни начини, за предпочитане - по-лесни, ако изобщо има такива. Единственото, което със сигурност разбрах от ровенето в Гугъл по въпроса е, че ще трябва да бърникам по .access файла и оттам да редиректвам с 301 redirect всички стари линкове по сайта към новите такива... sound like a shitty job to me :(

Благодаря предварително!
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Старите URLs трябва да редиректват (препоръчително с 301) към новите.
Поставя се sitemap.xml със старите URLs и се следи Г какво индексира.
Когато в индекса на Г се обновят, което според мен на programata.bg ще стане бързо, слагаш sitemap.xml с новите URLs.
И през цялото това време следиш за дублиращи се URLs
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Старите URLs трябва да редиректват (препоръчително с 301) към новите.
Досега не съм открил начин новите УРЛ да редиректват с вътрешен редирект към старите, а старите - с външен към новите. Получава се безкраен лооп.
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Старите URLs трябва да редиректват (препоръчително с 301) към новите.
Ясно, мерси, но ще съм благодарен за повече подробности - кое, как, защо? :)
Поставя се sitemap.xml със старите URLs и се следи Г какво индексира.
Има ли значение, че сайтът си има Site Map или трябва да се прави наново?
Когато в индекса на Г се обновят, което според мен на programata.bg ще стане бързо, слагаш sitemap.xml с новите URLs.
И през цялото това време следиш за дублиращи се URLs
Как и къде да следя за тях? И от какво съдиш, че ще стане бързо?
Мерси на всички отзовали се...
 
Re: Как се преименуват URL-и?

едва ли някой би Ви го направил без пари, все пак става въпрос за доста голям и известен сайт.
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Нали ти казах. Постни тук http://forum.modrewrite.com и ще ти отговорят. Писал съм там и ми хелпнаха много.
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Самият mod_rewrite не е толкова трудоемко занимани. Но ще трябва да се правят промени, по самата навигация и по някои динамични части на сайта. Нямате ли програмист, който да го поддържа този сайт?
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Нямате ли програмист, който да го поддържа този сайт?
Имаме, разбира се, но въпросът е, че аз не мога да си отговоря на въпроса докъде се простират нещата откъм компетенция. Докъде се простират възможностите на SEO-то (в моя случай, без почти никакъв дивелъпърски опит) и къде си трябва програмист. Затова задавам тук въпроса си. Идеята ми е да си свърша колкото се може повече неща сам, разбира се, такива, които са по силите ми, без да прибягвам до специализирана помощ... :)
 
Последно редактирано:
Re: Как се преименуват URL-и?

Ами, това си е работа за програмиста. Ще трябва доста да се пипа по кодовете.
Главно за да се добавят променливите които искаш да излизат в URL.
Например вместо динамичния адрес да е '/?c=1' трябва да е '/?c=cinema' за да можеш да включиш името на категорията във вече пренаписаният адрес.
Най-добре го дискутирай с програмиста за техническата страна, но е добре преди това да си наясно какви точно искаш да са новите URL.
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Най-добре го дискутирай с програмиста за техническата страна, но е добре преди това да си наясно какви точно искаш да са новите URL.
Благодаря, явно все пак няма да мога да прескоча "специализираната помощ"... ами, какво... искам да редиректна (каква хубава българска дума:)) поне основните линкове (за 7-те основни секции на сайта + 1 за индекса) към URL-и, съдържащи ключова дума в себе си...
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Lilacor, programata.bg няма свой кодер? Или поне студия подържаща сайта?
Тази информация с какво е релевантна в случая?
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Тази информация с какво е релевантна в случая?
Доста е релевантна _в случая_ .

Програмата.бг ме устройва във офлайн версия за идеята във вид на безплатен журнал-гайд.

Програмата.бг ме устройва донякъде и в онлайн версията в някои моменти в дизайна и идеята (само че без идиотски анимирани банери, направени с левия крак).

А отговор от сорта "да си свърша колкото се може повече неща сам ... без да прибягвам до специализирана помощ" е абсолютна лъжа.

Съвет до автора: обърнете се към програмиста ви и той ще ви разкаже.
Ако няма да ви разкаже, наемете си друг, книжки четете.

А и тези неща не са толкова интересни за задълбаване.
 
Re: Как се преименуват URL-и?

А отговор от сорта "да си свърша колкото се може повече неща сам ... без да прибягвам до специализирана помощ" е абсолютна лъжа.

А според теб защо съм решил за питам за това в SEO форум? Къде виждаш лъжата? Тонът ти не ми харесва. Според мен, ако човек няма с какво да бъде полезен (или не иска да бъде такъв), няма смисъл да пише в теми то този сорт. Няма значение какви са подбудите ми в случая, въпросът е важен, а той гласи "как се rename-ват URLs?" и точка.

Btw, захванах се да чета mod-rewrite форума. Имам въпроси, разбира се, но ще почета още малко, за да мога да ги формулирам правилно :)
 
Re: Как се преименуват URL-и?

Привет, хора!

Имам следният въпрос. Искам да преименувам URL-ите на сайта си (поне тези на основните му секции, ако ще е прекалено трудоемко да променя всичките) така, че да съдържат ключова дума след slash-a (наклонената черта), например:

http://programata.bg/?p=21&l=1&c=1

да стане:

http://programata.bg/cinema .

Споделяйте различни начини, за предпочитане - по-лесни, ако изобщо има такива. Единственото, което със сигурност разбрах от ровенето в Гугъл по въпроса е, че ще трябва да бърникам по .access файла и оттам да редиректвам с 301 redirect всички стари линкове по сайта към новите такива... sound like a shitty job to me :(

Благодаря предварително!
ето какво пишеш в друга тема -

Пич, не съм казал, че сайтът е мой! Работя за тази компания и част от задълженията ми включват SEO дейности... Стига спам, моля, дайте по същество!

ето линк към темата - http://www.webmasterbg.org/showthread.php?p=19703#post19703

Значи на тебе ти плащат да администрираш сайта и идваш тука да питаш как да го правиш?? Еми не се прави така пич, а й отгоре на всичко тук пишеш
.... Искам да преименувам URL-ите на сайта си .....
Е сега, твой ли е или не е??:D
....
В досегашния си супер скромен SEO oпит (няма да крия, че е 2-3 месечен) съм запомнил следните неща ....
скромен, скромен, ама СЕО блог си си направил чак :eek:

Пич с един мейл до собствениците на програмата с линк към твойте мнения и ще изхвърчиш много бързо, по-добре чети, а не експериментирай с чужди сайтове
 

Горе