SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

jab4o

New member
Здравейте,
наскоро се сблъсках с една много неприятна ситуация. Бях извел един онлайн магазин по ключова дума на първа позиция и от там ми звънна конкурентна фирма с запитване да изведа и техния сайт на 1- ва позиция по същата ключова дума, а и ми предлагат по- добър финансов стимул. Кажете ми дали ви се е случвало и как да постъпя? Кое е най- доброто решение в такава ситуация, тъй като е малко сложно (поне за мен).
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Разбира се, че е сложно и аз имам подобен момент. Все пак работим за пари и не мисля че има нещо лошо в това! Според мен след като си го направил веднъж можеш да го направиш пак. Просто трябва да си безпристрастен и това което си направил за първия да го направиш и за втория. Ако нямаш подписан договор с първите че трябва да работиш само с тях се възползвай от офертата, според мен няма нищо лошо в това. Само не трябва да даваш инфо на нито един от двамата ;)
Защото поне при мен имаше такива опити, да ме разпитват как е конкуренцията, какво правят, как го правят и т.н. Просто бъди професионалист и си свърши работата както трябва ;)
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Аз отказвам. Винаги. От морална гледна точка, взел съм поръчка, чувствам се обвързан с нея. Това да прелиташ от клиент на клиент си е курвенска история.
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Аз също се чувствам обвързан разбира се, но това не ми пречи. Разбира се че клиент 1 беше уводемен за това и той нямаше нищо против. Много зависи от клиента все пак, ако клиент 1 не е съгласен бих отказал на клиент 2, но ако няма нищо против, бих се заел и с клиент 2.
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Отказвай или предай на приятел.
Ти как би се почувствал на тяхно място?
Така се приравняваш с агент на недвижими имоти, готов да се мазни и да лъже и в двете посоки, за да лапне две комисионни, без да му пука за клиентите.

Как така клиент 1 няма да има нищо против? баси и клиентите...
 
За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Аз отказвам. Винаги. От морална гледна точка, взел съм поръчка, чувствам се обвързан с нея. Това да прелиташ от клиент на клиент си е курвенска история.

Напълно съгласен!
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Ако нямаш договор за абонаментна поддръжка вземай новия клиент много ясно. Ако имаш договор си работиш с първите и това е, но за еднократна оптимизация, явно е доста ниско конкурентна дума, се захващай с втория и си свиркай.
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Доста тъпа гледна точка, дай по телевизията да рекламират само една водка или само един прах за пране :)
 
За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Ако нямаш договор за абонаментна поддръжка вземай новия клиент много ясно. Ако имаш договор си работиш с първите и това е, но за еднократна оптимизация, явно е доста ниско конкурентна дума, се захващай с втория и си свиркай.

Абсолютно! :)
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Доста тъпа гледна точка, дай по телевизията да рекламират само една водка или само един прах за пране :)

Глупости на търкалета... правиш seo, работиш на месечен абонамент за постигнат резултат. Има два варианта:

1. Вариант 1: Върти-лопата, минаваш на клиента, който плаща повече. Както казах - курвенска история.
2. Вариант 2: Оптимизираш и двата - още по-кофти, някой остава пренебрегнат.

Изобщо, наели са те на месечен абонамент и твоята работа пряко зависи с успеха на фирмата. Друго е ако си програмист и ти кажат "Много ни кефи тоя сайт, направи ни подобен." Тогава прави, но така да се въртиш за подобна услуга е меко казано некоректно, неетично, неморално и т.н.
 
За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Глупости на търкалета... правиш seo, работиш на месечен абонамент за постигнат резултат. Има два варианта:

1. Вариант 1: Върти-лопата, минаваш на клиента, който плаща повече. Както казах - курвенска история.
2. Вариант 2: Оптимизираш и двата - още по-кофти, някой остава пренебрегнат.

Изобщо, наели са те на месечен абонамент и твоята работа пряко зависи с успеха на фирмата. Друго е ако си програмист и ти кажат "Много ни кефи тоя сайт, направи ни подобен." Тогава прави, но така да се въртиш за подобна услуга е меко казано некоректно, неетично, неморално и т.н.

Ще си копирам предното мнение:

Напълно съгласен!
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Глупости на търкалета... правиш seo, работиш на месечен абонамент за постигнат резултат. Има два варианта:

1. Вариант 1: Върти-лопата, минаваш на клиента, който плаща повече. Както казах - курвенска история.
2. Вариант 2: Оптимизираш и двата - още по-кофти, някой остава пренебрегнат.

Изобщо, наели са те на месечен абонамент и твоята работа пряко зависи с успеха на фирмата. Друго е ако си програмист и ти кажат "Много ни кефи тоя сайт, направи ни подобен." Тогава прави, но така да се въртиш за подобна услуга е меко казано некоректно, неетично, неморално и т.н.
Ще се самоцитирам, че май не четеш много ...
Ако нямаш договор за абонаментна поддръжка вземай новия клиент много ясно. Ако имаш договор си работиш с първите и това е, но за еднократна оптимизация, явно е доста ниско конкурентна дума, се захващай с втория и си свиркай.
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

fozzy каза:
Изобщо, наели са те на месечен абонамент и твоята работа пряко зависи с успеха на фирмата. Друго е ако си програмист и ти кажат "Много ни кефи тоя сайт, направи ни подобен." Тогава прави, но така да се въртиш за подобна услуга е меко казано [size=+2]некоректно, неетично, неморално и т.н.[/size]

Нека и аз се самоцитирам, че гледам не си се събудил още. Аз му говоря за морал, той за договори.
 
За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

2. Вариант 2: Оптимизираш и двата - още по-кофти, някой остава пренебрегнат.

Не точно!
Но не бих казал пренебрегнат а по-скоро догонващ! Все пак ако съм работил по услугата на клиент 1 примерно 5 месеца, няма как клиент 2 да е там за 1 месец.
Колеги, тая тема както и всичко от живота е с две гледни точки, ЗА и ПРОТИВ!
Никога не съм казвал на клиент че работя само с него, ако това да не е така. Ако имам и друг винаги бих казал, ако клиент 1 е против, винаги бих се съобразил с него.
Както казах и по-горе аз имам такъв случай и работя по два сайта но има една голяма разлика разлика. При клиент 1 тези продукти обхващат не повече от 10% от сайта му. При клиент 2 този процент е 100%.
Клиент 1 ми каза че тези продукти при него са само за "пълнеж" и затова не им дава много зор, и затова няма нищо против да работя с клиент 2. Защото той не му се явява като основен конкурент ;)
За мен е важно да бъда коректен към клиентите си, ако те нямат против трябва да съм ЛУД да откажа поръчка. :D
 
Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Уведомяващ първия, че има еди-каква си оферта от конкурент. Ако не им се плаща като на вторите, ги вземаш.
Макар че, първите може да си помислят, че по този начин само ги изнудваш.
 
За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Re: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Хайде и аз да кажа.
1. Най важното при услуги от рода SEO и не само е да се пише договор. Ние нямаме навици да пишем договори, а трябва. След като има договор няма да има неясноти след това.
2. По конкретното питане. Ако има договор (или дори устна договорка) за някакъв вид абонамент във врмето ще трябва да се спази или поне да се говори с клиент 1 за евентуално по-добра цена. Ако е само еднократно свършена работа според мен няма проблем да хващаш другия.
Защото ако работата е еднократна след 3 години, примерно, като си работил еднократно по 10-15 вида думи какво правиш. Спираш дейност защото всички други запитвания са за тези думи по които си работил за друг клиент.
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Благодаря за мненията, въпреки че са доста полюсни. И аз мисля че да прескачам от клиент на клиент си е *** неетично, затова и уведомих клиент 1 и той ми каза, че няма проблем, но с "половин уста" и аз реших и успях да предложа на клиент 2 да променим ключовите думи, които се припокриват с желанията на клиента и са даже по- конкурентни и с повече търсения. Направи една прИмоция и го спечелих.
Благодаря отново за отговорите!
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Благодаря за мненията, въпреки че са доста полюсни. И аз мисля че да прескачам от клиент на клиент си е *** неетично, затова и уведомих клиент 1 и той ми каза, че няма проблем, но с "половин уста" и аз реших и успях да предложа на клиент 2 да променим ключовите думи, които се припокриват с желанията на клиента и са даже по- конкурентни и с повече търсения. Направи една прИмоция и го спечелих.
Благодаря отново за отговорите!

За мен грешката си я направил, още като си казал на първия, за втория.
Човека веднага е реагирал защитно, "не мерси".
Някой спомена по-горе, че е възможно да си мисли че искаш да го цакаш.
Това е първата мисъл която му е минала.

И вече дали ще приемеш офертата на втория или няма, ти вече си загубил доверието на първия... от тук нататък, както и да постъпиш все тая :)
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За мен грешката си я направил, още като си казал на първия, за втория.
Човека веднага е реагирал защитно, "не мерси".
Някой спомена по-горе, че е възможно да си мисли че искаш да го цакаш.
Това е първата мисъл която му е минала.

И вече дали ще приемеш офертата на втория или няма, ти вече си загубил доверието на първия... от тук нататък, както и да постъпиш все тая :)

Не съм съгласен тука. Няма как да не му кажа, по- добре да знае отколкото да изкарам другия сайт пред него и да разбере че съм аз или да не разбере и аз да му взимам пак парите.
А относно това да си е помислил, че го изнудвам, няма как да стане тъй като аз не му искам повече пари или друго. Просо го информирам.
 
За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

За: Как се процедира при конкуренция между ваши клиенти?

Преди време исках определен сървис от Cloxy, пича ми писа че работи друг сайт в нишата и ми отказа-това е единственото правилно!
Всичко друго е класически конфликт на интереси и е неморално(както са посочили колеги).
 

Горе