SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Канибализиране - решение

ianis-build

Active member
Здравейте,
Две от страниците на сайта ми (началната и една вътрешна) се класират една под друга, по основната ми кл. дума
Премахнах целият текст от началната, но не се махна от резултатите по кл. дума. Един колега от форума ми каза да направя редирект от вътрешната към началната, но аз искам да попитам повече хора, за да предприема най-доброто действие.
Ще съм много благодарен на всеки, който даде съвет.
 
Ако сайтът е брандов, аз лично бих направил заглавието на началната да е само брандът и щом се класира вътрешната, да я натисна именно нея. Реално тя е по-тясно таргетирана, следователно по-релевантна и по-силна.

Разбира се, постарай се тази вътрешна страница да е ценна и полезна. След това дори линкването към такава страница е по-лесно и по-малко подозрително.
 
щом се класира вътрешната, да я натисна именно нея.
Сайта е бранд (ianis-build.eu), а вътрешната страница си е класирана и стой точно над главната в резултатите.
Споделете мнение за редирект от вътрешната към началната. Добра идея ли е?
 
Защо ще насочваш вътрешна към началната? Това е безумие!

Всъщност трябва да се радваш че така се получава. Ще ти го обясня малко по-нагледно със автомобили. Представи си голям германски производител нека да го наречем Порши за неговите автомобили. Нека те да са 119, 449, 719, АнамераПана, Йенка и т.н.. Когато бай Мюлер търси в някоя търсачка - примерно 10^100 и търси "Порши 119 цена" напълно логично е да бъде вкаран във някоя вътрешна страница където тази информация ще бъде описана, индексирана и полезна за потребителя. Няма никаква логика търсачката да го стовари на основната страница и да остави потребителя да броди из сайта да си открие информацията. Това би било лош подход. Има и по-лош ако се използват т.нар. doorway pages където даже потребителя да бъде стоварен и в информация за друг модел на горния производител.

В днешно време алгоритмите за индексиране и оцена са изключително сложни и всъщност трябва да се радваш, че вътрешна страница се класира. Както Васил по-горе е описал това, че е вътрешна я прави по-специализирана и съответно по-ценна (чуваш ли песента на колибрито?). В днешно време е напълно нормално вътрешните страници да са индексирани над главните, както и е напълно нормално по-голямата част от трафика да ти идва точно от такива вътрешни страници.
 
Благодаря ти за съвета. Аз не искам да насочвам вътрешната страница към началната (Просто така ме посъветваха), а да премахна началната по кл. дума , за да няма "канибализиране"
От създаването на сайта, той винаги се е класирал с вътрешната страница. Това което ме притеснява в момента е, че двете страници си крадът от позициите.
 
Съветът беше мой и беше даден като краен вариант (главната страница съдържаше подробно описание и на практика нямаше нужда от втора страница описваща същото), но ми харесва, че си пренебрегнал другите ми съвети и си се спрял на него :) Има страшно много неща, които трябва да се променят по сайта ти и е хубаво, че си пооправил някои от тях, даже си дръпнал с няколко позиции напред.

Прав е Васил като казва да наблегнеш на бранда по главната страница и правилно си се ориентирал, но самата главна страница в момента съдържа същите картинки, които се намират и на другата страница, с която се индексираш и се получава дублирано съдържание.
 
Съветът беше мой и беше даден като краен вариант (главната страница съдържаше подробно описание и на практика нямаше нужда от втора страница описваща същото), но ми харесва, че си пренебрегнал другите ми съвети и си се спрял на него :) Има страшно много неща, които трябва да се променят по сайта ти и е хубаво, че си пооправил някои от тях, даже си дръпнал с няколко позиции напред.

Прав е Васил като казва да наблегнеш на бранда по главната страница и правилно си се ориентирал, но самата главна страница в момента съдържа същите картинки, които се намират и на другата страница, с която се индексираш и се получава дублирано съдържание.
Отново ти ти благодаря за съветите. Наистина след като промених нещата, които ме посъветва сайта дръпна малко напред, за което ти благодаря!
 

Горе