SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Къде ми е темата?

BulNews

New member
Днес пуснах тема в раздел "Пазар" в която търся да купя мейл лист на български фирми. Сега забелязвам, че я няма. Някой ще ми обясни ли какво се е случило с нея?
 
Re: Къде ми е темата?

нищо фатално, просто не искам форума да прекрачва границите на закона.
 
Re: Къде ми е темата?

нищо фатално, просто не искам форума да прекрачва границите на закона.
Формално спама не е незаконен в БГ... де да беше! :( Все пак браво за чистката, само така.
 
Re: Къде ми е темата?

Формално СПАМ-а е много незаконен в България и според Закона за електронната търговия има сериозни (или не чак толкова сериозни) санкции :

Чл. 23. (1) Доставчик на услуги, който извърши или допусне извършването на нарушение по чл. 4, чл. 5, ал. 3, чл. 8, ал. 1, чл. 9 или чл. 10, се наказва с глоба в размер от 200 до 1000 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
(2) В случаите по ал. 1 на юридическото лице или на едноличния търговец се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2500 лв.
(3) При повторно нарушение глобата по ал. 1 е в размер от 500 до 1500 лв., а имуществената санкция по ал. 2 - в размер от 1000 до 4000 лв.

Чл. 24. (1) Доставчик на услуги, който извърши или допусне извършването на нарушение по чл. 6, ал. 1, 3 или 4, се наказва с глоба в размер от 250 до 1500 лв., ако деянието не съставлява престъпление.
(2) В случаите по ал. 1 на юридическото лице или едноличния търговец се налага имуществена санкция в размер от 500 до 2000 лв.
(3) При повторно нарушение глобата по ал. 1 е в размер от 500 до 2500 лв., а имуществената санкция по ал. 2 - в размер от 1000 до 4000 лв.
 
Re: Къде ми е темата?

де да беше...

Непоискани търговски съобщения
Чл. 6. (1) Доставчик на услуги, който изпраща непоискани търговски съобщения по електронната поща без предварително съгласие на получателя, е длъжен да осигури ясното и недвусмислено разпознаване на търговското съобщение като непоискано още с постъпването му при получателя.
(2) (изм. доп. ДВ бр. 105/2006 г.) Комисията за защита на потребителитеводи електронен регистър на електронните адреси на юридическите лица, които не желаят да получават непоискани търговски съобщения, по ред, определен с наредба на Министерския съвет.
(3) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на електронни адреси, вписани в регистъра по ал. 2.
(4) Забранява се изпращането на непоискани търговски съобщения на потребители без предварителното им съгласие.
Според горното, ако напиша, че спама е спам, мога да си го разпращам, стига тези на които го пращам да не са във въпросния регистър и да не са ми "потребители". Също е написано за "търговски" съобщения т.е. разпращане на спам със съдържание - "Мек ли му е члена на тоя закон? Искате ли да научите повече?" не е нарушение на този закон :( (предходното не е правен съвет!)

Преди известно време имаше една история за кончината на един голям руски спамер, пращал спам на мутри и му светили маслото. Можеби Oggin има конкретната история. доста е поучителна а и имам някои мейл адреси на такива и знам как да ги използвам ;)
 
Последно редактирано:
Re: Къде ми е темата?

Определено си прав в частта, че ако обозначиш едно търговско съобщение като СПАМ , на този етап поради липсата на електронен регистър по чл 6 ал 2 можеш да го изпращаш към фирмени пощи.

Уловката обаче е в частта - потребител - ал 4

§ 13. По смисъла на този закон:
1. “Потребител” е всяко физическо лице, което придобива стоки или ползва услуги, които не се предназначени за извършване на търговска или професионална дейност, и всяко физическо лице, което като страна по договор по този закон действа извън рамките на своята търговска или професионална дейност.

Т.е. има изрична забрана да получаваш СПАМ в личния си e-mail. Ако получиш СПАМ в mail различен от "електронните адреси на юридическите лица" можеш спокойно да изпратиш копие до info@kzp.bg или да го paste-неш в http://spambulgaria.com/ (всички mail-и се разпечатват и носят в КЗП)

Ще бъдеш много очарован от бързата реакция на КЗП :)
 
Re: Къде ми е темата?

Т.е. има изрична забрана да получаваш СПАМ в личния си e-mail. Ако получиш СПАМ в mail различен от "електронните адреси на юридическите лица" можеш спокойно да изпратиш копие до info@kzp.bg или да го paste-неш в http://spambulgaria.com/ (всички mail-и се разпечатват и носят в КЗП)

Ще бъдеш много очарован от бързата реакция на КЗП :)
Реакция към мен, че им препращам спама или срещу спама визираш?

Виж това вече е ценно, имам няколко семинарни досадника на прицел. Дотук амнистия, следващия изгаря :)
 
Re: Къде ми е темата?

Срещу спамърите, разбира се :)

Верно е, че малко напук го правим, ама пък КЗП са блестящи като заръфат някого :)
 

Горе