SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Нарушение на Авторските права?

android

New member
Ситуацията е следната имам стар сайт за онлайн телевизия, който почти бях забравил. Той има малко трафик по 150-200 уникални посещения на ден. На него не се излъчва телевизия, а има линкове към официалните излъчвания на телевизиите. Днес получих писмо от: krasimira.koleva@ntv.bg(може да получите писмо и от krasimira.koleva@dir.bg) според, което нарушавам авторските им права тъй като осъществявам достъп до излъчването на програмата им. Има ли някой във форума, който е запознат с авторското право в интернет, за да ми даде съвет как да постъпя. Към момента съм премахнал изцяло всякакво съдържание, в което се споменава думата "Нова т..." Искам да разбера законово регламентирано ли е искането им. Като тук става въпрос не за това дали да премахна информацията към тях, а затова дали имат правно основание да ми изпращат подобни съобщения.
Това, до което аз успях да стигна е тази точка от закона:
Според българския Закон за авторското право и сродните му права, обекти на авторското право са всички произведения на литературата, науката и изкуството, които са резултат на творческа дейност и са изразени по какъвто и да било начин и в каквато и да било обективна форма като:

1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;

2. музикални произведения;

3. сценични произведения – драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;

4. филми и други аудио-визуални произведения;

5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;

6. (изм. – ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове;

7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;

8. (изм. – ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;

9. графично оформление на печатно издание;

10. (нова – ДВ, бр. 29 от 2006 г.) кадастрални карти и държавни топографски карти.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

т.е. ти си имал само линк към сайта им ?
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

Ако си имал само линк към сайта им то нямапроблем. Проблем се явява,ако си копирал част от съдържание, заглавие,лого и т.н. без разрешение.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

т.е. ти си имал само линк към сайта им ?

Да само линк. Явно вече и това е проблем :D Тъй или иначе за мен не е от голямо значение, че ще им премахна линка, но ми беше интересно имат ли за какво да се хванат законово.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

а ти пита ли какво точно искат? а обясни ли какво точно тяхно имаш на сайта? не се заяждам а ми е интересно.
според мен най-вероятно са ти пратили мейла на полуавтомат без да се гледа особено много положението
на някои сайтове, в условията за ползване има и точки за линкване. не че се спазват, но ги има
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

Във английския език има отделен "бранш" пишещ такива писма. Даже си има име "cease and desist" (C&D).

Най-добре консултирай се със адвокат какво да предприемеш. Ако имаш големи топки и се вдъхновиш от този източник - http://thepiratebay.sx/legal може да им върнеш подобаващо писмо.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

а ти пита ли какво точно искат? а обясни ли какво точно тяхно имаш на сайта? не се заяждам а ми е интересно.
според мен най-вероятно са ти пратили мейла на полуавтомат без да се гледа особено много положението
на някои сайтове, в условията за ползване има и точки за линкване. не че се спазват, но ги има
Ръчно или полуръчно са действали защото използваха формата за контакти през сайта, за да ме попитат кой ми е имейл адреса тъй като искат да ми изпратят съобщение от името на "Нова Телевизия"(Нова Броудкастинг и бля блябля), а след това ми пратиха съобщението. А относно линкването могат каквито искат точки да си слагат, стига да отговарят на законите в нашата страна, и затова ми беше интересно има ли нещо строго регламентирано описано някъде или просто плашат гаргите.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

Във английския език има отделен "бранш" пишещ такива писма. Даже си има име "cease and desist" (C&D).

Най-добре консултирай се със адвокат какво да предприемеш. Ако имаш големи топки и се вдъхновиш от този източник - http://thepiratebay.sx/legal може да им върнеш подобаващо писмо.

Отговорите на thepiratebay са доста интересни :D Наистина най-добре е да се консултирам с адвокат за да се провери законовата норма каква е, ако има такава. Въпреки, че не става въпрос за пари ще си направя собствено проучване, за да знаеме всички как да процедираме при подобен случай.
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

Имало е казус подобен на твоя и се казваше, че тв програмите също се смятат под закрила на закона за авторските права. С две думи пряко или непряко си ползвал достъп до техните материали. Имах проблем с буферите от някои сайтове за радио и тв и когато писах на Маджик фм ми казаха, че не трябва да взимам live линковете от събирачки на линкове, за да слушам онлайн радио. Тъй като доставчиците филтрират или ограничават до 100 едновременни посещения от техните ип до сайта със събрани линкове. Това е нещо подобно на РСС от Сайт 1, от който дърпа Сайт 2 и аз съм писал статия, за 1, а тя излиза и в 2. Щом са ти писали го махай. Ти не си автор на програмата и на нищо от тях, нямаш договор, имаш един гол линк и това е. И така трябва да бъде. Ако не ти се вярва, пиши на Михаил Щербак да ти го обясни от 1 ва ръка предавател.ком
 
За: Нарушение на Авторските права?

За: Нарушение на Авторските права?

Ситуацията е следната имам стар сайт за онлайн телевизия, който почти бях забравил. ...

Ей тук е разковничето. Имаш сайт за онлайн телевизия и явно заблуждаваш хората, че в твоя сайт може да се гледа онлайн телевизия. Явно си се правил на тарикатче, както другите. И сега когато са те хванали по бели гащи ревеш. Е, ще си носиш последствията.
 

Горе