SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Новини от сайт на държавна институтция

batzidi

New member
Привет.
Питането ми е следното: някой искал ли е разрешение от сайт на държавна институция да публикува техните новините от техния сайт на своя?
Рових по сайтовете на държавните институции, но правила за ползване не намерих. И друго да запитам, новините по сайтовете на държавните институции съгласно закона за достъп до обществената информация ли попада?
Предварително благодаря.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

Не би трябвало да е проблем ако след публукуване (но не дусловно) споменеш източника. Това е свободно разпространена информация с цел запознаване на обществото.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА

Чл.4. Не са обект на авторското право:

1. нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.

Естествено трябва да се укаже източника.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

Като стана въпрос за тая част от закона, винаги съм се чудил дали щом не са обект на авторско право, тоест не е нужно да цитираш името на автора, новините са обект на други права за ползване? Никъде не се уточнява. Така както е излиза, че щом е новина, всеки може да ползва текста както си поиска.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

Привет.
Питането ми е следното: някой искал ли е разрешение от сайт на държавна институция да публикува техните новините от техния сайт на своя?
Рових по сайтовете на държавните институции, но правила за ползване не намерих. И друго да запитам, новините по сайтовете на държавните институции съгласно закона за достъп до обществената информация ли попада?
Предварително благодаря.
Според мен можеш да си ги ползваш без проблем. Говорил съм с представители Връзки с обществеността на такива организации по въпроса дали да слагам името им под новината която са ми пратили и винаги сами отговаряли, че това е прессъобщение и не е нужно. Въпреки това когато конкретен човек си е написал името под новината го пиша като автор.

Освен това преди 5-6 години когато пускахме един регионален сайт решихме да публикуваме понякога и Криминалния бюлетин на Полицията и тогава се срещах с шефа на отдела Връзки с обществеността и единственото им условие беше да публикувам бюлетина както е, без да внасям мои промени.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

Благодарско на всички. Явно правила за ползване не ги публикуват, че може да ги метнат по закона за дискриминацията, в частност ограничаване, но да не задълбавам. Една такава държавна институция от която искахме да публикуваме новини изиска да поставим като автор наименованието и да дадем линк към новината, та затова и питам да си изясня нещата. Ще се радвам да прочета и още мнения.
 
Re: Новини от сайт на държавна институтция

Като стана въпрос за тая част от закона, винаги съм се чудил дали щом не са обект на авторско право, тоест не е нужно да цитираш името на автора, новините са обект на други права за ползване? Никъде не се уточнява. Така както е излиза, че щом е новина, всеки може да ползва текста както си поиска.


Новината, като цяло не е защитена с авторско право. Но при кражба на такава, се взема под предвид "материала, като лично произведение". А и нито една голяма новинарска фирма няма да избичи новина "1към1" По принцип самата новина се приема като факт (нещо случило си се) и всеки има правото да я предостави на читателите си по какъвто и да е начин, а вече от това, как я е представил се подразбира и какъв журналист е .
 

Горе