SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Няколко въпроса за дебиан/raspberrypi

azsym

New member
Това е супер ирачка за учене на линукс (точно като за мен)
Имам няколко въпроса:

1. Оригинални имидж на ОС-а е 1.8 ГБ. Записах го на СД карта 2ГБ и имаш 200 МБ свободни. После го преместих на 16 ГБ карта и пак имах 200 МБ свободни. Оказа се че трябва да променя размера на ФС от тук:
How2 give my Pi more disk space (Squeeze) - Simon The Pi Man

след всичко вече df -k ми дава:

PHP:
pi@raspberrypi ~ $ df -k
Filesystem     1K-blocks    Used Available Use% Mounted on
rootfs           3279448 1509804   1618080  49% /
/dev/root        3279448 1509804   1618080  49% /
devtmpfs          216132       0    216132   0% /dev
tmpfs              44880     216     44664   1% /run
tmpfs               5120       0      5120   0% /run/lock
tmpfs              89740       0     89740   0% /run/shm
/dev/mmcblk0p1     57288   18960     38328  34% /boot

Забележете имам:
rootfs
/dev/root

преди имах само rootfs. Това какво означава и проблем ли е. Вече имам 1.8 ГБ свободни на ФС, но това защо е така?

##############################################

2. Опитах се да пусна webdav и горе долу успях следвайки това
How To Set Up WebDAV With Apache2 On Debian Etch | HowtoForge - Linux Howtos and Tutorials

Всички тестове работят но нямам достъп да пиша в webdav-a от вин хп или от където и да е. Странното е, че не мога да пиша в /var/www/web1/web дори от РПи.
Явно тук е проблем с правата, но не знам как да се оравя.


Помощта е добре дошла. Мерси.

ПП. Ако някой иска RPi от ЮК, жената през юни ще идва до БГ и може да занесе до 5 броя. Вие си ги купувате, само ще дам адреса ми в ЮК за доставка. Безплатна услуга от мен. Можете да си ги получите лично от София. Няма да мога да пращам по куриер в БГ.ЛС за повече.
 
За: Няколко въпроса за дебиан/raspberrypi

За: Няколко въпроса за дебиан/raspberrypi

Щом ти е интересно, разгледай Beaglebone, преди две седмици излезе новия модел, rasberry е играчка спрямо него и като възможности и като производителност. За линукс въпросите не мога да ти дам съвет, не ползвам Debian деривати освен Ubuntu, но само като декстоп версия за операторските машини.

за rootfs и /dev/root, една и съща партиция е нормално е да ги виждаш така, ти като си копирал имиджа си копирал пак 2G партиция, така че или направи с fdisk още една и я монтирай където ще си държиш данните или виж за конкретната файлова система дали позволява промяна на форматирана партиция и ако да, инструмента с който се променя.
 

Горе