SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Няколко въпроса за CDN

scoobydoo

Know you can!
Здравейте.

Забелязах, че един мой англоезичен сайт се зарежда изключително бавно в някои държави, а дори и в някои щати от САЩ, а в други супер бързо. (Съдя за това по Гугъл Аналитикс). Разликата е огромна, десетократна.

Прочетох в интернет за това нещо наречено CDN, че разпределяло ресурсите по разни сървъри на различни места с идеята явно да се пребори с този проблем, до колкото разбирам.

Добре ли е да се ползва CDN? Има ли безплатни и има ли смисъл от тях? Каква долу горе е процедурата по ползването на CDN? Качвам разни снимки и css файлове на сървъра им и после трябва да променя URL адресите в сайта си или става някак автоматично? Има ли някакви уловки, за които трябва да се следи при закупуване?

Благодаря за всякаква информация по въпроса.

ЕДИТ: Забравих да спомена, че ползвам споделен хост на хостгатор.
 
Последно редактирано:
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

За тест ти препоръчвам CloudFlare - безплатна, лесна инсталация (добавяне на няколко DNS записа). Ако действително окаже някакво влияние в посока подобрение на времето за зареждане и сайта ти е важен, можеш да се замисли и за по-добри платени решения като Amazon Cloud Front.
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Аз пък ти препоръчвам Amazon CloudFront. Далеч не е чак толкова скъп...

Ето извадка от предния месец.

Сумарно трафик: 20.22 Gb
Сумарно заявки: 397095

За цялото това чудо съм платил $3.05 и далеч не ми е най-тежкото натоварване...
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Благодаря, ще пробвам първо безплатния, но и другия ще имам предвид.
А нещо по това какво реално се прави трябва ли да знам, или ще се оправя като го пробвам?
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Лесно - AWS CF използва AWS S3. Ама там е малко по-чалнато.

Ето ти ръководство за начинаещи...

1. Правиш в S3 един bucket и го кръщаваш тип cdn-blah-blah.com
2. Качваш си файловете вътре.
3. Отиваш в CF и правиш нов distribution. Задаваш HTTP и на origin задаваш бъкета който направи преди малко от S3-ката.
4. et voila, пиеш бира

Това е.
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Здравейте отново.

Активирал съм CloudFlare, всичко работи както трябва от доста време (до колкото виждам поне). За забързване има някакво малко...
Но забелязах случайно нещо, което ми изглежда като проблем.

Снимка: Image - TinyPic - Free Image Hosting, Photo Sharing & Video Hosting

Притеснява ме зеленото долу. Точно в деня, в който активирах CDN-а, Гугъл нещо е почнал да тегли по-бавно. Това ли означава?
Аз така го разбирам. И дори явно заради това е почнал и по-рядко да обхожда! Това го гледам по синьото. Правилно ли го разкодирам и на какво може да се дължи?

Благодаря!
 
Re: Няколко въпроса за CDN

Ако си задал в Cloudflare на адрес https://www.cloudflare.com/cloudflare-settings?z=TVOYADOMAIN.COM#page=performance Minimum expire TTL с по-висока стойност, всъщност каквато и да било стойност, е логично, че Гугъл ще обхожда по-рядко. Тази джаджа един вид казва на браузърите на потребителите, че дори и на Гугъл, през колко време даден обект в сайта се обновява. Ако досега си нямал такава подобна настройка напр. в .htaccess файла, е логично да се наблюдава спад в изтеглените килобайти. Иначе защо Гугъл е почнал да зарежда сайта ти по-бавно - Божа работа, си мисля аз... Наблюдавам само от България през колко различни страни и сървъри може да се достигне до моите сайтове, използващи Cloudflare, така че не знаем в случая Гугъл каква свързаност използва и нищо не може да се направи. Единственият начин е да ползваш по-добър хостинг с по-добра свързаност - най-малкото, за да и Cloudflare има по-добра връзка към сайта ти.
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Minimum expire TTL е на 4 часа. Това е по подразбиране.
Може ли да е от това? Доста ниска ми се струва стойността. Най-ниската е 2 часа, а най-високата е 1 година.
Не ми харесва че Гугъл тегли по-бавно със CDN, то нали целта е да е по-бързо. Обмислям да го махна...
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Minimum expire TTL е на 4 часа. Това е по подразбиране.
Може ли да е от това? Доста ниска ми се струва стойността. Най-ниската е 2 часа, а най-високата е 1 година.
Не ми харесва че Гугъл тегли по-бавно със CDN, то нали целта е да е по-бързо. Обмислям да го махна...

2 часа на какво? js файлове? css файлове? Статично съдържание? Можеш да слагаш различна стойност за почти всичко в зависимост от това къде, кога и колко често се правят промени по сайта. По принцип тези неща се правят на самият сървър ако хостинга ти го позволява. Ако използваш CloudFlare разгледай документацията им, всичко е обяснено в големи детайли. CDN-а ще работи според настройките на сървъра където се намира сайта. Мога да напиша доста голям пост, за това просто ти препоръчвам да почетеш някои неща и да се върнеш да питаш отново. :)

Използвам Амазон и Cloudflare и съм доволен, но всичко зависи от това какъв точно е сайта и на какъв сървър се хоства.
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Google pagespeed какво казва за сайта? Аз днес свалих почти всичките си сайтове от CloudFlare и преместих няколко към Амазон, защото server response time през CF е много висок в последно време.

Пусни и един тест в WebPagetest - Website Performance and Optimization Test
 
За: Няколко въпроса за CDN

За: Няколко въпроса за CDN

Развитието по темата е следното: Писах на CloudFlare и ме накараха да направя fetch as googlebot на един адрес. След това ми казаха, че дискутират въпроса с Google и че правят вътрешно разследване, което може да отнеме доста време.
Толкова за сега.
 

Горе