SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Оптимизация откъм пърформанс

bgkulinar

Меринджей
Знам, че звучи малко като оксиморон, но вероятно има нещо, което сте правили лично и наистина помага. Обаче! Не трябва да е кеширащ плъгин, защото един важен плъгин, който се ползва, изрично казва, че не трябва да се ползва. Нещо друго, което да помага за оптимизацията на ресурсите?
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Аз ползвам Gtmetrix, който често дава идеи как да се оптимизират нещата, без да се използват плъгини, а за картинки е безценен :) Надявам се да ти помогне.

Това с кеширащия плъгин не го разбрах, аз използвам такъв и ще се радвам да споделиш защо не е препоръчително.
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

WordPress има много досадна политика за управление на CSS и JS като добавя едно ?ver=x.y.z за да се избегне кеширането от клиентска страна. Проблема е, че разни клиенти са досадни и правят заявки и получават 304 (not modified) което е досадно.

За да се избегне това се прибавят следните 7 реда във functions.php на съответната тема:

function vc_remove_wp_ver_css_js( $src ) {
if ( strpos( $src, 'ver=' ) )
$src = remove_query_arg( 'ver', $src );
return $src;
}
add_filter( 'style_loader_src', 'vc_remove_wp_ver_css_js', 9999 );
add_filter( 'script_loader_src', 'vc_remove_wp_ver_css_js', 9999 );

Съответно чудото се случва и когато се заради такъв файл повече не се изпращат заявки за него. Разбира се е добре да се сложи това само на реални машини където няма да се обновяват често плъгини и теми.
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Между другото има и един плъгин дето кешира само заявките към базата, а не цялостен кеш. DB Cache Reloaded се казва. Не знам дали ще ти пречи на другия плъгин.
Също може да смъшнеш всички изображения от сайта и да ги качиш на ново.
Където е възможно може да се направят така наречените CSS sprites.
Друго, което съм правил, е да взема ръчно скрипт кода от всеки скрипт файл на всеки плъгин и да ги пейстна в един общ скрипт файл. След това редактирам плъгините и им премахвам реда, който добавя този скрипт файл (за да не се зарежда вече) и после ръчно си слагам моя общ файл в темата. Така вече се изтегля само един вместо много. Същото може да се направи и с css файловете на всеки плъгин. Естествено забрави да ги ъпдейтваш след това, говорим за сериозни издевателства над кода :D.
И други неща, зависи от сайта, темата, плъгините и т.н. Трябва да се разгледа и да се прецени.

ЕДИТ: Между другото ако това място дето не трябва да се кешира обхваща само някои адреси или може да се хване по куки, плъгина на млазаров има такава опция да не кешира по избор някои места (или при наличие на някои кукита).
 
Последно редактирано:
  • Like
Реакции: Alf
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Е нали уж нямаше право да е кеширащ плъгин ;)
 
Re: За: Оптимизация откъм пърформанс

Re: За: Оптимизация откъм пърформанс

Е нали уж нямаше право да е кеширащ плъгин ;)

Има много видове кеширане...

А с eAccelerator пробвано ли е?
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Cloxy, разкажи малко за това нещо, аз не го знам. Прочетох че кеширало компилиран пхп код в паметта и някой път и на файлове. Има ли смисъл да го ползвам ако имам Hyper Cache Extended плъгина?
 
Re: За: Оптимизация откъм пърформанс

Re: За: Оптимизация откъм пърформанс

Има много видове кеширане...

А с eAccelerator пробвано ли е?
Не, но както казах, никакви кеширащи плъгини. Просто WP Супер кеш така прецака другия плъгин, че се наложи преинсталация, а точно с това не ми се занимава точно сега.
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

1. Провери за заявки към wp-login.php .Последно време е модерно да се правят опити за хакване. Големия брой заявки към този файл трвои CPU-то.

2. Спри изпълнението на wp-cron.php и използвай стандартните възможности за задачи с отложен старт на linux и cpanel.

3. Спри записването на ревизии на постовете и намали AUTOSAVE времето при редакция и публикуване на постове в административния панел на нещо като 2 часа примерно - 7200 секунди.


Общо взето стреляме на посоки - не се знае дали голямата консумация е в php или sql. Ако е sql кофти, там с пренаписване на заявките и рязане на ненужните. Индексите в обемистите таблици не правят кой знае какво ако не се използват ефективно.
 
Re: Оптимизация откъм пърформанс

Говорим теоретично-практически. Ако може да спестим резурс, защо да купуваме повече желязо :).
 
За: Re: Оптимизация откъм пърформанс

За: Re: Оптимизация откъм пърформанс

Говорим теоретично-практически. Ако може да спестим резурс, защо да купуваме повече желязо :).

Най-доброто нещо което досега съм виждал е следното...
1. Правиш сайта локален на твоята машина и правиш трика с hosts файла така че да сочи към localhost.
2. Смъкваш целия сайт със wget -rm в някаква папка.
3. Махаш търсенето на wordpress-a от html файловете
4. Качваш цялата папка към хостинга ти.
5. Премахваш редиректа от hosts файла.

Et voila! Имаш безсмъртен Wordpress който е и ускорен - не харчи никакво процесорно време, не се нуждае даже от PHP, независим е от MySQL и не може да се хакне!

МИНУС - ако трябва да се обновява точка 2-3-4 пак трябва да се изпълнят което може да отнеме 15-20 минути.

Трика ми го показа един младеж - има много стар WP който е 1.5 или нещо подобно. Архаичен, но от сантиментални подбуди не го спира. Не може да се надгради до нищо по-ново, но се хаква лесно. С горното човека си е архивирал блога и спи с една идея по-спокойно.
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Cloxy, разкажи малко за това нещо, аз не го знам. Прочетох че кеширало компилиран пхп код в паметта и някой път и на файлове. Има ли смисъл да го ползвам ако имам Hyper Cache Extended плъгина?
Scoobydoo, eAccelerator е плъгин на сървъра Апачи (може да го има на други също, не зная). Той кешира всички рнр (и май не само тях) скриптове в статични ХТМЛ страници, проверява автоматично за промени и когато е нужно си обновява кеша. Това е безценно за динамични сайтове, защото всяка една заявка вместо да се изпълнява като сбор от скриптове, се зарежда като статичен ХТМЛ и само, ако има не отразена скорошна промяна, тя извиква скрипта. По мои груби наблюдения, когато го пуснах, ускори 3-4 пъти зареждането на сайтовете ми, които до един са динамични. В същото време обема на кеша се поддържа на около 150 МВ. Дали ще кешира в памет, на диска или и в двете е въпрос на настройка на акселератора.
Надявам се да съм успял да го обясня прилично. ;)
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

@diabolic.bg
Благодаря. Тоест аз като съм на споделен хостинг предполагам нямам контрол над тези неща, щом е плъгин за Апачи?
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

@diabolic.bg
Благодаря. Тоест аз като съм на споделен хостинг предполагам нямам контрол над тези неща, щом е плъгин за Апачи?
Ти персонално вероятно нямаш. Това ще зависи от поддръжката на хоста. Ако ползват Апачи, може и да е пуснат акселератора, но само те могат да ти кажат. При мен е лесно, защото сървърът си ми е у нас, но пък една седмица не можах да спя от ядове със софтуер, така че може би е по-добре човек да си плаща за хостинг. На мен си ми е тръпка да си поддържам всичко сам - всеки луд с номера си. :happy:
 
Re: За: Re: Оптимизация откъм пърформанс

Re: За: Re: Оптимизация откъм пърформанс

mobilio каза:
3. Махаш търсенето на wordpress-a от html файловете
Само тази част не разбрах :).
 
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Всъщност има една малка грешка...
точка 3 е - махаш търсенето и коментарите

Идеята е следната - когато имаш Wordpress имаш търсене, когато е статичен съответно търсенето няма да работи ОБАЧЕ ще ти генерира вече съществуващо съдържание (duplicate content).

Пример:
телериг | Владетелите на България търсим за Хан Телериг
и виждаш как има един div с клас search - направо го премахваш до края на същия този див и търсенето няма да ти работи.

Подобна е схемата и с коментарите - просто самата форма я ИЗТРИВАШ или заместваш коментарите с disqus, livefrye, на Facebook или G+ коментарите (втория начин е по-добър!).

Самата редакция НАЙ-лесно може да се направи със sed (stream editor).

бел. авт. СИГУРЕН бях че някой го е полуавтоматизирал цялото това нещо и не сбърках:
http://mossiso.com/code/make-wordpress-static
 
Последно редактирано:
За: Оптимизация откъм пърформанс

За: Оптимизация откъм пърформанс

Е ново, ново... сложно минаваш през цялата тази патаклама още веднъж. МОЖЕ би някъде все пак има такова разширение за целта - нито сме първите които умуваме над това, но няма и да сме последните.

Конкурентите правят Octopress - Octopress който генерира изцяло статични сайтове, но изобщо не е приятен за използване.
 
Re: Оптимизация откъм пърформанс

Махаш го тоз умрелия wordpress и минаваш на drupal

Слагаш си boost модула, кешира ти всяка страница до html и когато редактираш страницата или се добави коментар или нещо подобно което би променило резултата то при drupal 6 автоматично ти обновява кеша за тази страница, при drupal 7 трябват допълнителни настройки за да ги обновява навреме.

Ако искаш даден блок да не се кешира имаш и един модул през който можеш да му зададеш да се зарежда през ajax.
 

Горе