SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Правилно използване на тагове

yasoo

New member
След като прочетох една много хубава статията на w1ck3dgam3 за таговете взех, че се вкарах в размисъл....
Та реших и тук да си задам въпроса. Ще го направя с пример и нека темата бъде "Ремонти":

Имаме примерно сайт: ремонти-софия.ком
Категориите в него са: "ремонти", "за нас", "контакти"...
Публикуваме статия: "Най-евтините ремонти в София" в категорията "Ремонти", а в нея се говори за ремонти на климатици, бойлери, печки, т.н.

Какви тагове ще е по удачно да сложим (кой от двата варианта е правилния):
Вариант 1: ремонти, софия (таговете към статията да са основните ни думи присъстващи както в заглавието на статията така и в съдържанието на сайта и в заглавието на категорията)
Вариант 2: климатици, сервиз, бойлери, поправки (т.е. думи които само се споменават в статията, но не са от първостепенна важност за нас)

Та това е от мен :)
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

При положение че сайта е за ремонти в софия и дори категорията е за ремонти, няма никаква логика според мен да е първия вариант.
Целта на таговете е да се направи по-фино разделяне на постовете. Тоест по-фино от категориите.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

След като прочетох една много хубава статията на w1ck3dgam3 за таговете взех, че се вкарах в размисъл....
Та реших и тук да си задам въпроса. Ще го направя с пример и нека темата бъде "Ремонти":

Имаме примерно сайт: ремонти-софия.ком
Категориите в него са: "ремонти", "за нас", "контакти"...
Публикуваме статия: "Най-евтините ремонти в София" в категорията "Ремонти", а в нея се говори за ремонти на климатици, бойлери, печки, т.н.

Какви тагове ще е по удачно да сложим (кой от двата варианта е правилния):
Вариант 1: ремонти, софия (таговете към статията да са основните ни думи присъстващи както в заглавието на статията така и в съдържанието на сайта и в заглавието на категорията)
Вариант 2: климатици, сервиз, бойлери, поправки (т.е. думи които само се споменават в статията, но не са от първостепенна важност за нас)

Та това е от мен :)

Здравей, благодаря, че ме споменаваш (с добро) :D

В твоя конкретен случай началната страница на сайта ремонти-софия.ком би следвало да се оптимизира по две думи ремонти и ремонти софия.

След като оптимизираш началната страница по ремонти не е необходимо да правиш категория ремонти, защото ще имаш две целеви страници, което е гадно :scared: Какво остава ако пък сложиш и таг ремонти :)

Можеш да имаш категория ремонти, която ще служи само за потребителя с цел по-добра навигация, която обаче трябва да я спреш от индексиране. Същото се отнсая и за тага, ако имаш такъв.

Но много зависи каква подредба искаш да има сайта ти.

С примерното заглавие на статията, която си дал: Най-евтините ремонти в София би следвало тя да е оптимизирана по лонг тейл, а именно евтини ремонти и евтини ремонти в софия.

Можеш да я публикуваш разбира се и в категория, която да не дублира ключовите думи. След като съдържанието на статията ще е с думи като климатици, бойлери, печки, можеш да направиш категория битови ремонти или домашни ремонти или домашен майстор или каквото поискаш, стига да избегнеш дублирането с някоя друга страница/категория/таг.

Вариантите за избор са наистина много като най-важното е да не правим страници, които да съдържат едни и същи тайтъли и да имат еднакво съдържание.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

yasoo - аз не бих се спрял на нито един от двата посочените от теб варианти.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Благодаря на всички за отговорите, в общи линии ми се поизясниха нещата :)
Дадох пример с ремонти по простата причина, че w1ck3dgam3 бе дал примера в статията на такава тематика, но май не е било най-удачния вариант. Добреее.... ако нямате нищо против нека дам тогава по-подходящ пример (поне за моя случай) с един от мойте сайтове:

Сайт: Езда, коне | В света на конете
Категория: Езда | Езда, коне | В света на конете
Подкатегория: Всестранна езда | Езда, коне | В света на конете
Статия: Накратко за всестранната езда | Езда, коне | В света на конете

Та какви тагове ще е по удачно да сложим:
Вариант 1: езда, всестранна езда, коне... (таговете към статията да са основните ни думи присъстващи както в заглавието на статията така и в съдържанието на сайта и в заглавието на категорията)
Вариант 2: ездач, крос кънтри, обездка, прескачане на препятствия... (т.е. думи които само се споменават в статията, но не са от първостепенна важност за нас)
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Според мен отговорът ти се крие в мнението на scoobydoo:

Целта на таговете е да се направи по-фино разделяне на постовете. Тоест по-фино от категориите.

Един етикет сам по себе си няма сила. Дали ще е етикет или категория - все тая, при неправилна употреба ще провалят сайта, при правилна употреба ще помогнат.

Какъв етикет ще използваш много зависи от предните или бъдещите статии, какво покритие ще има и дали самия етикет ще е релевантен на статиите които обединява. Считам за напълно погрешна практиката: 1 етикет = 1 статия.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Както каза Странникът, зависи от другите статии. Изобщо недей да създаваш таг, който ще има само една-две статии.
Също както каза w1ck3dgam3 недей да правиш страници с дублирано съдържание и заглавия, или такива, които ще се конкурират една друга.
Тоест да няма тагове с 1-2 статии, тагове идентични с категории, тагове съдържащи същите статии като с други тагове и т.н.
Така че още сега трябва да си изясниш: Коя страница долу горе за коя дума искаш да ти се класира? Тези тагове искаш ли да се индексират? Изобщо добре ли е да има тагове или може да си минеш с категории само и постове?
Ако няма нужда от тагове недей да усложняваш нещата ненужно. Аз изобщо не ползвам тагове например, не виждам полза поне за моите сайтове.
На теб целта ти е да се класират тези тагове при търсене в Гугъл ли или ще ги правиш неиндексируеми и ще са само за потребителя?
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Благодаря много за инфото :)
т.е. ако правилно съм разбрал тагове от сорта на "езда", "коне", "породи коне" по добре изобщо да не ползвам при условие, че има и категории със същите имена а аз предпочитам да ми се класират точно те. А с чиста съвест мога да използвам примерно таговете "жребец", "спортен кон", "кобила" които присъстват в поне 40-50 статии в сайта, няма категории с такива имена, но все пак са едни от сравнително основните ключови думи. Ако съм прав в разсъжденията си, то удачно ли е направо да премахна (изтрия) таговете дублиращи се с имена на категории и тези които са ползвани примерно само по 1-2-3 пъти.

Относно последния въпрос към мен.... честно да си кажа изобщо не искам да ми се класират таговете или поне по-голямата част от тях. Но пък ако премахна изцяло всички тагове то тогава какво правя с Мета ключовите думи при условие, че точно таговете към дадена статия ползвам за мета.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

... то удачно ли е направо да премахна (изтрия) таговете дублиращи се с имена на категории и тези които са ползвани примерно само по 1-2-3 пъти...
Да. Дори е препоръчително, защото Гугъл не харесва много да имаш страници с малко съдържание или с дублиращо се съдържание.
Относно последния въпрос към мен.... честно да си кажа изобщо не искам да ми се класират таговете или поне по-голямата част от тях. Но пък ако премахна изцяло всички тагове то тогава какво правя с Мета ключовите думи при условие, че точно таговете към дадена статия ползвам за мета.
А, за това ли ги държиш. Ами направо да ти кажа да махнеш и мета ключовите думи и готово :). Те НЕ са фактор при класирането (в Гугъл). Ненужни са. Единствената полза, за която се сещам е когато някой добави страницата в някаква социална мрежа от тип свежо, социалната мрежа може да ги дръпне автоматично и да попълни полето за тагове (вместо човека дето добавя да ги попълва).
 
Последно редактирано:
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Сега изникнаха още две въпросчета, та ще съм ви благодарен за съвет и по тях. :)
Разчистих таговете и от над 200 останаха максимум трийсетина, все с основни ключови думи.... към всеки таг има прикрепени поне по 30-70 статии. Останаха ми само няколко вида тагчета с които честно да си кажа незнам как да постъпя.

Ето и първата ми дилема за такъв тип думи:
Единия пример е: имам категория "Езда", разбира се навсякъде в сайта се говори за езда, та удачно ли е да ползвам таг "Конна езда" или по добре не?
Или подобен пример: категория "Коне" която се класира сравнително добре, но искам да избутам и думата "Кон" удачно ли е да ползвам таг "Кон"

Втората дилема е относно думата ЕндюрАнс/ЕндюрЪнс. Ще започна малко по отдалеч... много се спори как правилно се изписва на Български език тази дума (дали с А дали с Ъ) та когато правих сайта преди 4 години изобщо не го мислих та тогава въведох категорията с буквата Ъ т.е. "Ендюрънс" а правилното се оказа че е с А. Въпроса е следния...
По думата ЕндюрЪнс се класира по категорията на 1-ва позиция (супер)
По думата ЕндюрАнс си се класира по страницата с Тагове на 4-а позиция при условие, че съм добавил само в 3 статии този таг.
Та въпроса е да добавя ли още тагове за ЕндюрАнс и по други статии където присъства или да го премахна този таг и да се надявам чичо Г да ми класира и тази дума по категорията.

И последен по общ въпрос... има ли някакво значение дали въвеждам таговете с главна буква или само с малки (коне или Коне, българия или България)
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Много го мислиш колега :). А и като цяло подхода ти е малко спамерски. Искаш да хванеш всяка ключова дума и всеки синоним с разни тагове.
Малки или главни за кое дали има значение? За класирането в Гугъл ли? Не. Иначе не знам дали системата ще ги сметне за еднакви или различни.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Я аз вероятно да си спечеля поредната негативна порция коментари и червени оценки, ама не мога да се сдържа да не попитам:

Абе yasoo - ти този сайт какво го правиш? Твой ли е? Хоби ли ти е? Твой бизнес ли е? Сайта на "приятел" ли е? Сайта на клиент ли е?

Питам, защото тук в последно време се навъдиха разни тарикатчета, които се хващат да оптимизират сайт, вземат пари за сайта, пред собствениците на съответния бизнес и сайт се правят на големи разбирачи, а в същност нищо не разбират, и после се регистрират в някой форум и започват с тъпите въпроси: как да си направили линковете, url адресите им как да изглеждали, ама статиите им за уникалност, ама това... ама онова... . Ми че то тук ние им вършим цялата работа, а те вземат наготово парите.

Както и преди съм казвал - помагал съм, помагам и ще помагам, но само на хора, които искат да се научат, да повишат квалификацията си, които правят собствени сайтове, а не някакви тарикати, които лъжат: "Ама аз само се съгласих да помагам".

Та yasoo - ти в коя категория спадаш? Вземаш пари за да оптимизираш сайта, "помагаш на приятели" или това е твой бизнес?
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Странникът, влизаш в страницата "За мен" на сайта и сам ще си отговориш на въпроса ;) Това е чисто любителски сайт, пари от него не изкарвам... единствено колкото да си покрия разходите за хостинг, домейн и за някоя и друга преведена статия... с две думи направен е за чисто мое удоволствие. Та към коя "категория" ще ме сложиш ти прецени :) Имам всичко на всичко 4 сайта които поне се опитвам да поддържам в свободното си време и са поставени в подписа ми :)

Та сега като разяснихме тази тема, нещо по моя въпрос? :)))

scoobydoo, как няма да го мисля като ми е присърце сайтчето (отчасти става ясно защо обмислям толкова нещата от по-горните редове). Та по темата... не искам да хвана всички думи... подбрал съм си около 40 по основни та на тях си държа. С 90% от тях съм наясно какво се случва или какво трябва да се случи, но има няколко въпросителни. Точно за тях питам. :)
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

yasoo - Сайта за конете ми харесва, хубав е, и ми стана интересно, а честно казано, не съм гледал сервизната информация "За мен". Та за това питам. Еми щом е така - добре си се справил.

Относно таговете дали да са с малка или голяма буква - та той Гугъл вече предлага и изкарва синоними на търсената дума, а ти си се заразтревожил за малка/голяма буква.

Относно Ендюранс - имаш постигнати позиции - според мен няма смисъл да ги игнорираш.

А вече въпроса ти за "кон/коне" - ми че той сайта ти е за кон/коне, още ли не си го извел по тази дума, тепърва ще правиш категория, после и етикети и ... .

При "Конна езда" - не е нужно да правиш категория/етикет "езда" според мен.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Благодаря за отговора и за положителния коментар относно сайтчето... все пак целта му е да бъде максимално от полза на хората интересуващи се от коне и езда. Приятно е да чуеш такива думи от съвсем страничен човек :)

Относно въпроса за "Кон / Коне"... сайта държеше повече от 2 години челната позиция по тази дума, но за съжаление началото на годината започна лека - полека да изпада с по позиция - две профилактично. Изместиха ме снимки, видеоклипове, уикипедия (за тях нормално... не им се сърдя :D ) ама и няколко сайта за обяви... с две думи за мое огромно съжаление в момента се подвизавам чак на 2-ра страница :/ По думата "Кон" положението е същото само дето лека полека с по 1-2 позиции на седмица сайта си изпда вече половин година. Направо вече незнам какво да правя, наплаших се последната година покрай тез хиляди "животни", буквално не смея да пусна кьораво линкче към него за да не отнеса някоя "тесла" като се сетя с каква мъка успях да измъкна сайта ми с танците от едногодишно наказание. Та за това реших да почна подред.... като за начало да въведа ред при таговете.

Та да се върна към темата... има си категория "коне" от самото създаване на сайта и точно тя си се класира. Въпроса ми е има ли смисъл да пазя/доразвия вече съществуващия таг "Кон" или по-добре да го премахна?

За "Конна езда" казваш, че няма смисъл от такъв таг при положение, че има вече категория само "Езда". Супер, мерси :)
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

За "Конна езда" казваш, че няма смисъл от такъв таг при положение, че има вече категория само "Езда". Супер, мерси :)

Аз така мисля, но нека и други да си кажат мнението, за да не те объркам.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

За "Конна езда" казваш, че няма смисъл от такъв таг при положение, че има вече категория само "Езда". Супер, мерси :)

Под "езда" се разбира, че е конна, предполагам, че и Гугъл го разбира.

Но ако имаш статии за камили, то тогава можеш да направиш таг или категория "камилска езда" :)

Майтапа на страна :)

Мисля, че не е нужно да прекаляваш с таговете, особено след като сайта ти е строго-специфичен. Така или иначе всичко в него се отнася за коне.
 
За: Правилно използване на тагове

За: Правилно използване на тагове

Благодаря много, значи се хващам и ще разкарам таговете "кон" и "конна езда".

М/у другото... в сайта пише не само за камилска езда, но и езда на костенурки :D
 

Горе