SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

M

mvmrik

Guest
Купих си днес Asus EEE PC със 160GB хард диск. Работата е там че е с някакъв линукс в момента, а искам да му сложа WinXP. Както знаете няма CD-Rom, затова реших да пробвам през флаш памет. Качих на паметта Windows-а, като копирах едно инсталационно CD на флашката. Влизам в биоса и цъкам върху Boot, след това в Hard Disk Drivers избирам като първо устройство USB и като второ HDD. После влизам в Boot Device Priority и задавам като първо устройство USB. Дотук всичко добре - като се стартира тръгва от флаш паметта и виждам файловете на Widnows-а, даже пуснах инсталацията и почна да се инсталира. Проблема дойде като Windows ми каза че няма достатъчно място, за да се инсталира, т.е. не ми разпознава хард диска. Какъв може да е проблема, според мен е най-вероятно линукса да прави мизерии. Като устройство C: ми дава флаш паметта, като устройство D: ми дава биос и други устройства няма. Знаете ли как да инсталирам този Windows, четох доста статии досега по този въпрос, но навсякъде се обяснява как да се буутне от флаш памет, а никъде не видях за моя проблем.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Здравей,
Проблема прилича на липса на SATA драйвери в инсталацията на виндовс-a, често срещан проблем с по-новите компютри и XP.
Точно на такъв компютър не съм инсталирал, затова може и да греша, но трябва да си намериш подходящи драйвери и да ги вградиш в инсталацията на виндовс-а с помоща на nlite.
Погледни тази статия.
Поздрави,
Константин.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Еми форматирай като за начало харда да е в ntfs. Бозата е малко тъпичка и може да не се сеща сама да ти предложи да го форматира. Виж и този линк, ако не си го видял още:

http://www.msfn.org/board/How-to-install-XP-from-USB-t111406.html
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Пробвах всичко каквото видях и нищо не става. Правих кви ли не бутващи флашки, качвах файлове от къде ли не, с кви ли не програми си играх и четох и абсолютно нищо не стана. А и как да форматирам хард, който го няма? Като дам да стартира от флаша не ми показва въобще харда, все едно не съществува.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Трябва да си добавиш SATA драйвери към имиджа на флашката.
Намираш си какъв ти е контролера, търсиш за него драйвери и ги добавяш в имиджа с nLite например.
После, щом буутваш, вече ще намира харда и т.н.

Няколко пъти ми се налага да го правя това, тегаво е, ама като си направиш един свестен имидж и после с него става бързо.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Няма си SATA както са ти писали горе. Трябва да се стриймлайн-неш winXP инсталацията с драйверите. С програмката NLite става.

За по лесно си инсталирай win7 ;) и без това е по дъбър и бърз.
 
Последно редактирано:
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Ако все пак искаш ХР, ето тук (не знам модела има ли значение и какъв е твоя?) има:
http://laptop-driver-download.blogspot.com/2009/06/download-asus-eee-pc-1005hab-windows-xp.html

AHCI driver ти трябва, после инсталираш nLite и там е интуитивно и лесно вече.

Ако имаш проблеми.. питай. :)
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

в замунда има Windows SP3+SATA, модификация на някакъв руснак мисля че беше с вградени SATA драйвери. Инсталирал съм я успешно на няколко напълно голи лаптопа, но само от cd. Aко искаш пробвай с нея дали ще стане през флаш
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Сега пък друг проблем излезе. Качих на флаша WinXS със SP3+SATA и пуснах инсталацията. Разпозна ми хард диска и му дадох да инсталира. Форматирах партишъна и почнаха да се копират файловете. Копираха се и след рестарта ми изписва това:

Като дам да зареди от харда ми излиза това:

NTLDR is missing
Press any key to restart

Като дам да зареди от флаша излиза това:

Windows could not start because the following file is missing or corrupt:
<Windows root>\system32\hal.dll.
Please re-install a copy of the above file.
 
Последно редактирано:
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Трябваше да видиш линка дето ти дадох. Като се появи hal.dll грешката рестартираш, после ESCAPE и избираш да буутва отново от флашката, след това посочваш да продължи инсталацията.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Трябваше да видиш линка дето ти дадох. Като се появи hal.dll грешката рестартираш, после ESCAPE и избираш да буутва отново от флашката, след това посочваш да продължи инсталацията.

Това го пробвах 100 пъти и нищо не стана, все това си излиза. Аз друго направих, сетих се да променя малко boot.ini на флашката, тъй като забелязах че като устройство c: ми дава биоса, а като устройство d: ми е хард диска и явно пробваше да зарежда първо от C:
Промених Partition(1) с Partition(2) и стана, почна да ми зарежда Windows и се инсталира нормално.
Сега има друг проблем, като пробвам да стартирам от харда ми излиза това:
NTLDR is missing
Press any key to restart

Като стартирам от флаша си работи нормално, но всеки път трябва да пускам флашката и да давам да стартира от нея. Сега се мъча да го оправя да си тръгва нормално. Като първо устройсто съм му дал хард диска, но неще и ми дава тази грешка.

Някакви идеи имате ли как да се оправи това? Ровичках по boot.ini, който е в c: но без успех, все това си излиза.
 
Последно редактирано:
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Моят съвет е да си сложиш едно Ubuntu и да си улесниш живота. Така или иначе този малкия сигурно ще го използваш само за браузване и за гледане на филми в леглото (аз за това го използвам). Под Linux хем ще ти държи повече батерията и всичко, каквото ти трябва, ще си правиш. Новата версия има драйвери за всичко.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

Ще го ползвам за работа най-вече и си ми трябва Windows, така съм си свикнал и като пътувам ще си го нося с мен. А и той Windows вече е инсталиран и готов, драйвери си има на диска за XP, просто ме дразни това че трябва да се стартира с флаш памет, знам че може да се направи да си тръгва нормално но незнам как да го направя. От биоса си е зададено от харда да тръгва, но явно се опитва да тръгне от него и не успява, а незнам защо.
 
Re: Проблем с инсталация на Windows на Asus EEE

:):):D:D Успях най после!!!
След 2 дена инсталации работещия Windows вече е факт.
И там е работата е инсталацията е изключително елементарна, ама трябваше сам да открия как става, навсякъде където чета пише различно и повечето са излишни работи, които въобще не трябва да се правят. Проблема се оказа дяла BIOS, който не смеех да изтрия, защото си мислух че това е нещо към биоса, а то се оказа че било за линукса. Ето накратко как може да го инсталирате много бързо и лесно, вместо да се занимавате с излишни глупости:

1. Намирате Windows със Sata драйвери.
2. С програмата WinSetupFromUSB (сигурно има и други подобни, аз с тази го направих) записвате дадения Windows върху флаш памет, като по този начин я правите бутваща.
3. Стартирате лаптопа, заедно с флаш паметта и при старта натискате Escape. Излиза меню за избор на устройство - избирате флаш паметта.
4. Стартирате инсталацията и вече всичко тече по нормалния начин. Най-важното е като се стигне до дяловете на харда, трябва да изтриете всички дялове, включително и този на който пише BIOS, ще получите съобщение че това е системен дял, но въпреки това трябва да се изтрие. Като се изтрият всичките се създават новите, аз си направих 2 - C: и D:, съответно по 50 и 100MB. Windows се инсталира нормално, накрая се вади флашката и си работи перфектно.

Сега остава да инсталирам драйверите, но те са лесни, имам си диск с драйвери за XP, просто го прехвърлих на флаша и ще ги слагам.
 

Горе