SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Сериозен проблем! Моля за помощ!

diabolic.bg

The Old Wastelander
Здравейте, колеги!
Както вече съм споменавал, моите сайтове се хостват на личен сървър у нас (под уиндоус), който има два хард диска - работен и вторият е за бекъпите на системата. Имам и мейл сървър.
Преди два дни при един рестарт компютърът направи странен проблем - изписа, че става грешка и не може да зареди ОС. Направих няколко безуспешни опита, след което реших, че е хард диска, извадих друг (същия като обем и марка) и го смених. Върнах системата от снимка от януари тази година. Ефектът беше същия.
Тогава реших да опитам да изключа втория хард диск, пуснах го и той зареди системата. Спрях го отново, включих втория хард и сега всичко си работи. Счетох, че е станала грешка в биоса, която се е изчистила след махането на втория хард.

Дотук добре, но се появи друг проблем, който ме подлуди два дни.
Мейл сървърът ми първоначално заработи, но след това спря СМТП услугата и вече два дни не мога да го подкарам нормално. Опитах да го преинсталирам, при което в края на инсталацията получавам съобщение, че СМТП порта 25 е зает и услугата не може да се стартира. Нямам друга програма, която да ползва този порт. От друга страна, всичките ми сайтове ползват този мейл сървър за изпращане на писма и сега не могат да се ползват нормално, а дават грешка.

Сега да разгледаме фактите:
1. Снимката е правена през януари при работеща система.
2. Първоначално след възстановяването мейл сървърът заработи без нещо да го спира. Най-често спира след рестарт на системата.
3. Вчера полудях от него, зарязах ги и излязох да си върша някакви работи, а когато се върнах, намерих СМТП услугата да работи нормално. Извод - уиндоусът по някаква причина запушва временно порт 25 и после го отваря. Или има някаква друга причина този порт да спира временно.

Моля за съвети по следните въпроси:
1. Програма, чрез която мога да видя кои портове са отворени и какво работи на тях.
2. Идеи какво може да блокира 25 порт.

Благодаря предварително за всяко мнение!
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Много често самите доставчици спират 25 порт заради спам. Даже съм убеден, че при БТК по дефоулт е спрян. Според мен трябва да питаш доставчика.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Много често самите доставчици спират 25 порт заради спам. Даже съм убеден, че при БТК по дефоулт е спрян. Според мен трябва да питаш доставчика.

Той не говори за трафика на порт 25, а за сокета. Това означава, че има процес на localhost, който използва този порт и SMTP сървъра не може да слуша на него. Диаболик, как проверяваш, кои са активините процеси в момента и на кой порт слушат? netstat , telnet localhost 25 ?
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

c:\> netstat -ano , ще ти покаже списък с PID на програмите, които ползват портовете.

След като видиш PID-а, който ползва 25-и порт пишеш c:\> tasklist /fi "PID eq xxxx" , xxxx e PID-a и виждаш коя е програмата (Можеш да видиш PID и от таск менаджер-а -> таб Services.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Той не говори за трафика на порт 25, а за сокета. Това означава, че има процес на localhost, който използва този порт и SMTP сървъра не може да слуша на него. Диаболик, как проверяваш, кои са активините процеси в момента и на кой порт слушат? netstat , telnet localhost 25 ?
Пуснах нетстат да провери кои портове се слушат и 25-ти го нямаше в списъка в този момент. Сега се прибрах вкъщи от някои задачи, погледнах - сървърът отново работи и порт 25 е в списъка на слушаните.

35asmz7.jpg


2n1rp0k.jpg


Остава май да проверя чрез telnet localhost 25, когато не работи дали нещо заема порта. Благодаря, s1yf0x, бях сигурен, че ще дадеш полезна идея!
 
Последно редактирано:
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Написал си nestat -an (без о, което показва PID)
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Написал си nestat -an (без о, което показва PID)
Това не е проблем. Аз искам да разбера има ли нещо, което да заема 25 порт след рестарта и кое е то, за да търся начин да го спра. Този сървър ползвам от 2006-2007 година, не помня точно, и досега такова чудо не е ставало с него. :cry:
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Наскоро имах подобен проблем но с порт 80 - на машината имаше инсталирани 2 web сръвъра, а сайтовете се управляваха от този, който не беше се стартирал, защото първия вече беше заел (bind-нал) порт 80. Проблема никога не се е появавал, защото машината не е била рестартирана.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Наскоро имах подобен проблем но с порт 80 - на машината имаше инсталирани 2 web сръвъра, а сайтовете се управляваха от този, който не беше се стартирал, защото първия вече беше заел (bind-нал) порт 80. Проблема никога не се е появавал, защото машината не е била рестартирана.
При мен има едно Апачи и мейл сървъра, така че няма как да се бутат двете. Що се отнася до рестарта, това все пак е уинБоз, който си иска периодични рестарти, за да не се бъгва. Така го карам от години с ежедневен рестарт сутрин като си отворя очите и досега не е имало подобни случки. Явно ще трябва да дебна и да хвана какво се е бъгнало в случая. Страшно ще е само, ако няма друга програма, а бозата се вкисва за известен период от време, защото това май го оправя пълна преинсталация, а все още не ми се ще да го правя, пък както казах, имиджът беше на система работила само няколко месеца и работеща добре в момента на заснемането.

Въможно ли е хардуерен проблем да прави подобно нещо? И ако да, какво да търся?
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Проблема е софтуерен. Едва ли мрежовата ти карта прави разлика между порт 80 и порт 25 примерно :) . В момента, когато не работи провери с telnet какво има заяло на порт 25.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Проблема е софтуерен. Едва ли мрежовата ти карта прави разлика между порт 80 и порт 25 примерно :) . В момента, когато не работи провери с telnet какво има заяло на порт 25.
Смятам, че си напълно прав, но бях длъжен да попитам, защото човек никога не може да знае всичко, пък и си знам, че много работи не знам. :) Вероятно утре ще направя тази проба, но първо ще си публикувам една статия, че тази седмица от понеделник насам "заглъхнах" за мрежата поради гадния проблем и губя читатели. ;)

[OFFTOPIC]Ако тук има човек, който играе онлайн игрите на Юбисофт, нека си смени паролите, за да не плаче после. Утре ще публикувам повече подробности.[/OFFTOPIC]
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

ок, правя последен опит и се отказвам :) От първата ти картинка се вижда, че нещо слуша порт 25, само че използвайки "netstat -an" не ти се показва PID на програмата, която го ползва. Трябва да използваш "netstat -ano" което ще направи видима колоната PID в дясно от LISTENING:

Clipboard01.jpg
 
Последно редактирано:
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

ок, правя последен опит и се отказвам :) От първата ти картинка се вижда, че нещо слуша порт 25, само че използвайки "netstat -an" не ти се показва PID на програмата, която го ползва. Трябва да използваш "netstat -ano" което ще направи видима колоната PID в дясно от LISTENING:

Виж файлът 1107
Това не е състезание та да се отказваш. Добре си гледал картинките, но не си прочел добре текста. Да, на първата снимка се вижда, че порт 25 е зает, но това е, защото в момента сървърът ми работи. На втората снимка телнет потвърждава, че отговаря точно моят сървър, а не някаква случайна програма.
Що се отнася до PID, аз не разбирам някои терминологии и съкращения, но според мен отдясно се появяват номера на портове, а не номера на програми. Аз съм тъпичък и обичам да ми пише ясно - тоя порт е зает от Аутлук експрес, примерно.

И не виждам защо се напъваш като на състезание. Аз не отговорих и на поста на articlepro, но това не значи, че не съм го прочел. Просто информацията не ми върши работа, а не виждам смисъл от празни полемики. Ако ти е зор да ти дам репутация, кажи и ще ти я дам. ;)

П. С. Кое от всичко това е PID - PID - Google Търсене ?
 
Последно редактирано:
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

ок, правя последен опит и се отказвам :) От първата ти картинка се вижда, че нещо слуша порт 25, само че използвайки "netstat -an" не ти се показва PID на програмата, която го ползва. Трябва да използваш "netstat -ano" което ще направи видима колоната PID в дясно от LISTENING:

Виж файлът 1107
За да не се докачиш, че дечурлигата сте обидчиви, ето да видиш какво ми излиза на мен:

2vua360.jpg

Да, и извинявай за "дечурлигата", ама като ти гледам снимката си или на годините, или по-малък от сина ми. Може и дядо да съм ти вече. ;)
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Не посещавам форума за репутация или линкбийлдинг (сложил съм си линк в подписа, колкото да видя разликата с/без него), а за да се уча и да помагам, когато мога.

В първия ми пост ти написах, че след като намериш PID номер-а , който е ID на съответен процес (Proccess ID), можеш с друга команда, да разбереш кое xххх.exe отговаря на съответното ID и да добиеш представа какво се случва.

Напъвам се да ти помогна, защото се радвам, когато някой друг прави същото за мен, когато съм в нужда.

Ако смяташ, че ти губя времето, можеш спокойно да ми понижиш репутацията :)
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Добре казах, че сте докачливи малките. Изобщо не съм имал нещо предвид от изброеното от теб.
Ако напиша само netstat -ano, командата извежда една огромна страница с данни, сред които има повтарящи се десетки пъти PID номер-а, като например 0, а в същото време порт 25, който ме интересуваше при тази команда не участва в списъка (не знам защо, сървърът в момента работи). Докато телнета дава конкретен отговор на въпроса ми.

Хубаво е, че искаш да помогнеш. И аз цял живот това правя. Ама не виждам смисъл сега да се обясняваме като ученички. Не съм имал за цел да те засягам, по-скоро исках да разбереш, че се получава разминаване и това не ми върши работа.
При нужда, можеш да разчиташ на помощ от мен, стига да мога да кажа нещо полезно в случая.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Не се засягам лесно и съм на 32 години, та по същество - от последната картинка, която предостави, се вижда още на първия ред, че порт 25 е зает от PID:7088 (най-в дясно).
След като вече го знаеш, пишеш c:\> tasklist /fi "PID eq 7088" и виждаш кой е процеса (exe файла).

Ако в момента всичко работи, и е станало без да разбереш как, може пак да се случи и за това е добре да си подготвен за следващия път.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Здравейте всички отново. Сутринта имах работа, но току-що рестартирах машината, сървърът отново отказа СМТП и почнах да тествам.

1. Сутринта при работещ сървър, опитах това, което предлага Jordan Manchev. Благодаря за варианта. Получих следния отговор:

2irvi9g.jpg


2. Сега след рестарта, командата tasklist /fi "PID eq 7088" ми връща, че няма такава апликация, при изписване на netstat -ano връща целия огромен списък, но порт 25 не е в него. Телнет ми връща това, което се вижда на долната снимка:

vymvpe.jpg


От това правя извода, че самият уиндоус се смахва и блокира този порт, а не от някоя апликация.

Някакви съвети и предложения?
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Възможно е порт-а да е блокиран от защитната стена или от антивирусна програма.
 
За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

За: Сериозен проблем! Моля за помощ!

Възможно е порт-а да е блокиран от защитната стена или от антивирусна програма.
Това беше първото, което си помислих. Ползвам Авира Премиум, която има уеб и мейл защита. Тези дни и смениха ядрото и версията и реших, че ме бъзика тя. Затова вчера сутринта я деинсталирах, изключих файъруола на бозата и опитах да подкарам отново СМТП услугата. ДА, АМА НЕ!
След това пуснах темата и оттогава само правя експерименти. Опитах да го подкарам на алтернативен порт - и това не стана, въпреки че отворих в рутера всички възможни алтернативни портове един по един. Иначе в рутера съм направил пренасочване на портове, което си работи от години без проблеми досега.
 

Горе