SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

Цени на хард-дискове, странно повишение ...

pres7o

New member
Привет,
преди 2 год си купих хард диск за лаптопа 250ГБ за около 80лв, сега след като даде фира гледам цените са 2-ни. Как може 160ГБ да немога да намеря под 130лв. Аз ли бъркам нещо или неестествено са нараснали. За мен е странно за хардуерен компонент същите параметри да е 2-но по скъп. :scared:
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Не бъркаш. Заради наводненията в Тайланд (от където идва предимно около 35-40% от доставките за света) пострадаха много заводи, което доведе до запасяване на хардове и вдигане на цените. Последно, което се тиражира като информация е Март месец да започне да спада цената и да се възстанови производството.
И друго интересно - производителите са решили да намалят гаранциите на макс 12 месеца. Май сега ще има доста некачествена стока.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Нищо странно няма.
Преди месец, когато беше голямото наводнение в Банког, бяха наводнени заводите на Уестърн Дижитал и заводът, който произвежда над 80% от моторчетата за харддисковете в света, без значение от производителя им.
От там скочиха драстично цените на дисковете.
По прогнози, пълното възстановяване на пазара ще бъде не по-рано от края на 2012 година.
Заради липсата на дискове са паднали продажбите на компютърните компоненти.
т.е. хората са купили по-малко компютри заради вискоте цени на дисковете.
Вчера даже четох, че Интел за 2011 година имат по-малко оборот с 1 млрд $ от предвиденото, заради кризата с дисковете.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

@SeoLab - имаш ли линк да ми дадеш да прочета, че инфото ни малко се разминава, а на мен ми е важно да знам за тия компоненти какво става. Предварително благодаря.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Ето тук на руски.
Но не е точно това, което четох.
Това, което четох вчера не успях да го намеря.
Попаднах на сайта случайно и не запомних даже името му.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Миналата година април месец си купих от немски онлайн магазин (не му помня името, защото други хора се занимаваха конкретно с покупката) външен хард диск WD Elements 2TB за 99 евро. Помня по това време, че цената в БГ дори обърната в лева беше доста по-висока.
В момента от произволен сайт виждам, че цената му е 106 евро. Тоест, малко по-скъпо от преди почти 1 година.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Повишаването на цените е чиста спекулация. В момента се продават дискове на склад, закупени за 1/2 или 1/3 от сегашните цени.

Спекулантите вече почнаха да намаляват цените заради рязко намалелите продажби. Ето един пример:

1000GB WD Caviar® Green™

Само за сравнение ще кажа, че този диск го имам и го купих за 137лв!
 
Re: За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Re: За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Благодаря за отговорите :)

Повишаването на цените е чиста спекулация. В момента се продават дискове на склад, закупени за 1/2 или 1/3 от сегашните цени.

За съжаление както всичко останало и аз оставам с това убеждение. Просто цените в newegg са на светлинни години спрямо jar например, не че и преди не са били, но тук вече се прекалява.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

pres7o, спекулацията в този случай не е от българските фирми, а много по-нагоре в дистрибуторската верига. От това нашенските търговци (поне крайните) само страдат, заедно с клиентите.
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

@SeoLab - благодаря за линка. Прочетох го и не е много оптимистично изложеното в текста. При мен проблема е, че съм чел по - стара информация. Да се надяваме по - бързо да се възстановят и да паднат цените :)
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

4140 jarcomputers са както вносител, така и краен разпространител и са български фирма до колкото знам. Искаш да кажеш, че техните дискове на склад изчезнаха за една седмица?
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

не е само в БГ
ба си аз от Polaris в Москва взех няколко 1-тб диска миналата година за по 1700-1800 рубли (85-90 лева) гледам сега същите модели се продават по 6000 рубли
 
За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Определено не. Те са си долни типове. Аз говоря по принцип.
Цените на този тип продукти обикновено се определят от производителя и крайният търговец има много малко място за творчество, в повечето случаи. Жар дори подбиват в някои случаи, точно защото сами си внасят някои неща или имат по-ниски закупни цени за други.
 
Re: За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

Re: За: Цени на хард-дискове, странно повишение ...

pres7o, спекулацията в този случай не е от българските фирми, а много по-нагоре в дистрибуторската верига. От това нашенските търговци (поне крайните) само страдат, заедно с клиентите.
Идеята беше за разликата в цените в US & тук. Разбирам, че ситуацията се е променила още в зародиш и цените са нагоре, но е факт че и търговците тук се опитват да измъкнат максималното от случая.
 

Горе