SearchEngines.bg

Това е примерно съобщение за гост. Регистрирайте безплатен акаунт днес, за да станете потребител на SearchEngines.bg! След като влезете, ще можете да участвате в този сайт, като добавите свои собствени теми и публикации, както и да се свържете с други членове чрез вашата лична входяща кутия! Благодарим ви!

настройка за лан мрежа

wowfan

New member
Здравейте, имам следния проблем:
Имам прнтер инсталиран на ПС (през USB) от една лан мрежа, във нея е включен безжичен рутер който разпръсква сигнал. Въпроса ми е има ли начин човек който се е закачил за рутера (дефакто е в другата мрежа) да види горепосочения принтер в първата мрежа и да печати на него. Мога да го направя през хамачи и интернет, но има ли друг начин да се направи.
 
Re: настройка за лан мрежа

Ако съм разбрал правилно структурата ти е следната

Internet
|
Wireless router --човека
|
Компютър
|
USB принтер.

Ако е така - да може.
Съветвам те да сложиш парола на wireless мрежата. А относно share-ването на принтера - има го вградено във windows след 98.
 
Re: настройка за лан мрежа

Щом са закачени за един и същ рутер, значи са в една мрежа, може би имаш предвид, че са в различни уоркгрупи.

Може да се печата, ако принтера е шернат.
 
Re: настройка за лан мрежа

Не е точно така.
Значи имаме лан мрежа, по която има и интернет, принтера е закачен на един от компютрите на тази мрежа и е шарнат и всички нямат проблем с него. След това в един от суичовете на тази мрежа забиваме един безжичен рутер заради радио сигнала, но тогава компютрите, които се закачват за безжичния рутер вече са в друга мрежа и не виждат компютрите от първата. Та това е проблема, не знам дали го обяснявам правилно
 
Re: настройка за лан мрежа

Според мен така няма да стане... А защо не сложиш рутера на входа на интернета, а не по средата на мрежата?
 
Re: настройка за лан мрежа

Не може, защото е далече. Това е за един цех. А входа е в администрацията.
Значи май остава варианта през интернет. Така мисля да опитам
 
Re: настройка за лан мрежа

Мисля , че колегата преди мен ти е дал правилен съвет. Безжичния рутер поставен по средата на мрежата не е най-умното нещо. Освен това с един АРП виждаш всички MAC адреси и респектирно IP, с \\192.168..... браузваш всяка една точка на мрежата.
Съвети :
1- Сложи парола на безжичнат ( лесен вариант )
2- Направи филтрация по MAC ( по-глупав и трудоемък начин )
 
Re: настройка за лан мрежа

Мисля , че колегата преди мен ти е дал правилен съвет. Безжичния рутер поставен по средата на мрежата не е най-умното нещо. Освен това с един АРП виждаш всички MAC адреси и респектирно IP, с \\192.168..... браузваш всяка една точка на мрежата.
Съвети :
1- Сложи парола на безжичнат ( лесен вариант )
2- Направи филтрация по MAC ( по-глупав и трудоемък начин )

а относно "другата " мрежа , можеш да си решиш проблема по следния начин.
Ако жичната мрежа е 192.168.1., кабела от суича го вкарай в ЛАН порта на безжичния и задай DHCP-то да раздава адреси от същата мрежа . По този начин няма да имаш рутиране в пълния смисъл на думата , а прост бридж
 
Re: настройка за лан мрежа

А какъв е рутера?
Ако не се лъжа, при подходящие модел може да се ползва като Аксес Пойнт само, което ти решава проблема с двете мрежи.

ps - http://www.home-network-help.com/wireless-router-as-access-point.html

Както mlazarov казва, само не съм сигурен дали трябва да има допълнителни настройки.
 
Последно редактирано:
Re: настройка за лан мрежа

hellstorm добре го е казал, но не пускай DHCP-то на рутера. Включи суича в LAN вход на рутера и си готов.
 
Re: настройка за лан мрежа

А защо не включиш кабелата от локалната към вътрешните портове на wireless устройството?

това е най-правилното решение в случая. Тогава реално ще имаш една мрежа.
 
Re: настройка за лан мрежа

hellstorm добре го е казал, но не пускай DHCP-то на рутера. Включи суича в LAN вход на рутера и си готов.

колега с риск да влезем с безсмислен спор бих те поправил.
Ако се съди по въпроса и действията на човека , който е пуснал този топик бих заключил , че не е много в час с мрежите и оттук ...ако махне DHCP-то трябва ръчно да въвежда адресите. От опит съм се научил да поставям под съмнение всякакви потребителски "умения" под въпрос :)
 
Re: настройка за лан мрежа

колега с риск да влезем с безсмислен спор бих те поправил.
Ако се съди по въпроса и действията на човека , който е пуснал този топик бих заключил , че не е много в час с мрежите и оттук ...ако махне DHCP-то трябва ръчно да въвежда адресите. От опит съм се научил да поставям под съмнение всякакви потребителски "умения" под въпрос :)

Е, ще се прави човека, нали в момента нещо раздава адресите в лан-а, пък и рутера работи и дава интернет на другите.
 
Re: настройка за лан мрежа

колега с риск да влезем с безсмислен спор бих те поправил.
Ако се съди по въпроса и действията на човека , който е пуснал този топик бих заключил , че не е много в час с мрежите и оттук ...ако махне DHCP-то трябва ръчно да въвежда адресите. От опит съм се научил да поставям под съмнение всякакви потребителски "умения" под въпрос :)

Колега, имам претенциите да разбирам доста от рутери и тук идеята е да сложи кабела от първия рутер в един от LAN-портовете и съответно да забрани DHCP-сървъра. В резултат на това упражнение рутера ще работи в режим аксес-пойнт и клиентите, закачени към него, ще получават адреси от DHCP-сървъра на първия рутер. Повечето оригинални фирмуери обаче не поддържат такъв режим на работа и в зависимост от рутера, се налага ползването например на DD-WRT, OpenWRT или Tomato.
 
Re: настройка за лан мрежа

Колега, имам претенциите да разбирам доста от рутери и тук идеята е да сложи кабела от първия рутер в един от LAN-портовете и съответно да забрани DHCP-сървъра. В резултат на това упражнение рутера ще работи в режим аксес-пойнт и клиентите, закачени към него, ще получават адреси от DHCP-сървъра на първия рутер. Повечето оригинални фирмуери обаче не поддържат такъв режим на работа и в зависимост от рутера, се налага ползването например на DD-WRT, OpenWRT или Tomato.
Пропуснал съм момента с първия рутер, извинявам се . Абсолютно си прав
 
Re: настройка за лан мрежа

благодаря за съветите момчета. Това с режима на аксес поинт мисля че ще помогне. И между другото, в момента поддържам мрежа от около 100 компютъра и знам какво DHCP и ръчно писане на IP - та. Просто този казус ми се стори интересен и исках да го споделя ;)
 

Горе